Prečo potrebujeme knihy so silnými ženskými postavami?

0 Komentárov
142 Zobrazení

Na svete je približne rovnaký počet žien a mužov, no napriek tomu v knihách ešte stále prevládajú mužské postavy oproti tým ženským. Aj v detských príbehoch. Ale netreba zúfať, pretože ten istý zahraničný výskum, ktorý poukazuje na fakt tejto nerovnosti, hovorí aj o tom, že s narastajúcim počtom rokov rastie i množstvo hrdiniek v knihách. A to je ozaj povzbudzujúce! Počet sa mení najmä vďaka hrdinkám a hrdinom, čo vyhľadávajú ženské postavy a čítajú ich príbehy.

Pretože takéto nerovnosti nás negatívne ovplyvňujú

Neúmerné zastúpenie pohlaví, ktoré sa označuje pojmom „symbolické vyhladenie“ (z angl. ‘symbolic annihilation’), môže vytvárať predsudky voči akýmkoľvek menšinám, znižovať pocit sebahodnoty a spolupatričnosti. Okrem toho knihy, v ktorých je len veľmi málo žien hrdiniek, môžu vyvolávať pocit, že ženy majú oveľa menej dôležitú úlohu medzi nami. A to predsa nie je pravda.

Ale je to ozaj dôležité v knižkách pre deti?

Preveľmi! My už dobre vieme, že knihy nám pomáhajú formovať a rozvíjať svoje názory. Samotné prezeranie obrázkových knižiek je jeden zo spôsobov, akým sa už tí najmenší ľudia učia porozumieť svetu naokolo. A všeličomu, čo je v nás.

Ženské hrdinky dokážu veľké veci

Och, ako dobre sa s nimi deti stotožnia! S hrdinkami, ktoré ich posilňujú, dodávajú hromady odvahy, napomáhajú k poznaniu svojej vlastnej hodnoty. Silné ženské postavy odvážne motivujú čítajúce deti byť tým, kým naozaj chcú. Povzbudzujú dievčatá, že môžu rovnako ako chlapci robiť čokoľvek. Keď zatúžia, hoc aj celkom samy zachrániť svet. Takéto príbehy v nich budú žiť celý život – sú totižto nikdynekončiace.

Ku Medzinárodnému dňu žien sme si pre vás opäť pripravili galériu plnú kníh, v ktorej sa s deťmi môžete slobodne túlať. Táto je venovaná najrozličnejším ženským hrdinkám, aby ich príbehy ešte väčšmi ožívali. Nože, vyberajte si z nich tie, ktoré vám do vašich vlastných galérií padnú ako uliate.

Krajina čitateľov odporúča

Pre najmenšie deťúrence

Pre deti vo veku 3 – 6 rokov

Pre školáčky a školákov vo veku 7 – 10 rokov

Pre veľkáčske deti vo veku 11 – 13 rokov

Pre mládež vo veku 14 – 16 rokov


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...