Dobrodružný spravodaj 9/2022

0 Komentárov
209 Zobrazení

Deti v kuchyni? Určite áno! Okrem toho, že sa učia pomáhať, získavajú dôležité praktické zručnosti, trénujú odhady a počty a učia sa na nevydarených pokusoch (robiť chyby a vďaka nim sa zlepšovať je tá najužitočnejšia devíza do života). O budovaní a utužovaní rodinných vzťahov ani nehovoriac. A že varenie a pečenie môže byť aj obrovská zábava, sme už spomínali? Múka na nose a tajné ujedanie z cesta. Ach, krása.

Celkom kvalitná spŕška pozitív je už za nami, a to sme sa ešte ani nedostali k tomu najdôležitejšiemu. Kuchárske knihy sú totiž… knihy! Presne tak, úplne právoplatné čítanie, pri ktorom si vaše deti možno ani nevšimnú, že čítajú. Že držia fyzickú knihu a budujú si k nej lásku. Pretože možno práve táto kuchárka, čo vonia po čokoládovom koláči, ktorý máte doma tak radi, bude tou najkrajšou spomienkou z detstva. To by sme asi všetci chceli, však? Poďte sa s nami pozrieť na pár adeptov, pri ktorých sa čas strávený v kuchyni premieňa na číru radosť.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Eve Herman: Moje malé príbehy Montessori – Olovrant

Moje malé príbehy Montessori - Olovrant -

Séria Moje malé príbehy Montessori je určená najmenším deťom. Obsah, dĺžka a stavba textu sú prispôsobené tak, aby deti príbeh zaujal a rýchlo neunavil. Podobne aj ilustrácie sú jednoduché, nežné a hravo ich vtiahnu do deja. V súlade s Montessori pedagogikou sú príbehy Emy a Lindy deťom blízke a nápomocné pri prežívaní bežných situácií a riešení prvých starostí.

V príbehu Olovrant sa dievčatá rozhodnú pripraviť malé občerstvenie pre svojich kamarátov a nevyhnú sa pritom ani malému nedorozumeniu. Ako ho vyriešia a či sa napokon ich dielo vydarí, sa už dočítate v knižke. A ak vydržíte až do konca, podelia sa s vami o svoj recept na výborný olovrant, a tak ich malé dobrodružstvo môže váš drobček prežiť na vlastnej koži. Necháte sa inšpirovať? (odporúča Michaela)

Olovrant (Svojtka, 2017) kúpite za smiešny peniaz napríklad tu. V knižniciach istotne nájdete aj celú sériu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Milada Těšitelová: Maškrtné medvedie príbehy & Veľká medvedia kuchárka

Maškrtné medvedie príbehy je knižka o dvoch chlpatých kamarátoch – Miškovi a Nedveďovi. Každý ich zážitok priamo či okrajovo súvisí s jedlom a každý príbeh je láskavo vtipný, veselý a štipku poučný. Ukazujú, čo sú dobré zvyky, ako pestro sa dá stravovať, čo obnáša silné priateľstvo a ako myslieť srdcom. K tejto knižke sa oplatí vracať. Ideálne s deťmi zababušenými v perinách pred spaním.

Veľká medvedia kuchárka, druhá zo série medvedích príbehov, je tá najsprávnejšia kniha, ktorá pomôže deťom, rodičom aj starým rodičom vykúzliť rovnaké fajnoty, aké si varili aj medvedí kamaráti (a to je pre deti veľké vau!). Pestrofarebné ingrediencie a krátke, jednoduché recepty doplnené veselými ilustráciami zaručia mnoho zábavných chvíľ v každej kuchyni. Recepty sú zároveň zaujímavé bohatým využívaním ovocia a zeleniny, sú zdravé a vege. Čo viac. (odporúča Anna)

Knihy Maškrtné medvedie príbehy a Veľká medvedia kuchárka vyšli v rámci edície Alma vydavateľstva BRAK (2022) a sú – ako iste dobre hádate – inšpirované milým a veselým večerníčkom o dvoch večne hladných chlpáčoch. Určite si s deťmi niekedy doprajte aj túto animovanú rozprávku, prenáramne sa im bude páčiť, ak ich kamoši z knižiek ožijú.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Pavla Šmikmátorová, Libor Drobný a Lukáš Němeček: Receptíky pre malých kuchárov

