Knihoradci odporúčajú: O zvukoch okolo nás

0 Komentárov
75 Zobrazení

Všimli ste si to aj vy? V apríli sú zvuky okolo nás ozaj akési inšie, uši máme napnuté na všetky strany. Tu čosi zašvitorí, tam iné zašumí, zabzučí či pukne, dokonca aj vzduch okolo nás takmer nečujne rozvibruje bubienky. To všetko sa deje v tom veľkom svete vonku, na lúkach, poliach, v lesoch, riekach a mokradiach, ale my vieme, že sa táto fascinujúca zvukohra dá odniesť aj domov. Ako inak, v knihách.

Knihy sa zdajú na prvý pohľad možno tiché, ale my dobre vieme, že mnohé nie sú. Keď im to dovolíme, znejú – potichu aj nahlas, spievajú, cinkajú a podaktoré aj mňaukajú. Minimálne týchto päť určite. Poďte, smelo, bude vám v nich s deťmi veľmi dobre. A spokojne ich aj vytiahnite von!

Deti vo veku 0 – 3 roky

Andrea Pinnington, Caz Buckingham: Vtáky voľnej prírody /odporúča Miška/

(Albatros, 2020)
Vtáky voľnej prírody

Okolitý svet je plný zvukov a tie najkrajšie nepochybne nájdeme vo voľnej prírode – zurčiaci potôčik, cvrlikanie cvrčkov, vánok v korunách stromov alebo fascinujúci spev vtákov. Pre mnohých ľudí je práve to posledné jedným z najpríjemnejších zvukov vôbec. Vďačným relaxom, posolstvom pokoja a ohlasovania života. Vďaka tejto krásnej knižke môžete preniknúť do tajomstiev mokradí a zoznámiť sa s ich vtáčími obyvateľmi. Naučíte sa nielen rozoznávať zvuky, ktoré vydávajú, ale dozviete sa veľa zaujímavého aj o spôsobe ich života. Kniha tak s vaším dieťaťom môže rásť od bábätka až po zvedavého školáčika.

Keď budete mať šťastie a pri svojich potulkách prírodou na niektorého z vtákov narazíte, vďaka realistickým fotografiám v knihe ich poľahky identifikujete. Prineste si s knižkou domov kúsok divočiny, započúvajte sa do jej vábivej piesne a naučte sa jej nádheru vnímať všetkými zmyslami. A prechádzka popri rieke už nikdy nebude ako predtým.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Benjamin Gottwald: Ťuk ťuk puk /odporúča Martina/

(E.J. Publishing, 2023)
Kniha Ťuk ťuk puk (Benjamin Gottwald) | Panta Rhei

Viete, aký zvuk vydáva ryba, ako znie padajúce lístie a ako svištia sánky po snehu? Na to môže byť rôzna odpoveď, však? A presne preto je táto kniha taká skvelá! Neexistuje na ňu jednoznačný návod, nič správne ani nesprávne. Každý tvor, každá vec a situácia v tejto knihe bude mať zvuk podľa vašich predstáv, pretože si ho ozvučíte sami tak ako znie vo vašich ušiach. Táto knižka je totiž plná zvukov, ale bez slov či nahrávok. Čaká len na vašu fantáziu. Tak napríklad taký vietor. Robí fijú? Alebo ? Možno u vás to bude huuu.

Ťuk ťuk pukknižka plná zvukov je jedna excelentná novinka, do ktorej sa zamilujú všetky vekové kategórie. Nádherne láka k spoločnému čítaniu a roztopašne šteklí bránicu, dokonalá zábava! Kniha je zároveň skutočnou vizuálnou lahôdkou, jej ilustrácie sú úžasne nápadité a pestrofarebné. Tento rok titul dokonca získal špeciálne uznanie na najprestížnejšom veľtrhu detskej knihy a ilustrácie v Bologni. Vôbec sa nečudujeme a istotne sa nebudete ani vy.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Pete Oswald: Hike /odporúča Viki/

(Walker Books, 2021)
Hike

Nenechajte sa zmiasť anglickým názvom: v tejto knižke totiž nie sú slová. Nájdete tam iba výlet otca so synom, celý celučký vystavaný z obrázkov. Knižka sa volá Hike, čo znamená vlastne turistiku, výlet kamsi do hôr. A presne o tom aj je: začína sa ráno pri vstávaní za svitania a končí zapadnutým slnkom a otcom so synom, ktorí vyčerpaní zaspali v obývačke na gauči. Táto knižka teda nemá žiadne slová, až na pár citosloviec (napríklad zipsovanie bundy či mňauknutie mačky). A práve fakt, že zdanlivo nie je čo čítať (iba skúmať jednotlivé obrazy a spájať ich do príbehu), dáva knižka nesmierne vyniknúť zvukom lesa, do ktorého sa ocko a syn ponoria.

