Šikana na školách: ako nám môžu pomôcť knihy?

0 Komentárov
543 Zobrazení

Rozprávať sa s deťmi o šikane môže byť ozaj náročné. Zďaleka však netreba čakať na to, kým sa s ňou dieťa stretne samo. Či už sprevádzate deti ako rodičia či učitelia, je dobré myslieť na to, že nevedomosť sa automaticky nerovná ochrane. Už pre tých najmenších je dôležité poznať svet v jeho celistvosti – so všetkým krásnym aj tým náročným, čo ho tvorí. A nikdy sa neprestať rozprávať.

Možnože je percento vyššie, než ste si mysleli

Vedeli ste, že až štvrtina mladých ľudí sa stáva obeťou šikany, sami šikanujú alebo oboje? To je naozaj alarmujúce číslo. Šikanované dieťa zažíva fyzické či emocionálne napadnutie a veľmi často sa cíti bezmocne. Ostatné deti, ktoré sú toho svedkami, nie vždy vedia, čo majú robiť. A dieťa, ktoré šikanu spôsobuje, sa takto pravdepodobne vyrovnáva s vlastným hnevom, s ktorým mu treba pomôcť.

Rozprávajme sa o šikane už v útlom veku

Práve rozprávaním sa o šikane – čo je to, aké má dôsledky, čo dieťa prežíva v sebe a v kolektíve – výrazne znižujeme mieru jej diania. Deti tiež vedia omnoho lepšie rozpoznať, keď niečo podobné nastane, a potom i primeranejšie reagovať. Ukazuje sa totiž, že ani deti, ktoré sa samy stávajú obeťami šikany, sa nezdôverujú svojim rodičom. Väčšina z nich dokonca svoje skúsenosti tají aj potom, ako sa s nimi rodičia s tušením šikany pokúšajú porozprávať.

Ako s deťmi viesť rozhovory o šikanovaní celkom prirodzene?

Vieme, že otvárať s deťmi akúkoľvek citlivú tému nie je ľahké. Ale knihy a príbehy dokážu veľké veci. Nie je to náhoda, rozprávajú totiž jazykom deťom vlastným. Stretávajú v nich postavy z podobného prostredia, podobného veku, s podobnými sociálnymi väzbami. Nie je zložité sa s nimi stotožniť. Takýmto spôsobom sa deti môžu stretnúť s akoukoľvek náročnou témou bezpečným spôsobom, nahliadať na svet z rôznych perspektív, premýšľať a budovať v sebe empatiu.

A preto, ak neviete ako na to, vybrali sme pre vás niekoľko výborných kníh o šikane pre rozličné vekové kategórie, ktoré vám aj deťom pomôžu rozprávať. Doma i na školách.

Petra Arslan Šinková: Mami, oci, poďme sa porozprávať

(SLOVART, 2016)

Vďaka tejto knižke sa s deťmi porozprávate o ich pocitoch, priateľstvách, sebavedomí a vzťahoch, ktoré medzi sebou máme. O emóciách, čo nás tvoria, že sú naozaj všetky dôležité. Autorka knihy je detská psychologička, ktorá sa zaoberá emocionálnou inteligenciou a kritickým myslením. Túto jej knihu možno čítať už s predškolákmi.

Jacqueline Wilson: Darebáčky

(SLOVART, 2016)

Mandy sa v škole posmievajú. Je presvedčená, že by to nebolo tak iba vtedy, ak by bola celkom iná. To ešte nevie, že svet sa ľahko razom mení. A ten jej bude oveľa krajší, keď do cesty príde celkom nečakané priateľstvo. Kniha o sile priateľstva a nečakaných momentoch, čo život robia krásnym. Túto útlu knižku možno čítať už so začínajúcim čitateľom.

Fanny Britt: Jana, líška a ja

(E.J. PUBLISHING, 2019)

Ako dobre, že túto knihu máme! Začítajte sa do príbehu dievčatka, ktoré sa pred posmechmi spolužiačok schováva vo svete kníh a úplne najradšej v knihe Jany Eyrovej. Všetko však bude celkom iné, keď Helen stretne malú líšku. Citlivé čítanie, ktoré k nám prehovára v obrazoch – spolu s nádejou, že i tá najtmavšia farba môže zmeniť odtieň. Pre všetky deti vo veku od 11 až 111 rokov aj odradených čitateľov.