Receptíky pre malých kuchárov -

Máte radi kreatívne naaranžované raňajky či desiate? Tak toto je možno niečo pre vás. V úvode knihy sa píše, že ju môžete použiť ako inšpiráciu pre dospelákov na detské oslavy. Ale oveľa viac sa hodí do rúk detí, ktoré sa rady hrajú s jedlom. V tejto knihe sa totiž nič nevarí ani nepečie. Zato sa tu pečivo, zelenina a ovocie modeluje a ukladá do zábavných tvarov na všetky možné spôsoby. Všetky postupy sú nafotené, takže decká veľmi ľahko získajú predstavu o tom, ako by čo v jednotlivých fázach prípravy malo vyzerať. Medzi jednotlivými receptami sa ešte môžete pobaviť nad mierne absurdnými komiksovými príbehmi.

Séria kníh Receptíky pre malých kuchárov možno na pohľad nevyzerá ako štylizované kuchárky s insta-fotkami. Grafickú úpravu možno skôr prirovnať ku kuchyni, kde decká skutočne nejaké jedlo pripravovali. 😅 Ale úprimne, deťom ani nám to vôbec neprekáža. Naopak, páči sa nám jej praktickosť a dostupnosť. (odporúča Alžbeta)

Kniha vyšla vo vydavateľstve Computer Press ešte v roku 2009. Je teda veľmi možné, že ju zoženiete aj z druhej ruky. To sa vždy hodí.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Čarovná Lienka a Čierny Kocúr: Varíme s Lienkou

Čarovná Lienka a Čierny Kocúr: Varíme s Lienkou -

Superhrdinovia – postavy, ktoré decká milujú a veľakrát sú práve oni ich vzormi. Veď kto by nechcel mať superschopnosti, vedieť lietať, byť mega silný, či mať rôzne vecičky, ktorými možno poraziť zloduchov a zachrániť ľudí a celé mesto pred istou skazou? A keď vám k tomu všetkému dajú ešte aj tip na jedlo, tak to už je aká vec! Toto si rozhodne nenechá ujsť žiadne dieťa.

Vďaka tejto skvelej superkuchárke si spolu s Červenou lienkou, Čiernym kocúrom a ich ostatnými kamarátmi (občasnými superhrdinami) môžu aj vaše deti pripraviť mňamózne pochúťky. Dokonca celých osemdesiat, sladkých aj slaných! Určite im dodajú supersilu. Už možno len tým, že zaženú hlad. Tak šup do varenia a čítania, nech sa môžu pýšiť titulom majstra či majsterky v kuchyni! (odporúča Martina)

Lienkinu kuchárku vydalo v roku 2021 vydavateľstvo Egmont SK. Zájdite si po ňu do obľúbeného kníhkupectva a cestou z neho sa môžete zastaviť na trhu či v potravinách, kde si rovno vyzdvihnete ingrediencie na vaše spoločné kulinárske výtvory.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Šmak!: Kuchárka bez rečí

Šmak! -

Zverte tíndedžerom kuchyňu raz v týždni a rovno im do rúk vložte túto knihu. Ale pozor! Ona sa nečíta – ona sa dešifruje. Každý jeden recept je zaznačený formou jednoduchých piktogramov a verte, že im bude rozumieť ešte aj mladší súrodenec – áno, napríklad aj taký prváčik.

Šmak! – Kuchárka bez rečí je brilantným nápadom, ako dospievajúcim vniesť do života nový koníček (lievance z mandľového mlieka! omeleta s hráškom! šokujúce špagety!), a zároveň ich podprahovo posunúť ku nečakanému zážitku z knihy. Verte nám, každý recept je v podstate hádankou, ktorú treba rozlúštiť. Prekrásne fotky hotových jedál sú už len luxusným bonusom. Veselé nie-čítanie a dobrú chuť prajeme. (odporúča Viki)

Je vysoko pravdepodobné, že o knihu sa budete chcieť s deťmi deliť, takže prínos Šmak!-u do vašej domácnosti je hneď niekoľkonásobný. Tu si knihu môžete vložiť do listu želaní, aby ste na ňu nezabudli. Za jej existenciu vďačíme vydavateľstvu Lindeni (2022).


Chutný výber, čo poviete? Na ktorú z nich máte zálusk vy?

Ak radi čítate náš Dobrodružný spravodaj a chcete o nás počuť častejšie, smelo sa prihláste na odber nášho newslettra. Bon Appétit a krásny čas v kuchyni!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...