Knihoradci odporúčajú: O čerešniach

0 Komentárov
89 Zobrazení

Je to tak. Láska má občas meno čerešne. Predstavte si biele a ružové lupene, čo po nekonečnej zime lákajú včely aj naše pohľady. Alebo ostýchavý prvomájový bozk pod rozkvitnutými konárikmi. Predstavte si misku plnú čerstvo natrhaných sladkých čerešní, čo praskajú pod zubami. Horúcu čerešňovú bublaninu, višňový džem. Láska, však?

A ak sú čerešne láska a knihy tiež, čo viac vám vieme ponúknuť než čerešne v knihách? Naši knihoradci pre vás na túto šťavnatú tému opäť vybrali to najlepšie z najlepšieho. Máj, vitaj!

Deti vo veku 0 – 3 roky

Fiona Watt: Štyri ročné obdobia Vivaldi /odporúča Monika/

(Svojtka&Co., 2021)

Nežný vánok je plný vtáčieho spevu. Rastú nové listy. Pučia výhonky. Stromy sú obsypané kvetmi. Takto sa začína prekrásne leporelo Štyri ročné obdobia. Prichádza teplá jar a vás obklopuje explózia bielej, ružovej, fialovej a zelenej. To všetko za sprievodu za sprievodu energickej hudby Antonia Vivaldiho. Najlepšie detské knihy sú tie, ktoré neprestanú baviť ani rodiča, a toto je zaručene jedna z nich.

Kým si budete pokyvkávať hlavou, vaše dieťatko môže zatiaľ prechádzať prstami po vykrojených cestičkách a tvaroch a skúšať si jemnú motoriku pri hľadaní zvukového tlačidla. Ak dieťa zapojíte do pohybu a tanca, posuniete zážitok z knihy ešte o level vyššie. Alebo sa spolu zahrajte na dirigentov a mávajte spolu rukami. Cítite rozdiel v rytme ročných období? Vyskúšajte, je to naozaj výborná zábava!

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Kateryna Mikhalitsyna, Oksana Bula: Kto rastie v sade /odporúča Miška/

(Stonožka, 2018)

Ako vonia domov? Nežne ako kvietky višne, sladko ako čerešňový džem alebo prenikavo ako čierne ríbezle? Malý slávik letel dňom i nocou z ďalekej Afriky, aby našiel strom z oteckovej piesne a uhniezdil sa tam. Kým ho nájde, zoznámi sa so všetkými obyvateľmi ovocného sadu – stromami aj kríkmi – a každý z nich mu o sebe rád porozpráva.

Táto výnimočná kniha v sebe spája múdro, krásu, poznanie aj poéziu. Je oslavou života, plnou farieb, vôní a lásky. Je to viac encyklopédia ovocných stromov alebo nádherne ilustrovaná kniha s pekným príbehom? Priznáme sa, sami sa nevieme rozhodnúť. Ale jedno vieme naisto, chcete ju doma. Poponáhľajte sa po ňu, kým sa celkom nevypredá (alebo hľadajte v knižniciach).

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Angela Nanetti: Môj dedko je čerešňa /odporúča Mirka/

(Vydavateľstvo Matice slovenskej, 2007)

Táto útla kniha prináša malým čitateľom reálny, neprikrášlený život, kde má miesto nielen radosť, ale aj bolesť, choroba, ba aj smrť. Vykresľuje rôzne typy starých rodičov a vzťahov medzi nimi a vnúčatami. Zobrazuje problematické vzťahy, nezhody v manželstve a to, ako toto všetko vplýva na deti. Zároveň však pripomína, že aj problematické vzťahy môžu mať šťastný koniec. Možno to nie je úplne ľahké čítanie, ale sľubujeme, že s Toninom a jeho starým otcom Ottavianom prežijete veľa krásnych zážitkov a dobrodružstiev.

Ottaviana je človek s osobitým humorom a svojským pohľadom na svet. Vie sa dokonca rozprávať so zvieratami a stromami a občas si s nimi rozumie lepšie než s ľuďmi. Tieto dedkove vlastnosti Tonina celkom očaria mnohému sa od dedka priúča počas prázdnin alebo kratších návštev v priebehu roka. Môj dedko je čerešňa je hlboký príbeh pre veľkých aj malých – nech ho už budete čítať v akejkoľvek fáze života, určite v ňom nájdete, čo práve potrebujete. Túto knihu už v kníhkupectvách nenájdete, ale určite odporúčame zastaviť sa vo vašej knižnici.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Paola Peretti: Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou /odporúča Mirka/

(Fortuna Libri, 2019)

Mafalda nie je ako obyčajné deti. Bola jej diagnostikovaná Stargardtova choroba, ktorá postihuje približne jednu osobu z desaťtisíc. Táto choroba sa prejavuje tým, že postihnutý začne pred sebou vidieť čierne škvrny, ktoré sa postupne rozširujú, až úplne stratí zrak. Zaviedla si preto denník, do ktorého si zapisuje veci, ktoré viac nebude môcť robiť. Napríklad počítať hviezdy alebo hrať milovaný futbal.

Vďaka pomoci rodiny a priateľov našťastie rýchlo pochopí, že na svet sa dá pozerať aj iným spôsobom. Vzdialenosť k čerešni teraz odhaduje podľa vône jej kvetov a napíše si nový zoznam vecí, na ktorých jej záleží. Rozprávanie Mafaldy je autentické a dynamické, plné odhodlania a množstva krásnych myšlienok. Je úžasnou pripomienkou toho, že sa netreba vzdávať, aj keď sa veľmi bojíme, pretože to najdôležitejšie je očiam neviditeľné. Dojímavé čítanie pre naozaj širokú skupinu ľudí – staršie deti, mládež aj dospelých.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Veronika Čopíková, Peter Farkaš Lenivá kuchárka /odporúča Vesna/

(Peter Farkaš, 2020)

Ach, mňam! Nie nadarmo sa tým najlepším veciam na svete hovorí čerešnička na torte. Čerešne rozhodne nemusia patriť iba na uši alebo pod blúzku, ako spieva Hana Hegerová. Ak sa ich urodí toľko, že sa už do úst nezmestia (alebo vám popadajú do záhrady zo susedovho dvora, žmurk!), treba ich jednoznačne priniesť do kuchyne. Spolu s múkou, vajíčkami, cukrom, makom a Lenivou kuchárkou ich viete hravo premeniť napríklad na famózny čerešňový koláč, ktorý sa skrýva medzi množstvom ďalších chutných receptov.

Lenivá kuchárka je prekrásne nafotená kuchárska kniha s jasnými inštrukciami a milými predhovormi pri každom recepte, naozaj veľmi odporúčame. Bude to jedna z kníh, ktorú budete so svojimi tínedžermi nadšene zdieľať a možno vám pomôže ukrojiť si s nimi aj kus spoločného času navyše, ktorý je v tomto období taký vzácny. Tak neváhajte, vyťahujte plechy a oslaďte si jarné večery!


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

Knihy, ktoré smieš počmárať

Dokresliť, popísať, vymaľovať, pokrčiť či vytrhnúť strany. Aj toto sa...