Helge Torvund: Vivaldi

(KNIŽNÁ DIELŇA, 2018)

Malá Tyra sa má dobre iba doma, kde je mamka a ocko, stará mama i malý kocúrik. V škole je naopak smutná, osamelá, ustráchaná, vôbec s nikým sa nerozpráva. Toto je jej príbeh o bolesti v každodennosti a učení sa vysporiadať s touto bolesťou po svojom. A nechať si i pomôcť, keď treba. Táto poeticky napísaná kniha je vhodná pre staršie deti, no taktiež pre odradených čitateľov.

Vincent je presne taký, aký je. Iný nebude. A dobre tak! Hoci sa mu v škole posmievajú, on vie, že byť sám sebou je to najlepšie. Niekedy mu je príliš smutno, ale býva vždy pripravený – všade so sebou nesie príručku prežitia a škatuľku poslednej záchrany. Vykročte za strachmi s chlapcom, ktorý to v škole nemá ľahké. Kniha je v českom jazyku, no predčítanie hravo zvládnete. Najlepšie funguje pre deti druhého stupňa základnej školy.

Aké je mať tvár, ktorú sami odmietane opísať? August prežil veľa času v nemocnici a má za sebou viacero operácií tváre, a predsa je to celkom obyčajný desaťročný chlapec, ktorý má rád Xbox či jazdu na bicykli. Augustov príbeh výborne pracuje s témou šikany práve vďaka tomu, že je prerozprávaný z pohľadu viacerých postáv. Kniha tak približuje skutočnosť, čo kto zažíva pri šikanovaní.

Knihy zo série Hraničiarov učeň sú o hľadaní odvahy a o tom, ako pokračovať v ceste, aj keď je občas hrboľatá či krivá. Vystupuje v nej drobný chlapec, Will, ktorý má odjakživa svoj sen – stať sa udatným rytierom. A keď ho nezoberú do bojovej školy, udeje sa čosi, o čom ani len nesníval, stane sa celkom iným hrdinom. Dobrodružný príbeh plný fantastiky, v ktorom Will a jeho kamaráti čelia pocitu, že nepatria tam, kde práve sú.

Lesná čarodejnica vás zoberie ďaleko preč, tam, kde je všetko úplne inak ako v skutočnom svete. Cassie je sirota, ktorú v škole šikanuje jej spolužiačka. No Cassie má ešte iné problémy – túži nájsť svoju mamu. Letí ju hľadať do lesa, v ktorom sa cíti ako doma. Presne tam zapadne a odhalí, aká čarovná je ona sama! Jej zázračný príbeh je pre všetkých, ktorí hľadajú útechu v knihách. Fantastické svety pomáhajú deťom prijať im tie svoje.

Toto je jazda! Bystrá kniha s množstvom inteligentného humoru. Jej hrdinky, dievčatá vyhlásené za najškaredšie na škole, sa (posmechom) postavia na bicykel a prejdú dobrodružnú cestu až do Paríža. Počas výletu zažijú do popuku smiešne veci – predaj jaterníc, všemožné úteky, pády, radosti zo strastí, také zážitky, po ktorých sa s nimi bude chcieť kamarátiť úplne každý. Výborný young adult, čo si budete chcieť sami prečítať.

Audrey má štrnásť rokov a trpí sociálnou úzkosťou. Najradšej by nikam nechodila, občas však nemá na výber, vtedy vždy nosí čierne okuliare. Jej príbeh je o prekonávaní strachu a hľadaní seba samej, v čom jej pomáha nielen rodina, ale aj terapeutka. A jedno premilé priateľstvo. Kniha sa síce zaoberá témami úzkosti, zneužívania i závislosti, no napriek tomu v nej nechýba poriadna dávka humoru. Nájdete ju vo viacerých knižniciach, smelo si po ňu zájdite!

Aby toho nebolo málo, tu nájdete ešte viac dobrých kníh, v ktorých je prítomná (aj) téma šikany. Vyberajte si z nich po svojom a otvárajte práve prostredníctvom príbehov dôležité a silné rozhovory.

  1. LESTER, L., PEARCE, N., WATERS, S. a kol. Zapojenie rodiny do celoškolskej intervencie šikanovania: Komunikácia matiek a otcov a ich vplyv na deti. J Child Fam Stud 26, 2716-2727 (2017)
  2. Standing Up to Bullying: Children’s Books to Build Social and Emotional Skills. Reading rockets [online].[WETA Washington, D.C.], ©2023

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...