Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

0 Komentárov
206 Zobrazení

Umenie je veľká vec. Dovoľuje nám slobodne sa strácať vo vlastnom svete, a zároveň sa spájať s tým vonkajším. Pomáha nám spracovať pocity a zážitky, učí nás trpezlivosti, vytrvalosti a práci s chybami. Nebojí sa vyrušiť ani provokovať. A tiež myslieť inak.

Len máločo iné má takýto obrovský potenciál, navyše v tisícich rôznych podobách. Poďme deti povzdbudiť v ich objavovaní od najmenšieho malinka. Ktorá šálka umenia im zachutí najviac?

Architektúra (0 – 3 roky)

Michalina Rolnik: Domčeky sveta /odporúča Zuzanka/

(82 Book and Design Shop, 2019)

Viete, aké domčeky sa stavajú v Nórsku alebo na severnom póle? Toto leporelo vás povedie krajinami z rôznych kútov sveta, kde s deťmi spoznáte tradičné príbytky. A nielen domky, ale aj lokálne kroje. A to je tiež kus umenia! S touto knižkou na každej strane, či už pri plnení bruška alebo pred spaním, spoznáte inú stavbu, inú kultúru a iného obyvateľa. Možnože sa s ňou v pondelok zastavíte na severe a v utorok zas na juhu. Alebo práve naopak, zvedavosť vás bude hnať kade-tade po svete za jediný deň. Nech už je to akokoľvek, Domčeky sveta budú výborným základným kameňom knižnice vašich najmenších. Z vlastných skúseností vieme, že toto odolné leporelo poslúži mnoho rokov.

Výtvarné umenie (4 – 6 rokov)

Kateřina Karolik a kolektív: Můj šálek umění /odporúča Miška/

(Albatros CZ, 2022)

Umenie je dať schopnosť obyčajným veciam novú, originálnu formu. Autorka tejto úžasnej knižky sa inšpirovala desiatimi slávnymi dielami, aby nám ukázala, že aj taká bežná vec, akou je šálka, môže vďaka kreativite a troške invencie vyzerať zakaždým inak. Žiadnu nudu nečakajte! V tejto nápaditej trojrozmernej knihe sa na vzniku umeleckých diel môžete podieľať spolu s Picassom, van Goghom či Mondrianom. Lepší spôsob, ako predstaviť umenie vašim predškolákom (a smelo aj starším deťom), si ani nevieme predstaviť. Prijmite pozvanie do tejto odvážnej farebnej galérie a pokojne si k tomu urobte niečo dobré do svojej obľúbenej šálky. Zaručene sa na ňu budete dívať úplne novými očami!

Hudba (7 – 10 rokov)

Jackie Morris: Tichá hudba jemne padajúceho snehu /odporúča Vierka/

(Verbarium, 2019)

Kniha veľkolepá nielen svojimi rozmermi, ale najmä schopnosťou preniesť niečo také nehmatateľné ako je hudba do hmatateľnej podoby. Hudbu, jej hlavnú hrdinku, budete počuť v každom slove. A keď si s deťmi budete prezerať snové obrazy, možno sa na moment stratíte v čase a v hlave vám začne vyhrávať melódia. Kniha vznikla trochu inak než je zvykom – najskôr sa narodili obrazy s hudobnými nástrojmi ako zadania na pohľadnice. Až potom prišiel nápad pridať k nim text, ktorý je okúzľujúci, so zvláštnou schopnosťou spomaliť myšlienky a upokojiť myseľ. Krásna vec na spoločné čítanie domov aj do škôl – a áno, napriek snehovej tematike aj do teplých dní.

Film (11 – 13 rokov)

Adam Allsuch Boardman: Ilustrované dejiny filmu /odporúča Terka/

(Monokel, 2023)

Filmový svet nám podobne ako knižný ponúka útek od reality, zábavu, oddych. Jeho história je však oveľa kratšia – až v 19. storočí sa prvý raz podarilo zachytiť a znova pustiť pár sekúnd zo života. Táto príjemne ilustrovaná encyklopédia predstavuje históriu a vývoj filmového umenia práve od týchto počiatkov. Ako sa do filmu dostal zvuk, farby? Ako vyzerali prvé kiná? A prečo sa Hviezdne vojny stali revolučným míľnikom? Táto kniha nadchne zvedavcov každého veku. Rozčítaní čitatelia ju zhltnú na jedno posedenie a odradených informácie v krátkych odstavcoch nevystrašia. Ideálna domov aj do tried, a tiež ako podklad pre zaujímavé medzigeneračné rozhovory.

Tanec (14 – 16 rokov)

Dhonielle Clayton a Sona Charaipotra: Tiny Pretty Things (slovenský jazyk) /odporúča Martina/

(Slovart, 2020)

Keď sa povie balet, každý si predstaví tanec, v ktorom sa snúbi precízna technika s estetickosťou a ladnosťou. Za zdanlivou ľahkosťou pohybov je však tvrdý tréning a veľká drina. O tom vedia svoje aj hrdinky silného príbehu Tiny Pretty Things, ktorý vykresľuje aj odvrátenú stránku tohto pôvabného umenia. Gigi, Bette a June zažívajú tvrdú drinu a dril vo svete, kde nie je ľahké udržať si pozíciu a získať hlavnú úlohu. Miesto je vždy len jedno a rivalita priveľká. Dievčatá sa preto uchyľujú k rôznym podrazom, intrigám a nekalým činom, ktorými si navzájom ubližujú. Kam až vie rivalita zájsť a ako nestrácať ľudskosť v tomto náročnom boji?

O umení pre všetkých (bonus)

David Bayles a Ted Orland: Ako prežiť umenie? /odporúča Vesna/

(Literárna bašta, 2021)

Čo je tvorivosť? Ako sa k nej dopracujeme? Prečo sa často nepodarí? Autorské duo v tejto drobnej knihe, ktorá padne tak akurát do dlane, odhaľuje rôzne úskalia tvorivého procesu. Stručne a bez pátosu, dokonca s kvapkou humoru. Zámerom knihy nie je byť motivačnou literatúrou, ale skôr vysvetľujúcim a upokojujúcim zrhnutím úskalí, ktoré dokážu zatriasť motiváciou umelca. Autori zároveň ponúkajú možnosti, ako zotrvať a nezavesiť svoju snahu na klinec.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Juchú, začalo sa Prečítané leto 2024!

Toto Prečítané leto bude plné slov, ktoré si chceme pamäť...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...