Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

0 Komentárov
189 Zobrazení

Marec je naozaj čarovný mesiac, celá krajina sa ponorí do kníh. Spolu sa o čosi viac než zvyčajne strácame vo svetoch a príbehoch, ktoré nás často presahujú. Ktoré by sa v skutočnom svete nemohli odohrať. A to nás k nim púta ešte viac, či sme malí alebo veľkí, pretože všetci občas potrebujeme úniky z reality. Tento mesiac sme pre vás vyskladali päticu titulov, ktoré vaše deti utvrdia v tom, aká mocná je sila fantázie. Stačí jej len otvoriť dvere, keď zaklope. Nielen v marci.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Christie Matheson: Čarovný strom /odporúča Vesna/

(Zelený kocúr, 2022)

Už dávno vieme, že knihy nemusia byť iba o veľkých slovách, ale môžu byť aj o malých skutkoch. Toto magické leporelo vtiahne vaše deti do diania doslova za pár sekúnd. Aby sa zázraky skutočne stali, musia knižkou potriasť, otočiť ju či na ňu poklopať. Malé deti milujú kúzla na počkanie a práve tu im rýchlo uveria, pretože sa zdá, že ich spôsobili samy. Pozývame vás zažiť si kúsok mágie v každom ročnom období. A najmä čitateľov nováčikov, ktorí sa práve spoznali s písmenkami! Len si to s nimi smelo vyskúšajte, môže to byť ich prvá kniha, ktorú prečítajú bez pomoci dospelého.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

Eric Fan a Terry Fan: Alžbetka a obláčik /odporúča Miška/

(Stonožka, 2024)

V jedno pekné sobotné ráno ponúka predavač v parku oblaky všakovakých tvarov a veľkostí. Alžbetka si však vyberie ten najobyčajnejší, celkom maličký obláčik. Dôkladne si preštuduje príručku na údržbu oblakov, a hoci sa o ten svoj príkladne stará, dokonca mu aj vyberie meno, ktoré sa mu páči, zabudne na čosi ozaj dôležité… Autorské duo bratov Fanovcov pre nás pripravilo ďalšiu knižnú dokonalosť. Alžbetka a obláčik je jednou z tých kníh, ktorá v pár riadkoch ukrýva dôležité posolstvo – o láske a priateľstve, slobode a strate. Snové ilustrácie v odtieňoch sivej a žltej dávajú tomuto nežnému príbehu krásnu magickú atmosféru.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Roald Dahl: Billy a minipinkovia /odporúča Mirka/

(Enigma, 2019)

Poznáte minpinkov? A počuli ste už o Chlamstúňovi ohnivom? Že nie? Ani Billy, náš hlavný hrdina, o nich nikdy nepočul. Teda až do osudného nudného dňa, kedy využije chvíľku maminej nepozornosti, vykradne sa za plot a namieri si to rovno do Lesa hriechu. Ak milujete príbehy plné netradičných hrdinov, zápletiek a ešte netradičnejších koncov, potom je Roald Dahl vždy správna voľba. A v prípade tejto knižky vám prezradíme, že sa všetko nakoniec skončí dobre. Hoci si prežijete aj trochu toho vzrúša, strachu a správneho napätia. Knižka je výborná na predčítanie aj samostatné čítanie a fantasticky poslúži ako predskokan k ďalším známym (a trochu strašidelnejším) autorovým dielam.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Kelly Barnhill: Dievča, ktoré pilo mesačný svit /odporúča Martina/

(Albatros SK, 2022)

Kúzla, mágia aj draci. To všetko nájdete v tomto rozprávkovom príbehu, v ktorom čarodejnica omylom nakŕmi dievča mesačným svitom a spraví z neho čarodejnicu. Ako sa to celé vôbec stalo? Protektorát živí ľudí strachom a núti ich každý rok obetovať jedno bábätko čarodejnici, aby im dala pokoj. Nič netušiaca čarodejnica však v skutočnosti deti zachraňuje. Ako už tušíte, nič nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá – a to sú tie najlepšie príbehy zo všetkých. Začítajte sa do tejto poetickej knihy plnej silných ženských hrdiniek, tajomstiev a ich rozuzľovaní. Bude sa vám páčiť.

Deti vo veku 14 – 16 rokov

Randall Munroe: Čo keby? 2 /odporúča Terka/

(Ikar, 2024)

Mohol by človek zjesť oblak? A čo by sa stalo, keby sme slnečnú sústavu zaliali polievkou? Zvedavosť spája všetky vekové kategórie a práve táto kniha pomáha hľadať fantastické, ale pravdivé odpovede na znepokojivé otázky, čo nám nedajú spávať. Kapitoly sú popretkávané stripovými komiksami a schematickými kresbičkami, ktorým nechýba humor. Randal Munroe je známy svojou stránkou xkcd.com, kde kreslí a odpovedá na bizarné otázky fanúšikov. Odpovede ale hľadá so všetkou serióznosťou. Metodicky vám predstaví výskumy, fakty, fyzikálne zákony. Čo keby ste túto knihu otvorili spolu? Zvedaví rodičia a zvedaví násťroční čitatelia. (Ak by ste zháňali aj prvý diel, nájdete ho tu.)


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Prečo potrebujeme knihy so silnými ženskými postavami?

Poďte s nami (pre)lúskať, prečo je také dôležité čítať knihy...