Ešte jednu kapitolu!

0 Komentárov
203 Zobrazení

Knihy rozdelené na kapitoly sú hotový zázrak. Nielen na samotný tréning čítania, ale tiež preto, že ich hravo zmestíte do piatich či desiatich minút hlasného predčítania. Navyše majú ešte ďalšiu superschopnosť – čas pri nich uteká zrýchleným tempom. Ony sa totižto čítajú celkom samy, keď po každej kapitole prichádza pocit, že už len jednu jedinú. Och, ako dobre to všetci poznáme! Knižky, ktoré nás poľahky rozčítajú. Príbehy, ktoré majú krátke kapitoly (a popri tom aj veľa obrázkov), sú výborné pre začínajúcich čitateľov, ale my sme škálu trochu rozšírili, aby sa v nej našli menšie aj väčšie deti. Vďaka vám.

Či už ako rodičia alebo učitelia, čítajte deťom nahlas

Čítajte nahlas doma, v triedach, parku, na námestiach alebo najtajnejších miestach, ktoré poznáte len vy. Nebojte sa urobiť si z hlasného predčítania každodennú rutinu. Deti sa budú ohromne vytešovať, a to nielen zo spoločne stráveného času, ale tiež z toho, že im budete môcť predčítať aj také príbehy, ktoré by ešte samy čítať nezvládli.

Doma si s deťmi môžete čítať hocikedy

Možno sa vám príbehy najlepšie žijú už z rána, hneď po prebudení. Alebo ste z tých, ktorí si radšej doprajú vždy jednu kapitolu medzi raňajkami a odchodom za povinnosťami. A možnože najradšej zabŕdate do kníh pre potešenie na konci dňa, pred spaním, uložení vo voňavých a mäkkých perinách. Ráno, na obed či večer, čas na jednu kapitolu s deťmi sa nájde naozaj veľmi ľahko.

A kedy si nahlas čítať v triedach?

Často od učiteľov počúvame, že ich vyučovacie hodiny nepustia. To ale nie je celkom pravda. Čítať môžete napríklad 10 či 15 minút na začiatku vyučovania, po ťažkom diktáte či krkolomnej matematickej úlohe. Alebo len tak, kedykoľvek uprostred hodiny ako krátky oddych (toto voláme ZVAČ – zahoď všetko a čítaj). Úplne najlepšie je posadiť sa s deťmi na koberec či vankúšiky, hoci len na chvíľu – z čítania sa tak stane premilá aktivita, ktorá im v dlhočiznom dni pomôže nájsť trochu pokoja či dobrodružstva.

A nezabúdajte, iba s tou správnou knihou to bude pravé zážitkové. Vyberajte si preto vždy spolu, tak, aby sa bavilo dieťa i dospelák. My pre vás máme hromadu rozličných tipov, z ktorých si na svoje prídu všetci – malí aj veľkí, ktorí už obrázky tak celkom nepotrebujú.

Krajina čitateľov odporúča

Pre drobcov a predškolákov

Pre prváčky a prváčikov

Do druhej triedy

Deťom medzi prvým a druhým stupňom

Hltačom príbehov na druhom stupni

Ak by ste si z tejto kôpky nevybrali, či všetko už prečítali, tu môžete čerpať ďalšie tipy a vyberať knižky do vašich triednych či domácich knižníc.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...