Diverzita a inklúzia v detských knihách

0 Komentárov
235 Zobrazení

Pri výbere kníh, ktoré zaraďujeme do našich domácich či školských knižníc, netreba zabúdať na tie, ktoré sú plné rozmanitých životov. Príbehy s rozličnými hrdinami totiž umožňujú deťom vidieť seba samých i tých, ktorí sú od nich odlišní, a tak lepšie porozumieť čomukoľvek okolo seba a ešte ďalej. Profesorka Rudine Sims Bishop má na to krásne prirovnanie – inkluzívne knihy nám môžu slúžiť ako zrkadlá, okná a posuvné sklenené dvere. Ale čo to vlastne znamená? A čo sa v deťoch deje, ak sa ponoria do príbehov, čo prehovárajú o inakosti?

Zrkadlá predstavujú príbehy, ktoré odrážajú ich vlastné ja.

Inkluzívne knihy umožňujú každému dieťaťu stať sa súčasťou príbehu. Sotožniť sa s hrdinami, ktorí sú mu podobní. To mu dáva pocit, že je videné, že do sveta patrí, je preň nenahraditeľné. Ak sa vieme v príbehu nájsť, je to ten najlepší predpoklad pre čitateľský úspech. A veruže, z toho sa všetci ohromne vytešujeme! Ak teda neexistuje jeden typ čitateľa, nemôže existovať ani jeden typ hrdinu.

Okná sú príbehy, vďaka ktorým deti môžu nahliadnuť do života tých, ktorí sa od nich odlišujú.

V príbehoch sa deti s hrdinami rozprávajú, spoznávajú ich a stávajú sa pre nich kamarátmi. Vďaka tomu si silno uvedomujú, že na každom záleží. Inkluzívne čítanie je skvelým spôsobom, akým sa možno veľa dozvedieť o rôznych ľuďoch, znevýhodneniach, rasách, náboženstvách, rodových identitách, špeciálnych potrebách, kultúrach či tradíciách – o všeličom, čo sa nám môže zdať neznáme či vzdialené.

Posuvné sklenené dvere umožňujú deťom vstúpiť do príbehu a na chvíľu sa stať niekým celkom iným.

Keď sa z okien stávajú sklenené dvere, deje sa niečo úžasné! Príbehy, ktoré predstavovali okná, sa posúvajú o obrovský krok ďalej. Nielenže poskytujú pohľad na život inej osoby, ale navyše deti pozývajú, aby si vyskúšali identitu, ktorá im nie je vlastná. A to je čosi, čo čitateľom dáva obrovský priestor na uvažovanie, učenie sa a konanie.

Keď malí čitatelia pochopia seba i ostatných, živia v sebe empatiu, ktorú si prenesú do dospelosti.

Vôbec sa netreba báť, keď naše deti čítajú autenticky vyrozprávané príbehy s pestrými postavami. Ani ich smutných či radostných hlasov, pretože také ich učia vďačnosti. Pomáhajú im byť láskavejšími k sebe navzájom a kvitne v nich empatia. Až napokon oslavujú! Nie iba to, čo máme my ľudia spoločné, ale aj rozdiely, ktoré nás robia výnimočnými.

Vieme, že výber takéhoto čítania nemusí byť vôbec jednoduchý, preto pre vás máme niekoľko tipov pre deti v každom veku. Zaraďte ich do svojich knižníc a objavujte spolu s deťmi všeličo nezvyčajné, čo svet robí krásnym miestom. Aby sa každé dieťa videlo ako hrdina príbehu (a nielen toho svojho).

David McKee: Elmer

(VERBARIUM, 2018)

Elmer je klasika, poznajú ho deti na celom svete! Toto je jeho kniha, príbeh farebného slona, ktorému sa tie sivé posmievajú. Elmer je iný, a predsa úplne normálny slon. Veľa sa smeje a má ohromne dobré srdce. Vždy a všade radi odporúčame tento pestrý príbeh o odlišnostiach v každom z nás. Elmera obľubujú úplne najmenší čitatelia, ale tiež prváčikovia, ktorí sa práve chystajú do školy.

Katarína Macurová: Slimák Henry

(ALBATROS, 2022)

Tento slimáčik sa narodil bez slizu, tej čudesnej tekutiny, vďaka ktorej by mohol liezť po stromoch (a on by veru veľmi chcel!). Henry je však vytrvalý tvor – ak po niečom ozaj túži, hľadá všemožné spôsoby, ako to dokázať. A možnože na to ani nebude sám. Láskavá knižka o tom, že každý je v čomsi inom silnejší. A aké krásne je, keď si navzájom pomáhame.

Francesca Sanna: Me and my fear

(FLYING EYE BOOKS, 2018)

Jedna z najkrajších kníh, akú vám kedy odporučíme. Noazaj! Je v angličtine, no silno dúfame, že to nikoho neodradí, textu nemá vôbec veľa. Príbeh dievčatka a jej strachu, ktorý začína príliš veľa rásť. Ona sa s ním vie kamošiť, ale len dovtedy, kým ju celkom neprerastá. Občas sa to však stáva, a veruže, každému z nás. Čítajte túto knihu – menší i väčší. My sa k nej neustále vraciame a vždy nám rozbúcha srdce.

