Hurá, začína sa Prečítané leto!

0 Komentárov
184 Zobrazení

Prichádza (Prečítané) leto a prázdniny, čo znamená čas plný oddychu, ale hlavne kopec zábavy a žiadne školské povinnosti. Ani my sa už nevieme dočkať, ako si to v lete spoločne užijeme. Jedno si ale musíme pripomenúť. Prázdniny so sebou okrem hromady radosti prinášajú aj pliagu menom prázdninový útlm (z anj. summer slide). Dobrá správa je, že my na ňu máme liek!

Čo je to ten prázdninový útlm?

Ide o naozaj vážnu vec – stratu jazykových a čitateľských zručností počas letných prázdnin. Priali by sme si, aby to bol iba výmysel, ktorým vás chceme prilákať ku knihám, ale, bohužiaľ, nie je. Straty nie sú vôbec malé, no potešíme vás – dá sa im predísť celkom hravo. Vedeli ste, že stačí, aby dieťa počas prázdnin prečítalo štyri až šesť kníh a nepríde tak o svoje čitateľské zručnosti?

Preto Prečítané leto

Na to, aby deti prečítali štyri až šesť kníh za leto, netreba žiadne špeciálne návody. Stačí si knihu pribaliť kamkoľvek na cesty. Môžete čítať spolu v tieni na terase či pod stromom v parku, v aute na ceste za babkou alebo trebárs na kúpalisku, keď deti vyšťaví plávanie. A aby vám to išlo ešte o čosi ľahšie, v Krajine čitateľov máme pomocníka zvaného Prečítané leto. Je to balíček dobrého čítania a zábavných aktivít, s ktorými budete mať leto plné krásnych spomienok. Projekt Prečítané leto zahŕňa tri veľké letné témy, v ktorých sú ďalšie tri témy s pripraveným výberom kníh na každý týždeň. A pozor! Nie len tak hocijakých kníh, ale vybraných na mieru podľa príbehov aj čitateľskej náročnosti – svoje si v nich nájde začínajúci, odradený aj rozbehnutý čitateľ.

Zájdite si po Spomienkovník

Naša brožúra Prečítaného leta má toto leto podobu úžasného Spomienkovníka s ilustráciami Filipa Horníka a grafickou úpravou Zuzany Bartovej. Okrem zaznamenávania krásnych zážitkov a výborných tipov na knihy s ním dokonca dokážete aj zastaviť aj čas! To sa vždy dobre hodí, však? Nájdete ho zadarmo v každej zapojenej knižnici či centre a kníhkupectvách Martinus (alebo pri objednávke detskej knihy online).

Takto vyzerá, aha!

No uznajte, že vďaka tomuto deti ozaj nevyprázdnia hlávky. A keďže vieme, že každé dieťa číta po svojom, nechajte ho vybrať si podľa vlastného uváženia. Naše zoznamy sa vám nechcú vnucovať, berte ich ako kompas. Netreba sa ich striktne držať. Čítajte, čo nájdete doma, čo vám robí radosť.

Zoznam tém Prečítaného leta 2023 na každý týždeň:

1. téma: O veľkom svete (týždeň od 3.7. do 23.7.)

  • O hviezdach (týždeň od 3.7. do 9.7.)
  • O cestách (týždeň od 10.7. do 16.7.)
  • O číslach (týždeň od 17.7. do 23.7.)

2. téma: O maličkostiach (týždeň od 24.7. do 13.8.)

  • O lupách (týždeň od 24.7. do 30.7.)
  • O kvapkách (týždeň od 31.7. do 6.8.)
  • O nových priateľstvách (týždeň od 7.8. do 13.8.)

3. téma: O tom, čo (nás) spája (týždeň od 14.8. do 3.9.)

  • O domove (týždeň od 14.8. do 20.8.)
  • O dobrom jedle (týždeň od 21.8. do 27.8.)
  • O koreňoch (týždeň od 28.8. do 3.9.)

Celý výber kníh a všetko ostatné, čím bude žiť Prečítané leto, nájdete na našom Instagrame, Facebooku alebo v sekcii Novinky na webe Prečítaného leta. Nezabudnite ani na to, že Prečítané leto bude mať svoje aktivity aj v lokálnych knižniciach. Navyše pre učiteľov máme niekoľko užitočných tipov, čo urobiť predtým, ako pošlete deti na prázdniny a ako ich motivovať, aby neprestávali čítať. Budú sa diať krásne veci. Už sa dejú!

Toto leto bude prečítané leto! (Počujete, ako sa tešíme?)Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...