Dupot jeleňov, šuchot lístia, vtáčie krídla. Drobné momentky: pierko orla, medvedie stopy či rieka, ktorú treba prekročiť cez spadnutý strom. Či je to hlúčik zajacov alebo ďateľ na strome, z tejto knižky stránku za stránkou dýcha stále väčšie ticho. Ale je to to lesné, divoké ticho, ktoré sa nedá zameniť s ničím iným. Keď sa v závere vracajú do mesta a ich auto prechádza po ulici plnej obchodov, všetky mestské zvuky vás na chvíľu úplne zaplavia. Táto knižka zdanlivo netrénuje čítanie. Avšak trénuje zachytávanie významov, trénuje schopnosť tvoriť príbeh. Nuž, a zo všetkého najviac podnecuje k túžbe zažívať niečo spolu. Doprajte si.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Frances Hodgson Burnett: Tajná záhrada /odporúča Mirka/

(Stonožka, 2019)
Tajná záhrada - Hodgson Burnett Frances

…rozhliadla sa okolo seba. Srdce sa jej rozbúchalo a dych zrýchlil od vzrušenia, úžasu a potešenia…
Presne takto som prvýkrát čítala túto knihu ešte ako dieťa. A tieto pocity vo mne zanechala doteraz. Tajná záhrada patrí medzi tie najkrajšie a najdojímavejšie knihy, aké som kedy čítala. Rozpráva smutnokrásny príbeh malej rozmaznanej Mary, ktorá si žije ako princezná v Indii až do chvíle, kým nepríde o rodičov a následne je poslaná do Anglicka, aby tam žila s jediným človekom, ktorý je jej rodinou a ktorého nikdy predtým nevidela.

Hoci ide o detskú knihu, jej začiatok sa môže zdať trochu drsný. Akonáhle sa však s Mary dostanete do Anglicka, zistíte, že je to najmä príbeh o sile priateľstva, o tom, že ľudia sa môžu zmeniť a láska v nás robí zázraky. To všetko za sprievodu zvukov zo záhrady, v ktorej sa snúbi bujarý život rastlín, kvetov a zvierat. Budete ich počuť nielen zo slov, ale aj detailných ilustrácií Ingy Moore. Pst, pst. Zachytili ste ten štebot? To je slávik červienka a už na vás nedočkavo čaká, aby vás mohol previesť týmto príbehom.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Dara McAnulty: Divoký rok /odporúča Vierka/

(Absynt, 2022)
Divoký rok - McAnulty, Dara

Dara je chalan, ktorý je naozaj výnimočný, vnímavý, citlivý a neskutočne spojený s prírodou. Túto knihu napísal sám ako štrnásťročný. Ešte pred ňou písal blog, ktorý mal výborné ohlasy aj v odborných kruhoch. Dara je skaut, ochranár, prieskumník, má rád punk a chce sa stať vedcom. No okrem toho všetkého je aj autista. To, ako vníma prírodu a neustále o nej hovorí, je pre mnohých často čudné. Niekedy, keď vidí vtáčika či chrobáka, sa nadchne natoľko, že zabudne na všetko ostatné a intenzívne ich pozoruje. Občas pri tom vydáva zvuky nadšenia alebo súcitu, čo jeho rovesníci nechápu. Preto sa stáva aj terčom šikany, ktorá ho veľmi zraňuje. Priateľstvu veľmi nerozumie a nemá s ním skúsenosti. V zásade ho ale nepotrebuje, zvyčajne mu stačí pohľad na vtáka za oknom, ktorý vyletuje z hniezda. Vtedy sa cíti šťastný.

Ťažké obdobia v živote – či už je to šikana, sťahovanie, zmena školy, alebo úzkostné stavy – mu pomáha zvládať rodina. S nimi chodí každý deň na prechádzky a nadšene spolu pozorujú a počúvajú čokoľvek živé. Citlivo a opatrne našľapujú po lese, aby neublížili žiadnemu stvoreniu. Keď sa im podarí vidieť niečo pekné, Dara si túto spomienku uchová na horšie dni. Kniha, ktorú Dara napísal, je vlastne denníkom jeho jedného roka. Započujete v nej toľko zvukov, že sa vám bude žiadať stále viac. A popritom pochopíte, cez čo všetko si Dara počas tohto obdobia prešiel a koľko toho dokázal. Sme si istí, že o tomto odhodlanom chlapcovi ešte budeme počuť.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriámi, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

Knihy, ktoré smieš počmárať

Dokresliť, popísať, vymaľovať, pokrčiť či vytrhnúť strany. Aj toto sa...