Knihoradci odporúčajú: Vianočné knihy, ktoré chcete doma

0 Komentárov
151 Zobrazení

December na dotyk. Vločky na jazyku. Prvé rozsvietené stromčeky v uliciach. Ozajsky sa to blíži! Mnohým sa práve teraz naštartujú motory, aby sa všetko stihlo, kým sa posadíme ku štedrovečernému stolu. My vás však pozývame na úplne opačnú cestu. Zvoľnite tempo, hovorte nie, robte len toľko, koľko vám robí radosť. Siahnite po teplej deke a sadnite si s deťmi ku knihe – čas vtedy naozaj plynie inakšie. Z hŕby adventných a vianočných noviniek sme pre vás vybrali päť, ktoré budú pre deti ozajstným zážitkom.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Ingela P. Arrhenius, Jonathan Emmett: Vianočná ulička /odporúča Simona/

(Vydavateľstvo Slová, 2023)

Sneh všade naokolo, vianočná nálada, sŕkanie horúcej čokolády či zdobenie medovníkov. Vianočná ulička je miestom, kde to žije a stále sa niečo deje. Na neuveriteľných dva a pol metroch! Nechajte malé pršteky preskúmavať otváracie okienka a zistite, čo sa deje v izbičke v podkroví alebo v obchode s hračkami. Spoznajte rôznych obyvateľov v ich príbytkoch, ako sa pripravujú na najkrajšie sviatky roka. Kto zdobí stromček, kto vyrába vianočný veniec, kupuje knihu alebo horúci nápoj? Toto milé rozkladacie leporelo vám spríjemní chvíle predvianočného čakania a prinesie kopu inšpirácie na vlastné aktivity s deťmi. Výborne tiež poslúži ako divadelná kulisa či zimná dekorácia v detskej izbe. V slovenskom preklade ho nájdete výlučne v sieti kníhkupectiev Panta Rhei, v českom pod názvom Vánoční městečko všade inde.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

E.T.A. Hoffmann: Luskáčik /odporúča Nikola/

(Svojtka&Co., 2023)

Kto by nepoznal Luskáčika? S Vianocami sa spája rovnako ako vanilkové rožky a pre mnohých je tým, čo vianočným sviatkom dodáva to správne čaro. Niekomu visí panáčik na stromčeku, iní si rozprávku o Klárke a Luskáčikovi doprajú v živom predstavení alebo knižnom spracovaní. Tých je dnes už niekoľko, ale pri tomto sa nepochybne oplatí zastaviť. V novom priestorovom leporele sa totiž príbeh prebúdza k životu priamo pred očami. Úchvatné trojrozmerné spracovanie očarí nielen malých čitateľov, ale aj ich rodičov. Kresby sú detailné a kopírujú text, takže sa s deťmi môžete zabaviť nielen čítaním príbehu, ale aj hľadaním predmetov spomenutých v rozprávke. Celá knižka bude vo vás vyvolávať úžas a budete si v nej priať listovať zas a znova.

Tip od nás pre vás: kniha má pomerne krehkú väzbu, odporúčame si po ňu zájsť osobne priamo do kníhkupectva.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Anna Lisa Kiesel, Heidi Förster: V pasci! Konská farma v ohrození: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou /odporúča Marci/

(Zelený kocúr, 2023)

Tak toto veru nie je nejaký adventný kalendár s čokoládkami. Toto je hra a napätie a chvíle spolu, pri čítaní, lúštení, hádaní. Môžete si darovať viac? Ak máte deti zaľúbené do koní alebo do dobrodružstiev (alebo aj, aj), toto je veľmi špeciálne pre vás a pre ne. Hlavnými postavami príbehu sú tri dievčatá, čo však z knihy nijako nerobí dievčenské čítanie. Možno si spomeniete na únikový adventný kalendár z minulého roka, ktorý u detí vyvolal obrovské nadšenie. Dve strany čítania každý večer sú totiž tým najkrajším záverom dňa! Najmä ak viete, že zajtra príde podobne vzrušujúca chvíľa znova. Táto napínava knižka v nezvyčajnom formáte zapečatených stránok je vhodná na samostatné čítanie pre skúsenejších čitateľov, tým menej skúseným môžu predčítať a pomáhať s rébusmi dospeláci.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Charles Dickens: Vianočná koleda /odporúča Viktória/

(Tatran, 2023)

Vianočná klasika, ktorú určite nikomu netreba predstavovať, sa opäť dočkala nového vydania, tentokrát s ilustráciami talentovanej Lisy Aisato. Do známeho príbehu o chamtivom mužovi menom Scrooge sa tak môžete ponoriť nielen prostredníctvom textu, ale aj nádherných ilustrácií, ktoré ešte lepšie dotvárajú obraz o tomto krásnom príbehu Vianoc. Knihu si doprajte aj v prípade, že ste už príbeh v minulosti čítali – detaily a momenty, ktoré tak dôverne poznáte, môžete objaviť celkom novými očami. A to je vždy krása! Ak ste už deťom v tomto veku prestali čítať nahlas, toto môže byť titul, s ktorým to môžete opäť skúsiť a prinavrátiť si tak spoločné chvíle, na aké ste možno už dávno zabudli.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Silvia Demovičová: Na Vianoce budem doma /odporúča Martina/

(Verbarium, 2022)

Vysokoškoláčka Lea a hokejista Filip sa chystajú na vianočné sviatky domov. Pre každého z nich znamená domov čosi iné, obaja však celkom rovnako vyrážajú na cestu vlakom. Ako naschvál však vonku zúri snehová víchrica a z vlaku musia vystúpiť. Ich náhodné zoznámenie tak pokračuje ďalej a spoločnými silami sa snažia dostať domov, pretože ich k tomu nútia nedoriešené veci z minulosti. Nič však nejde podľa plánu a kazí sa snáď úplne všetko, čo sa pokaziť dá. Milý oddychový príbeh o láske, priateľstve a vyrovnávaní sa s minulosťou, ale aj nádejné vízie do budúcnosti. Výborný liek na predvianočné spomalenie.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...