Ako aj v lete prilákať deti ku knihám

0 Komentárov
336 Zobrazení

Polovicu prázdnin máme za sebou, mnohí ani nevieme, ako to zbehlo. Slnko, zmrzlina, plavky. Klobúky a slnečné okuliare. Výlety k moru, do hôr i miest. Hviezdna obloha. A čo knihy? Podarilo sa vám prilákať deti k čítaniu? Nie je to úplne ľahké, cez leto nám na príbehy ostáva času akosi pomenej. Celé dni trávime vonku, zbierame nové zážitky a tie knižné idú do úzadia. A to je veľká škoda!

Prečo je to dôležité?

Čitateľská gramotnosť a jazykové schopnosti sú úzko späté . Ak chceme, aby naše dieťa spoznávalo nové slová, osvojovalo si rôzne vetné konštrukcie, vnímalo gramatiku daného jazyka, rozumelo použitiu reči ako nástroju na komunikáciu, zlepšovalo svoje porozumenie a zdokonalilo sa v písaní, knihy by mali byť nevyhnutnou súčasťou jeho dní. Znie to tak ľahko, ale nie vždy to ide, všakže? Prečítajte si moje tipy na vzbudenie záujmu u malkáčov i veľkáčov.

Čítací piknik

Horúci letný deň, tieň pod košatým stromom, veľká deka, šťavnaté ovocie, domáce keksíky a… knihy! Ideálna predstava. Ležať v parku, no pritom byť mysľou v knižných príbehoch. Tomu sa jednoznačne nedá odolať. Ak vás čítanie v parku neláka alebo počasie vám nepraje, nájdite si na čítanie to najbláznivejšie miesto, ktoré vám napadne. Bunker z vankúšov a matracov? Stan uprostred obývačky?

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je piknik.png

Letné predstavenie

Čítanie sa nedá prehnať. Smelo sa staňte tými najdramatickejšími hercami, rozprávačmi a postavami, o ktorých čítate. Zapájajte do čítania mimiku, gestá, zvýrazňujte emócie, meňte hlasy, intenzitu a tempo reči. A viete, čo je ešte dobrý nápad? Príbeh si po prečítaní rovno s deťmi aj zahrajte! Ak budete mať chuť, môžete si vyrobiť aj jednoduché kulisy.

Priateľ menom nuda

Nuda sa javí ako otrava, ale je to vlastne celkom naopak. Nuda je super! Vzbudzuje k aktivite. Niečo robiť. Konať. A teraz veľké tajomstvo: nuda môže byť náš knižný spojenec. Vďaka nej môže byť cesta ku knihe kratšia. Pokúste sa prestať vypĺňať každú sekundu života vášho dieťaťa a doprajte mu príležitosť nudiť sa. Potom sa už len ubezpečte, že má vo svojom okolí atraktívne knihy, ktoré mu pomôžu vyplniť voľný čas. Je to ozaj skvelý tréning do života. To isté platí mimo domova – pribaľte si knihy na výlet, dovolenku, k lekárovi či do autobusu. Do čítania nenúťte, ale buďte si istí, že dieťa má za každých okolností prístup k dobrému čítaniu.

Vlastná prázdninová kniha

Aké by to bolo stať sa na chvíľu spisovateľom či ilustrátorom? Podporte deti vo vymýšľaní vlastných príbehov alebo im pomôžte vytvoriť knihu plnú letných zážitkov, ku ktorej sa budú rady vracať. Ak vám pri čistom papieri chýba inšpirácia, môžete si pomôcť Spomienkovníkom Prečítaného leta. Tí najmenší si do neho môžu prilepiť fotky, vstupenky z múzeí či nakresliť svoje obľúbené činnosti a miesta. A starší si pri vypĺňaní strán precvičia aj písanie.

Nové chute

Objavujte nové chute! Dožičte si prázdninové dobroty do bruška, ale spokojne aj nové knižné ochutnávky. Vyskúšajte nové žánre, formáty, nových autorov alebo ilustrátorov. Možno fantasy, životopisy či kuchárske knihy? Časopisy, komiksy, eknihy alebo audioknihy? A čo tak prečítať si knihu v cudzom jazyku? Alebo skúste niečo úplne iné  – čítať plagáty v okolí, katalógy, text obľúbenej pesničky či zloženie obľúbenej pochutiny.

Letový režim

Chcete, aby si vaše deti spájali knihy s pohodou, blízkosťou a prítomným okamihom? Doprajte krátke dovolenky vašim mobilom, televízorom, laptopom a rádiám. Buďte stopercentne prítomní a vytvárajte si zážitky hodné zapamätania. Rozprávajte sa o knihách pri nočnej lampičke či rovno pod hviezdami. A nielen o tých detských. Porozprávajte deťom o príbehoch, ktoré vás nadchli alebo sklamali, pri ktorých ste sa nasmiali. Aj spôsob, akým opisujeme náš zážitok z čítania je vzorom, ako môže o príbehu dieťa uvažovať raz samo.  

Ak chceme prilákať deti ku knihám, nemusí to nutne znamenať, že im dáme do rúk knihu. Ale že urobíme všetky tie príjemné maličkosti naokolo, aby si knihu chceli zobrať samy. Skúsite to?


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...