Oliver Jeffers: Tu sme – Poznámky k životu na planéte Zem

(STONOŽKA, 2018)

„Ľudia majú veľa rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Môžeme vyzerať rozdielne, inak sa správať a rozprávať… Ale nedaj sa tým oklamať, všetci sme ľudia,“ píše sa na dvojstrane jednej z najkrajších Jeffersových kníh. Ak si z nej máte odniesť niečo naozaj úžasné, tak je to práve toto – dve strany plné ľudskej rôznorodosti, ktoré už najmenších ľudí naučia, že kopír na ľudí neexistuje. Chvalabohu!

David McKee: Tak trochu iný Timi

(SLOVÁ, 2023)

Knižka o ľuďoch, ktorí vnímajú síce trochu inak, no často si všímajú detaily, čo iným unikajú. Je o jednom vzácnom priateľstve a autizme, ktorému aj vďaka tomuto príbehu vieme lepšie porozumieť. Všetci sme výnimoční a práve naša jedinečnosť zväčšuje svet. Krásna kniha, ktorá môže veľmi dobre slúžiť na školách učiteľom i rodičom doma.

Soňa G. Lutherová: Môžu superhrdinovia nosiť okuliare?

(E.J. PUBLISHING, 2019)

Určite! Hrdina môže byť akýkoľvek. A môže ich byť veľa a každý celkom iný. Táto knižka je ich plná – no zároveň aj predsudkov, čo voči mnohým máme a ktoré nám často bránia rásť. Zistite spolu s malým Miškom, že svet, v ktorom žijeme, je rôznorodý a práve preto krásny. Táto kniha je už síce vypredaná, ale môžete striehnuť na čítanú alebo si ju požičať v knižnici.

Lisa Papp: Magdalénka a psík z knižnice

(VNÍMAVÉ DETI, 2017)

Magdalénka za nič na svete nechce čítať, písmenká sa jej akosi prepletajú. Keď však Magdalénku mamka vezme do knižnice, kde spozná Vločku, obrovského bieleho huňatého psa, ktorému treba veľa čítať, jej nechuť sa pomaly vytratí. Láskavá knižka pre deti, čo zápasia s dyslexiou alebo si v čítaní neveria. Ak máte doma psíka, jemu tiež tento príbeh dobre padne.

Daniel Rušar: Strakáč a Tíoni

(OBČIANSKÉ ZDRUŽENIE SLNIEČKO, 2019)

Príbeh chlapca, čo má po celom tele biele fľaky. Najskôr sa ich chcel rýchlo zbaviť, napokon si však uvedomil, že to vôbec nie je dôležité. Kniha veľmi dobre ilustruje, ako sme každý nedokonalý – niekto má veľké uši, iný krivší nos, ďalší nie celkom husté vlasy. Táto obrázková knižka je skvelá aj pre odradených čitateľov.

Davide Cali: Volanie močiara

(OBČIANSKÉ ZDRUŽENIE SLNIEČKO, 2022)

Boris nie je ako ostatné deti, ale rovnako ako ostatné deti sa hrá, smeje či lezie po stromoch. Je to však život, ktorý mu naozaj patrí? Prekrásne ilustrovaná detská knižka o adopcii a hľadaní ozajstného domova. O tom, ako sa vôbec nemusíme podobať tým, s ktorými vytvárame silné putá. A že domov je miesto, kde predovšetkým žije láska.

Ľubica Bátoryová: Klára a Snehuľko

(ARTIS OMNIS, 2023)

Výborný príbeh na predčítanie aj samostatné čítanie, v ktorom Klárino zdravotné znevýhnodnenie hrá len okrajovú úlohu. Oveľa dôležitejšia je totiž Klárkina fantázia, ktorá je obrovská a dokáže veci, ktoré nedokáže ani dospelák. Deťom tak knižka sadne ako uliata. Autorka je kanisterapeutka, rýchlo si všimnete, že o psíkoch aj malých ľuďoch vie mnoho.

David Walliams: Chalan v sukni

(SLOVART, 2023)

David Walliams je veľmi známy tým, že sa pri jeho knihách čitatelia smejú nahlas. Denisov príbeh nie je o nič inakší. Chlapec má rád módu, sukne, futbal a svojich blízkych. Táto knižka je aj o tom, ako sa dá robiť čokoľvek akokoľvek. A že všetky ťažké chvíle sa ľahšie žijú s humorom. Výborná pre začínajúcich čitateľov i všetkých prvostupniarov.

Dara McAnulty: Divoký rok

(ABSYNT, 2022)

Kniha veľkolepá v pokoji, múdra v láske. Rozosmeje i rozplače. Dara nie je bežný tínedžer. Je autista, podobne ako väčšina jeho rodiny. Sám túto knihu napísal a opísal v nej všetko, čo ho zasiahlo počas jediného roka. A že toho nebolo málo! Ak potrebujete závan leta a dotyk prírody, čo berie dych, viete, kam siahnuť. Odporúčame pre všetky rozčítané decká milujúce okolitý svet.

Celý výber vyššie spomenutých kníh a ešte zopár tipov navyše nájdete v tejto kolekcii.

BISHOP, R. S. “Mirrors, Windows, and Sliding Glass Doors,” Perspectives: Choosing and Using
Books from the Classroom 6
, no. 3. Reading Is Fundamental [online]. (2015)


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...