Knihy k prechádzkam prírodou

0 Komentárov
213 Zobrazení

Babie leto praje výletom do prírody. Už nie je tak teplo, ale ešte ani príliš zima. Príroda v mestách, dedinách aj lesoch ponúka veľa príležitostí na pozorovanie rastlín, krásne farebných stromov, chrobákov, vtáčikov či zvierat. Všetko môžete vidieť na (občas nekonečných) cestách zo škôlky či na ihrisku v parkoch. Plus najmenšie deti poteší hojný výskyt mlák a kaluží, do ktorých sa dá tak krásne čľupnúť vo farebných gumákoch. 

Vybrali sme pre vás a vašich malúchov osem kníh, ktoré vám pomôžu odpovedať na všetky zvedavé otázky. Vďaka nim lepšie lepšie porozumiete svetu okolo nás aj zákonom a vzťahom, ktoré v prírode nájdete. Knihy si ešte stále môžete zobrať so sebou na čítanie na lavičke v parku či v bufete pri teplom čajíku. Prípadne si nimi zalistujte doma pri oddychu po výdatnej prechádzke. 

Ekaterina Trukhan: Počuješ ma?
preklad: Zuzana Mitošinková
Egreš, 2020

Ahoj maličká. Počuješ ma? Takto nežne začína poetická kniha o prírode pre najmenšie deti. Trochu báseň, trochu hádanka. Ale hlavne krásne ilustrovaná a nádherne spracovaná knižka z láskavého náručia vydavateľstva Egreš. Spolu s autorkami môžete precítiť prírodu okolo nás všetkými možnými spôsobmi. Mindfulness pre deti od 2 rokov. 

Maria Isabel Sánchez Vegara, Mikyo Noh: David Attenborough
preklad: Denisa Ľahká
Slovart, 2022

Kniha zo série Malí ľudia, veľké sny nie je tak úplne prírodovedná. Je však krásnym príbehom o tom, ako sa z lásky k prírode stane životné poslanie. Malý David vyrastá obklopený ľuďmi, ktorí sa o prírodu a vedu zaujímajú celým svojím srdcom. Aj on sa rozhodne, že jeho cieľom bude priblížiť zázraky prírody všetkým ľuďom. Stane sa z neho slávny dokumentarista. Ako bonus si k čítaniu môžete spoločne pozrieť jeho fascinujúce filmy. Inšpiratívnu knihu môžete čítať s predškolákmi, ale odložte ju aj pre prváčikov a čitateľov začiatočníkov. Na prvé čítanie je ako stvorená.

Amélie Faliére: V záhrade
Svojtka, 2021

V každom kúte záhrady žijú nejaké tvory. Teraz sa môžete stretnúť s ježkom, ktorý si pomaly hľadá miestečko na prezimovanie, sýkorkami, vrabcami či niektorým hmyzom. Určite zbadáte aj dážďovky. Všetky tieto malé živočíchy vám predstaví ilustrované leporelo s okienkami na otváranie. Nájdete tu prírode verné ilustrácie na bielom pozadí pre najmladších aj komplexnejšie scénické obrázky pre staršie deti. 

Yuval Zommer: Veľká kniha o operených tvoroch
preklad: Zdenka Hudáková
Slovart, 2019

Všimli ste si kŕdle vtákov, ktoré poletujú oblohou? Niektoré sa práve vracajú z hostiny na poli za mestom. Niektoré už letia do teplých krajín, aby sa vyhli nášmu chladnejšiemu počasiu. Vtákov skrátka nejde prehliadnuť. Na túto leteckú tému sme vybrali nádherne ilustrovanú Veľkú knihu o operených tvoroch. Prečítate si v nej o zaujímavých vtákoch z celého sveta aj o ich zvyklostiach a živote. Ako pri iných knihách zo série Yuval Zommera, aj túto si užijú deti v rôznom veku. Okolo 3 – 4 rokov možno bude stačiť prezerať obrázky a čítať nadpisy. So staršími deťmi sa už môžete zahĺbiť do kratučkých, ale výstižných textov. 

Rachel Williams, Freya Hartas: Spomaľ a pozoruj
Svojtka, 2020

Och, ako nám toto heslo prirástlo k srdcu: spomaľ a pozoruj! Občas si to pri množstve povinností treba pripomínať. Nakoniec, deti sú na takéto spomaľovanie experti. Koľkokrát ste sa už zasekli na prechádzke či ceste zo škôlky pri nejakom fascinujúcom konáriku či kameni? Kto z vás má z týchto výprav plné vrecká šišiek a gaštanov, nech zdvihne ruku.
Spomaľ a pozoruj je ďalšou vydarenou knihou s prvkami mindfulness (teda všímavého pozorovania). Nabáda vás pozrieť sa na javy a procesy, živočíchy, rastliny pozorným okom a do hĺbky skúmať naše okolie. Vlastne všetko, čo už deti veľmi ochotne robia aj samé.

Andrea Pinnington, Caz Buckingham: Zvieratá našich lesov
preklad: Ľuba Nguyenová Anhová
Albatros, 2020

Neľakajte sa, táto zvuková knižka ozaj nie je za trest. Ba naopak, poteší vás reálnymi zvukmi zvierat. Dôraz v knihe je na zvukovej a obrazovej zložke. Napriek tomu, že texty sú krátke, dozviete sa v nich kopec zaujímavostí aj základných vlastností zvierat. Autorkou je britská prírodovedkyňa, takže máte istotu, že fakty o zvieratách sú od skutočnej odborníčky.
Vďaka tejto knihe si konečne môžete odpovedať na otázku, ako robia líšky.

Pavla Hanáčková, Linh Dao: Nečakané priateľstvá
Albatros, 2017

Symbióza, mutualizmus… zdajú sa vám tieto pojmy príliš zložité pre deti okolo 4-5 rokov? Roztomilo ilustrovaná kniha Nečakané priateľstvá vás presvedčí o opaku. Medzi roztomilými obrázkami zvierat totiž nájdete množstvo príkladov z celého sveta o tom, ako si vedia jednotlivé živočíchy či rastliny a huby vzájomne pomáhať a uľahčovať život. A to sa často hodí. Napríklad keď treba riešiť súrodenecké vzťahy.


Tomasz Samojlik: Pozri! Príroda
preklad: Lucia Krčmáriková
Bookmedia, 2017

Obrázkové encyklopédie sú najlepšie. Pozri, príroda vás bude sprevádzať celý rok rôznymi biotopmi, ktoré môžete vidieť aj na Slovensku. Autorom je poľský prírodovedec, takže fauna aj flóra má k tej našej domácej veľmi blízko. Nazriete do listnatých, ihličnatých lesov, lúk, mokradí či miest a záhrad. Všade nájdete rastilny a živočíchy typické pre jednotlivé lokality. Z vlastnej skúsenosti vieme, že túto knihu nepustíte z rúk. Veľký formát a kopa drobných ilustrácií, s ktorými môžete trénovať postreh, sú zárukou úspechu. Málo textu a vtipné hlášky robia knihu perfektnou pre zvedavých prváčikov. 


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...