Knihoradci odporúčajú: O prekvapeniach

0 Komentárov
100 Zobrazení

Občas na nás v septembri doľahne pocit, že nás po lete už nič zaujímavé nečaká. Vrátiť sa do rutiny ale vôbec neznamená, že do nej musíme celí spadnúť, stratiť chuť do objavovania, prestať hľadať dobrodružstvá, čo zastavia dych a rozptýlia brušné motýliky do všetkých strán. Pomôžeme vám s tým, chcete? Naši knihoradci prichádzajú po letnej pauze s tipmi krémdelakrém – tým najlepším prekvapivým čítaním pre deti všetkých vekových kategórií.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Katarína Macurová: Veľká chutná dážďovka /odporúča Martina/

(Albatros, 2023)

Nová Katka Macurová, na toto sme mnohí čakali! Veľká chutná dážďovka je príbeh troch nerozlučných kamarátov kuriatok – Pipa, Baa a Kimčiho. Kamaráti spolu radi trávia čas a vymýšľajú kadejaké neplechy. Zatiaľ čo sa raz Bao a Kimči pustia do šťavnatého melóna, Pipo nájde chvostík veľkej chutnej dážďovky vytŕčajúcej zo zeme. Keďže je v poriadku kamošom občas povedať aj nie, Pipo sa rozhodne venovať práve dážďovke. Nech sa však snaží akokoľvek, dážďovku nie a nie vytiahnuť.

Pipo sa ale nevzdáva, až sa mu napokon vďaka jeho neutíchajúcej snahe podarí chvostík vytiahnuť von. Je to ale skutočne chvostík dážďovky? Prekvapenie, ktoré Pipo objaví, znova spletie kamošov dohromady a inšpiruje ich v ďalších dobrodružstvách. Milý humorný príbeh, čo s vašimi najmenšími porastie v čase.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Marianne Dubuc: Já nejsem tvoje maminka /odporúča Zuzanka/

(Labyrint, 2017)

Málo známa kniha z pera a farebných ceruziek autorky obľúbenej knižky Lev a vtáčik. Už toto vám napovie, že to bude prekrásny čitateľský zážitok! Veveričiak Otto sa za nič na svete nechce deliť o svoj domov v korunách veľkého stromu. Jedno ráno sa ale stane čosi nečakané – pred dverami z podivnej zelenej gule vyskočí akési chlpaté stvorenie. Otto sa aj napriek všetkému rozhodne, že na pár dní môže tento čudesný tvor pri ňom zostať. Neskôr celkom určite nájdu jeho maminku.

Deň za dňom sa však striedajú prirýchlo. Malý chlpáč je čoraz väčší, zaberá stále viac Ottovho priestoru. Až sa napokon mrzutý, zúfalý Otto rozhodne odísť preč. No potom sa niečo opäť stane… A zamilujú sa všetky deti aj dospeláci. Tento príbeh totižto prehovára ku všetkým, čo si vytvárajú väzby. Ozaj krásne čítanie pre tých, ktorí ľúbia alebo sa túžia zaľúbiť.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Mike Barfield, Jess Bradley: Preži deň ako hovienko, sopka či panda /odporúča Miška/

(Slovart, 2023)

Naozaj sa na konci dúhy skrýva poklad? Čo máme spoločné s nosorožcami? Čie hovienka voňajú ako sirup proti kašľu? Odpovede na tieto a mnoho ďalších otázok o svete, vesmíre a vôbec ponúka táto múdra, vtipná a úžasne ilustrovaná kniha. Nijako nepreháňame, ak povieme, že je to tá najmilšia a najveselšia komiksová encyklopédia, akú sme kedy držali v rukách.

Zaručene zabaví, poučí a prekvapí nielen deti, ktorým je primárne určená, ale na svoje si prídu čitatelia všetkých vekových kategórií. Ak sa totižto niekto vyzná v tom, ktoré neuveriteľné fakty o svete určite potrebujete vedieť, tak je to autor tejto knihy – vtipný popularizátor vedy pre deti a dospelých. Sľubujeme, že si ju užijete od prvej do poslednej strany!

Deti vo veku 11 – 13 rokov

China Miéville: An Lan Dan /odporúča Jana/

(Monokel, 2023)

Príbehy o veštbách a vyvolených hrdinoch pozná už hádam každý čitateľ – treba nám jedného dobráčiska a jeho verného priateľa, ktorý mu pomôže zachrániť svet. Ale tento príbeh je trochu iný. Je v ňom totiž všetko naopak. An Lan Dan je mesto (vlastne NEmesto), v ktorom ožívajú bežné, nudné predmety. Kde NEľuďom nad hlavami nelietajú vrabce, ale dáždniky, kde sa z kníh a príbehov šije oblečenie, kde lesy treba hľadať v domoch a v stádach lovia krvilačné žirafy.

A čo by to bolo za príbeh kompletne dolu hlavou, ak by NEmesto zachránila vyvolená? Diba sa v šialenej verzii jej rodného Londýna ocitla (takmer) čistou náhodou a vír proroctiev a zloduchov, zákerných plánov a nečakaných priateľstiev ju stiahol do vojny, v ktorej nejde iba o An Lan Dan, ale aj o Londýn. Hrdinský príbeh plný prekvapení je liekom na problém s názvom „takýchto príbehov mám už plnú knižnicu“. Desať bodov z desiatich udeľujeme aj úžasnej obálke a skvelému prekladu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Adam Silvera: Na konci umrú ako prví /odporúča Tomi/

(CooBoo, 2023)

Nádherne citlivý príbeh vo svete, kde existuje Linka smrti – spoločnosť, ktorá vám prezradí, že dnes je váš posledný deň. Kedy, kde a ako zomriete sa však nedozviete. Toto je druhý príbeh, ktorý sa odohráva niekoľko rokov pred prvým a zachytáva prvý deň spustenia Linky smrti a dvoch chalanov – Oriona a Valentina, z ktorých na konci zomrie len jeden.

Adam Silvera napísal komplexný príbeh lásky, priateľstva, dobrodružstva, prekvapení na pozadí jedinečného konceptu sveta, v ktorom vie byť smrť predpovedaná. Príbeh sa číta rýchlo vďaka kratším kapitolám a s každou stranou čitateľovi láme srdce, kúsok po kúsočku, až kým nenastane veľkolepé vyvrcholenie, ku ktorému dokonale vyšliapal cestičku.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...