Detské knihy na oslavu jari

0 Komentárov
92 Zobrazení

Aj vy to cítite, že? Všade navôkol rozvoniava jar. Slnko na oblohe vidieť počas dňa o čosi dlhšie. A stromy si obliekajú svoje farby, v ktorých sa hrdo nosia. Vtáky zrána vyspevujú, malí i veľkí ľudia v parkoch vedú dlhé rozhovory. Akoby na jar ožívali všetky príbehy sveta. My sme si pre vás pripravili naše obľúbené – knižné. Knihy, čo vám ku kvitnúcej jari sadnú ako uliate. S deťmi na školskom dvore či v tráve na záhrade, v parku pod stromami alebo hlboko v hustom lese, môžete ich čítať kdekoľvek sa vám zachce. Tieto aj do domácich kresiel vnesú vôňu jari.

Pre najmenších

G. Muller: Jar

(STONOŽKA, 2021)

V knižke o prebúdzajúcej sa jari od Gerdy Muller nie je takmer žiadne slovo. A ako dobre! Prekrásne a živé obrázky samy rozpovedia príbeh o tom, čo všetko sa na jar dá pozažívať. Jar deti vezme na vidieku, do jeho pekných dní, že tam budú mať chuť tráviť čas od skorého rána až do večera. Nielen toto jarné, ale všetky štyri ročné obdobia, ktoré autorka ilustrovala, si ľahko obľúbia najmenšie dietky, ale i veľkí krásohľadači.

E. Trukhan: Počuješ ma?

(EGREŠ O.Z., 2020)

Táto knižka je jedna hádanka – pekná a bystrá. Prehovára cez ňu sama príroda. Spája nás s ňou. Dá sa prečítať na jeden nádych, ale ak si ju zoberiete so sebou von, má schopnosť navnadiť deti aj ich rodičov, aby si jej zvuky odskúšali na vlastné ušká. A celučičká celá žiari v pestrých farbách. Aj písmo má navrhnuté na mieru – volá sa Ucho a jeho autorom je typograf a dizajnér Michal Tornyai.

Pre deti vo veku 4 – 6 rokov

A. Walker: Majina záhrada

(FORTUNA LIBRI, 2022)

Maja a jej rodina sa nasťahujú zo záhrady do mesta, kde dievčatku chýba čaro prírody. Preveľmi je jej clivo za obrovitánskou jabloňou, obľúbenými kvetinkami, poletujúcimi motýľmi, za ktorými predtým pobehovala. Ale hrdinka si poradí a podarí sa jej čosi krásne – priniesť do mesta kúsok lúky. Tento príbeh je namaľovaný vodovými farbami, a tak sa ľahko stane, že deti po prečítaní zatúžia vymaľovať všetky sivé miesta. Priniesť aj do vlastného sveta farebnejšiu jar.

A. Melvile: Myšiakov les: Rok v prírode

(STONOŽKA, 2024)

Príbeh o tom, čo všeličo myšiak v lese počas celého roka stvára. V tejto knihe sa neoslavuje len jar, ale všetky štyri ročné obdobia. Na začiatku celého príbehu je podrobná mapa lesa, po ktorej možno chodiť prstom. Okrem mapy, ku ktorej sa počas čítania možno hocikedy vrátiť, sú súčasťou knižky aj vyklápacie okienka. S takýmto niečím sa dá prežiť ohromný čitateľský zážitok!

A. Pinnington: Vtáky našich záhrad

(ALBATROS SK, 2018)

Nepochybne je táto zvuková knižka jednou z najkrajších! Spevy vtáčikov sú v nej také príjemne a skutočné, až vzbudzujú pocit, že sedia tesne vedľa vás. S radosťou sa zoznámite s rozličnými vtákmi žijúcimi v našich záhradách. Pokojne si túto knihu zaraďte do vašich domácich, ale aj triednych knižníc, veľmi dobre poslúži nielen na prírodovede. A nebojte sa ponúknuť ju aj batoľatám, štebotanie sa im bude ozaj páčiť.

Pre deti vo veku 7 – 10 rokov

Vtáčí atlas

(ŽIVÁ VLNA / EGREŠ O.Z., 2023)

Samozrejme, že Vtáčí atlas, ktorý ilustrovala Adela Režná, tu nemôže chýbať. Je v ňom až 125 vtákov žijúcich na našom území. V knižke sa dozviete okrem iného aj to, ako týmto tvorom môžeme pomôcť my ľudia. Najsamlepšia kniha na pozorovacie výlety a rozpoznávanie vtáčikov. Textu tam vôbec nie je priveľa a prekrásne obrázky má na každej druhej strane. A veľkosťou sa vojde takmer do každého vrecka. Vtáčí atlas si užijú deti v každom veku. Aj dospelí s nimi.

K. R. Molnár: Malénina záhrada

(VERBARIUM, 2023)

Málka má svoju záhradku, ktorá pre ňu predstavuje bezpečné miesto. Chodí sa tam rozprávať s kamarátmi a hľadať na všelijaké otázky všelijaké odpovede. A Málka veľmi tuží po obrovskom strome, kde by mohla žiť. Zatiaľ má svoju fantáziu, v ktorej sa denne túla. No ona si nájde cestu za všetkým, len v sebe najskôr potrebuje nechať rozkvitnúť odvahu. Láskavá knižka, ktorá deťom pohladí dušu.

Pre mládež vo veku 11 a viac rokov

Botanikum

(EASTONE BOOKS, 2018)

Veľkoformátové knižky už na prvý pohľad pôsobia akosi veľkolepo. Táto je hotová galéria! Taká nádherná, že si ju budete mať chuť neustále prezerať a chytať. Veru tak, vizuálne lá(s)kavá! Encyklopédia, v ktorej sa najviac vyšantia zanietene čítajúce deti. Prebývajú v nej rastlinky od tých úplne najdrobnejších až po velikánske stromy, a tak si na svoje prídu väčší malí, ale aj ozaj veľkí ľudia.

J. Giono: Muž, ktorý sadil stromy

(ARTFORUM, 2010)

Jedna z najkrajších kníh vôbec! O tom, ako jeden človek dokázal zmeniť svet. Láskavo a usilovne, s neustálou túžbou rásť. A snahou robiť veci tak, aby to tu bolo lepším miestom (pre nás všetkých). Prekrásne nakreslená kniha pre veľkáčov, čo majú čitateľskú krízu a súrne potrebujú prežiť s knihou dobrý zážitok. Na veľké príbehy predsa vôbec netreba veľa (slov).  

Ešte oveľa viac premilých kníh, ktoré vám (nielen) na jar potešia dni, nájdete v tejto kolekcii.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...