Sedem (plus jeden) dôvodov, prečo je dobré chodiť do knižnice

0 Komentárov
130 Zobrazení

Myslíte si, že do knižníc chodia deti, ktoré nemajú doma knihy? Nie je to celkom tak. Deti, ktoré majú doma kníh málo, navštevujú knižnice len veľmi zriedkavo alebo vôbec.* Aj vy toto môžete zmeniť a oprášiť či založiť si čitateľský preukaz. Alebo žmurknúť na učiteľov, rodičov a deti vo svojom okolí, že aj toto môže byť cesta. Pretože existuje množstvo dôvodov, prečo je chodenie do knižníc naozaj dôležité – a zároveň pekné. Áno, sú predovšetkým lacné, ale my sme pre vás vybrali ďalších osem, pre ktoré sa do knižníc oplatí vracať opakovane.

1. Knižnice sú pre všetky deti

Knižnice sú pre všetkých ľudí (a deti) v každom veku. Stretávajú sa v nich batoľatá, čitatelia nováčikovia, ale tiež zanietení knihomoli, ktorí čítajú už dlhé roky. Sú tam hromady kníh – na každú čitateľskú úroveň i náladu. Ak do knižnice zájdete spolu s deťmi, môžete si vybrať rovno aj knihy pre seba a pripomenúť im, že aj pre vás je čítanie radosť. Takto môžu deti s knižnicou rásť donekonečna (a knižnica s nimi). Neskôr si možno nájdu inú a s ňou nové nekonečno.

2. Sú priestorom prijatia a bezpečia

Ľudia sme rôzni a každý máme svoje vlastné potreby aj príbehy. Niekto v knižnici potrebuje prežiť zábavný čas plný fantázie a priateľstiev, knižných i tých ľudských. Iný zase môže zúfalo hľadať bezpečné prostredie a ticho, ktoré má v knižnici obzvlášť svoje miesto. Takto sa tam vedia stretnúť deti z rozličných svetov. Smiať sa, pozhovárať, ale taktiež sa v pokoji zašiť do kútika a čítať si alebo robiť domáce úlohy.

3. Knihovníci ako knižní experti

Knihovníci sú v knižniciach ako doma. Taký knihovník je nielenže dospelým čítajúcim vzorom, ktoré tak kriticky potrebujeme, ale aj skvelým sprievodcom pri výbere knižky na mieru. Naozajstní knižní nadšenci o knihách nikdy neprestávajú rozprávať. Človek má pocit, že ich poznajú všetky a vedia o nich všetko. Mnohí z nich prechovávajú k príbehom lásku, ktorú dokážu znásobovať. A veru aj prenášať na druhých.

4. Preukazy do knižnice učia zodpovednosti a starostlivosti o požičané

Na pohľad obyčajná kartička. Ale koľko dokáže! Preukaz do knižnice dieťaťu zabezpečí, že si bude môcť zobrať domov knihy, ktoré si samo navyberá a prečíta tak, aby sa včas vrátili do políc. Naozaj výborný spôsob, ako naučiť dieťa starať sa o požičané a myslieť na druhých. Je to taktiež skvelá forma, akou deti samy prídu na svoje čitateľské schopnosti. Zisťujú, ako dlho im trvá čítanie takej či onakej knižky, odhadujú svoje sily, učia sa, kedy pridať, kedy ubrať z nárokov. Kartička do knižnice deťom dáva pocit dospelosti, po ktorom často túžia.

5. Podpora čitateľských zručností a čítania pre radosť

Už dávno vieme, že prístup ku knihám je svätý grál, na ktorom stojí a padá čitateľstvo detí. Keď otvoríme dvere knižnice, naše možnosti uspieť narastajú niekoľkonásobne. Pravdepodobnosť, že si deti čítanie budú užívať a knihy považovať za radosť (áno, presne toto je to, čo hľadáme), narastá pri návštevách knižnice až dvojnásobne. Rovnako je to s dobrovoľným čítaním mimo školských povinností.

6. Rutina ako pravidelná dávka pozornosti a peknosti

Možno si z trávenia času v knižnici vytvoríte návyk – začnete tam tráviť jedno konkrétne poobedie každý týždeň alebo si vyberiete konkrétny deň v mesiaci. Čím viac sú knihy spájané s pozitívnym zážitkom, tým deti túžia čítať viac. Ak si z takejto udalosti urobíte príjemne strávený spoločný čas dieťa – rodič, verte, že vám takéto chvíle deti nikdy neodmietnu. Už dopredu (a možno aj navždy) si budú spájať návštevu knižnice s niečím pekným. Rutina im zároveň pomáha pestovať čitateľský návyk a v čítaní vytrvať.

7. Dejú sa tu všemožné zážitky

V knižniciach sa organizujú rôzne podujatia, pravidelne aj zážitkové čítanie. Pri takomto čítaní si decká môžu kresliť, spievať, tancovať, tvoriť – prežívať čítajúci príbeh, akokoľvek chcú. Taktiež tam bývajú čítania autorské, diskusie s knižnými tvorcami, besedy, workshopy, knižné swapy a existujú v nich i čitateľské kluby. Všetko zväčša úplne zadarmo! Vďaka knižným stretnutiam deti prežijú také zážitky, na ktoré len tak ľahko nezabudnú, no a do kníh budú ešte viac.

8. Aj v knižniciach žije Prečítané leto

V knižniciach nájdete Prečítané leto a najrozličnejšie aktivity k nemu. Samozrejme, aj Spomienkovník Prečítaného leta. Čo keby ste jeho vypĺňanie začali práve v knižnici? Alebo si od pani knihovníčky či knihovníka vypýtajte čosi malé na pamiatku do svojej fľaštičkovej zbierky spomienok.

Možno knižnica nikdy nebola vaším prvým letným plánom. Teraz už viete, že môže byť. Zoberte sa do nej s tými najmenšími, ale i s veľkými deťmi. Nájdite si tú najbližšiu či najmilšiu a prežívajte tam príbehy, čo si ponesiete ďaleko v čase. Svoje aj tie knižné.


* Testovanie slovenských štvrtákov PIRLS 2016 a testovanie slovenských 15-ročných detí PISA 2018.


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...