Knihoradci odporúčajú: viac lásky

0 Komentárov
397 Zobrazení

Aj vy to cítite? Tento svet zúfalo potrebuje viac lásky. Valentín, čokoládky, srdiečka a plyšáci to nezachránia, ale my áno. Drobnými láskavými skutkami, objatiami, ušami, čo sú ochotné počúvať druhých. Poďte sa s deťmi ponoriť do príbehov, ktoré im ukážu, koľko toho máme v rukách, ako vieme meniť svet aj seba, aby nám tu bolo všetkým lepšie. Každá z piatich kníh vám porozpráva o inej láske – pretože na každej z nich záleží.

Viac lásky odmala (0 – 3 roky)

Rachel Piercey: Macko v čarovnom lese /odporúča Mirka/

(Slovart, 2024)

Tak veľa lásky v tak malej knižke, ach! A tak veľa možností, ako si užiť príbeh o Mackovi v čarovnom lese. Odporúčame začať jednoducho – čítaním. Veršíky sa deťom láskavo prihovárajú a na každej strane ich ubezpečujú, že sú ľúbené. A teraz ďalšia zábava, kto prvý nájde všetky skryté srdiečka? Najlepšie sa hľadá vo dvojici, vyskúšajte! Počítanie srdiečok môže byť súčasťou hravej domácej matematiky a text tiež neskôr vynikajúco poslúži prváčikom ako prvé samostatné čítanie. Macko v čarovnom lese je knižka, s ktorou bude čítanie s deťmi presne také, aké sme si ho vysnívali – v objatí, zvedavé, napínavé a najmä plné lásky!

Viac lásky pre seba (4 – 6 rokov)

Jory John, Pete Oswald: Dobré vajce /odporúča Miška/

(Lingea, 2023)

Zoznámte sa s vajcom! Odnesie vám nákup, popolieva kvety, vymení pneumatiky – je tu pre všetkých, ktorí ho práve potrebujú. Lebo je to dobré vajce. Veeeeľmi dobré vajce. V tejto milej knižke vám nielen porozpráva svoj príbeh, ale aj pripomenie, aké dôležité je sústrediť sa občas aj na seba. Ukážte svojim drobcom, že je v poriadku nebyť dokonalý, chcieť byť občas sám, hľadať, čo nám robí radosť, a že byť dobrý na seba je rovnako dôležité ako byť dobrý na kamošov. Aj táto láskavá kniha môže byť príležitosťou ukradnúť si pár príjemných chvíľ iba pre seba. Vajce vám s tým rado pomôže! Okrem pekného príbehu a cenného posolstva kniha poteší aj príjemnými celostranovými ilustráciami.

Viac lásky k zvieratám (7 – 10 rokov)

Mária Lazárová: Líška s dúhovými očami /odporúča Terka/

(Slovart, 2022)

Dievčatko Hani žije spolu s dedkom a rada počúva jeho príbehy. Ich domovom je tajga a spolu s nimi spoznáte jej krásu i nebezpečenstvá. Nebojte sa, aj tu nájdete priateľov, na ktorých sa dá spoľahnúť. Napríklad aj líšku s dúhovými očami. Zažijete s nimi zimné dobrodružstvo a vypočujete si legendy o zvieratách a ľuďoch severu. Slovenská autorka Mária Lazarová krásne približuje drsnosť zimnej prírody, ale aj hrejivosť lásky medzi zvieratami a deťmi. Viaceré vrstvy príbehu sa krásne dopĺňajú a vysvetľujú konanie postáv. Krátke kapitoly sú skvelé na predčítanie aj pre začínajúcich čitateľov. Snežnice na nohy a zatúlajte sa do lesa spolu s Hani. Možno stretnete rysa!

Príbeh veľmi odporúčame aj vo verzii audioknihy.

Viac lásky k druhým (11 – 13 rokov)

Onjali Q. Rauf: Hrdina z nočného autobusu /odporúča Martina/

(Absynt, 2023)

Hrdina z nočného autobusu je presne tá kniha, ktorá vám ponúkne veľmi silný príbeh, ale s humorom a nehou. Príbeh chlapca, ktorý je obklopený problémami a nepríjemnosťami až tak, že ho automaticky obvinia aj za niečo, čo neurobil. Všetko sa však zmení, keď sa rozhodne vystreliť si z jedného bezdomovca. Keď nahliadne za oponu bezdomovectva, ktorá mu odhalí nemilosrdné osudy skutočných ľudí, prebudí sa v ňom odvaha a snaha napraviť svoje chyby a zo „zlého chlapca“ sa stane pozitívny hrdina – hrdina z nočného autobusu. Ako bonus na konci knižky nájdete informácie o organizáciách, ktoré sa snažia pomáhať ľuďom bez domova. Rozhodne stojí za prečítanie.

Viac lásky, čo vyzerá inak (14 – 16 rokov)

Alice Oseman: Bez lásky /odporúča Viktória/

(CooBoo, 2024)

Georgia nastupuje do prvého ročníka na vysokej škole a má všetko, čo k životu potrebuje – milujúcich rodičov, dvoch najlepších kamarátov a predstavu o tom, ako jej budúcnosť asi bude vyzerať. Každý okolo nej sa jej však nejakým spôsobom snaží naznačiť, že k šťastiu určite potrebuje aj partnera alebo partnerku. Je to naozaj tak? Kniha zachytáva krásny príbeh nielen o sebapoznávaní, ale aj o sile priateľstva a lásky, ktorú v našich kamarátstvach cítime. Túto knihu tak odporúčame nielen násťročným, ale aj dospelým, ktorí by si radi pripomenuli, ako dôležité sú pre nás všetky typy vzťahov, nielen tie romantické.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...