Prečo deťom neprestať čítať, keď sa naučia čítať samy

0 Komentárov
180 Zobrazení

Je to fantastický pocit, však? Vidieť, ako dieťa rozpoznáva písmená, spája ich do slabík a tie zasa do slov. Slová do celých viet. Úspech prvej samostatne prečítanej knihy, možno práve tej najobľúbenejšej obrázkovej, čo s ním rastie od batoľaťa. A čo ďalej? Odteraz to takto bude navždy? Už nás pri čítaní nebude potrebovať?

Spoločné čítanie je dôležitejšie, než si myslíte

Radi hovoríme, že nikto nie je pristarý na to, aby sme mu čítali. To, že vaše dieťa nadobudlo zručnosť čítať samo, rozhodne neznamená, že je čas prestať s hlasným predčítaním. Spoločné čítanie má pre vývoj dieťaťa aj naďalej nezameniteľný význam, a to približne až do veku 14 rokov. Až vtedy sa čitateľský vek dieťaťa začína rovnať jeho úrovni počúvania.

Čo to znamená?

Jednoducho povedané, predčítanie (doma alebo aj v škole) pomáha deťom prijímať zložitejšie vety, texty a príbehy, než by aktuálne zvládli samy. Nováčik, čo ešte číta s ťažkosťami, si tak bez problémov užije plnotextovú knihu. Alebo dieťa, čo číta výlučne komiksy, sa s chuťou započúva do životopisu svojho obľúbeného športovca. Primiešať môžete autorov, žánre a témy, po ktorých by deti samy nesiahali.

Sprievodca pri náročných témach

S ťažkými témami sa dieťa nemusí pasovať samo. Ak narazí v knihe na niečo, čomu nerozumie, môžete mu pomôcť utriediť si myšlienky. Ak zároveň chcete s dieťaťom kedykoľvek inokedy zahájiť konverzáciu napríklad o šikane, rasizme alebo vojne, namiesto okúňavého posedenia za stolom alebo na gauči využite príbehy, ktoré sú omnoho príjemnejším spôsobom, ako porozumieť svetu okolo nás a učiť sa empatii.

Deti majú tendenciu čítať dlhšie a viac

Schopnosť detí sústrediť sa popri dostupných technológiách, ktoré pozornosť rátajú doslova na sekundy, v poslednej dekáde rapídne klesla. Hlasné predčítanie zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa udrží pozornosť dlhšie, ako keby čítalo samo. To môže v konečnom dôsledku znamenať aj viac prečítaných kníh. A to si všetci veľmi prajeme.

Upevňujete vzájomný vzťah

Až 85 % detí vo veku 6 – 14 rokov považuje spoločné čítanie za vzácny čas strávený s rodičom (Scholastic: Kids and Family Reading Report). To, že sa vaše deti osamostatňujú alebo niečo dokážu bez pomoci dospelého, vôbec neznamená, že sú už samostatné. Vzájomná blízkosť je pre ne stále absolútne kľúčová. V priebehu rokov, žiaľ, strácame momenty, kedy si ju vieme dopriať. Dobrá správa je, že ju nájdete napríklad aj v spoločnom čítaní. Vyskúšajte.


Knihoradci odporúčajú: Tajomstvá pod zemou

Poďte sa presvedčiť na vlastné uši a oči, koľko tajomna...

Kone, poníky a jednorožce v knihách

Množstvo kníh pre všetky deti a ich rodičov, ktorým sú...