Dobrodružný spravodaj 10/2019

0 Komentárov
216 Zobrazení

Náš prvý Dobrodružný spravodaj! Odteraz v ňom každý mesiac nájdete päť knižných odporúčaní. Ale nie hocakých – my totiž vyberáme knihy tak, aby bavili aj dospelákov. Nakoniec, nie je dospelák ten, ktorý musí čítať drobcom jednu knihu tisíckrát? Tisíckrát denne? Zaslúži si teda, aby sme mysleli aj na jeho potreby.

Čo je však dôležitejšie, dobrá detská kniha musí potešiť aj dospelého. Tak vraví C.S.Lewis, autor kultovej detskej série Kroniny Narnie, a ako na autora kultovej detskej série naň jednoducho musíme spoľahnúť. Vraví, že ak detský príbeh nepoteší aj dospelého, zrejme v ňom chýba čosi, čo presiahne dieťa a cinkne v duši dospeláka. Práve takýmto cinknutím sa dobré knihy líšia od priemerných. To sú knihy, ktoré s dieťaťom rastú a v rozličných životných obdobiach sa čítajú ako by boli stále nové. Nemusia to byť zákonite novinky. Nakoniec, veď každý mesiac nám dorastá kopa detí, ktorá je pripravená na Opice z našej police.

No a až keď sa aj dospelák ponorí do toho istého príbehu ako aj dieťa, vtedy sa začínajú diať veci. Zdieľaný príbeh, spoločné témy. Rozhovory, otázky, ticho, spoznávanie. Spoločný čas. Toto je náš výber pre tento mesiac.

Deti vo veku 0 – 3 roky

A. Królak: Ako sa cítiš, medvedík?

Že aj deti zápasia s emóciami, ktoré sú často väčšie ako samotní prckovia vie každý. Zlosť, smútok, preveľká radosť: toto všetko dokáže v drobcovi vyvolať občas aj nesprávne odlomený kúsok čokolády. Kníh o pocitoch je preto na trhu ako maku. Medvedíci sa ale od všetkých ostatných zásadne líšia.

Väčšina knižočiek o pocitoch dieťaťu ponúkne slovko smutný a k nemu sprievodnú smutnú tváričku. Alebo šťastný a k tomu zase veselú tváričku. Slová smutný alebo veselý sú však pre deti nesmierne abstraktnými pojmami, ktoré niekedy nevysvetlí ani tá tvárička. V tomto leporele však namiesto slov nájdete vety: “Cítim sa akoby som stratil svoj obľúbený kamienok.” Alebo “Cítim sa tak akoby som obede nedostala koláčik.” Ach, to je ono! 

Jednotlivé pocity sprevádzajú kresby poľskej ilustrátorky Agaty Królak, a sú skvelé. Možno na prvý pohľad nie sú také ňuňu a chutnučké, akoby ste predpokladali v detskej knihe, ale nechajte to na vaše dieťa. Ono uvidí ihneď to, čo vy ako dospelák až na druhý pohľad: že medvedíkovia prežívajú svoje pocity veľmi intenzívne, a vďaka tomu z nich budú hneď kamaráti. Túto knižočku budete vedieť používať od troch rokov pokojne až do piatich. 

Túto krásku vydalo vydavateľstvo 82 Bøok & Design Shõp v jeseni 2019. Do knižníc zatiaľ ešte nedorazila, no naisto ju nájdete nájdete ju Martinuse.

Deti vo veku 4 – 6 rokov

J. M. Strid: Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške

Pánabeka, piráti! Morské príšery! Stratený starosta Jemeriáš Bartolomej! A zo všetkého najviac OBRRROVSKÉ hrušky! Áno, takto nejako. Budete ju doma hltať, budete ju čítať do konca a potom znovu od začiatku, budete s ňou zaspávať. 

Skvelá kniha pre štvor- a päťročníkov: ozaj napínavé dobrodružstvo, na každej strane bláznivé ilustrácie, podľa ktorých budú veľmi rýchlo dej sledovať aj sami a na každej strane textu iba tak akurát. (A prváčence si na nej dokonca budú vedieť trénovať aj čítanie.)

Vydalo vydavateľstvo Ella&Max v roku 2017. Výborne si ju užijete. Hľadajte vo vašich lokálnych knižniciach alebo na policiach Martinusu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

M. Hlušíková: Až raz budem kapitánom

Ako si poradia dvaja chlapi, veľký a malý, kým čakajú na mamu, ktorá sa lieči v nemocnici? Jeden z nich je sedemročný Samko, ktorý sa chce stať lodným kapitánom. Druhý z nich je Roman, ktorý možno bude Samkovou rodinou, len čo sa mama vráti z nemocnice. Pridať musíme aj štvornohého orieška Maca, babku, ktorá je ešte stále druhým rodičom, a to najdôležitejšie zo všetkého, “pufkanú,” babkinu krupicovú kašu. 

Až raz budem kapitánom je láskavá knižka o obyčajnom živote, ktorý deti dobre poznajú. Môže byť veľmi dobrým prvým samostatným čítaním pre tretiakov – štvrtákov alebo spoločným čítaním s prvákmi či druhákmi.

Vydal Slovart v roku 2015, a do záveru pridal aj recept na pufkanú, aby ju vaši juniori zvládli aj bez vás. Určite nájdete vo vašej miestnej či školskej knižnici. Ako darček zase napríklad aj v Martinusue.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

J. John, M. Barnett: Miles a Niles: Kto z koho

Spomínate si na ten starý vtip s tenistom Ivanom Lendlom? Ten, v ktorom loptička Ivana Lendla vyletí do nebies, a letí a letí … a dopadne späť ako pointa nasledujúceho vtipu, ktorý s Ivanom Lendlom zdanlivo vlastne vôbec nesúvisí?

Tak takáto je táto knižka. Je to príbeh, ktorého jednotlivé linky sú vtipné a pobavia vás, avšak nič špeciálne od nich nečakáte. O tri kapitoly neskôr sa však odrazu vynoria na oblohe a dopadnú na zem ako tá tenisová loptička. A keby iba raz! Skáču, miznú a vynárajú sa, posielajú príbeh do úplne iných smerov. Knižka má niekoľko takýchto koncov a posledný sa vyplaví aj vtedy, keď už obaja hlavní hrdinovia, odborníci na kanadské žartíky, dávno spokojne spia. 

Ak máte v okolí budúceho tínedžera, ktorý zápasí s čítaním, táto knižka môže ozaj pomôcť, je to nefalšovaná zábavná delikatesa. Otestujte na sebe, dospeláci. (Zápasiacim tínedžerom ju odporúčame v e-knižnej podobe do čítačky alebo mobilnej aplikácie, kde sa dá zvoliť veľkosť písmen a rozostup riadkov aký je vášmu srdcu blízky.)

Vydal Ikar v roku 2016, a vďaka veliká za túto zábavu. Pýtajte sa vo vašej knižnici (myslíme si, že táto by mala patriť do každej školskej) alebo vo vašom kníhkupectve.

Mládežníctvo vo veku 14 – 16 rokov

N. Stevenson: Nimona

Je to komiks a je to plnokrvný príbeh. Môžu komiksy obsahovať plnokrvné príbehy? Môžu. Aha: záporák a superhrdina, jeden chce ovládnuť svet, ten druhý ho zachrániť (len miestami nie je jasné, ktorý z nich je ktorý), rytieri, stredoveké trhy, supermoderné a supertajné vládne zariadenia, mýtické zjavenia.

Keď sa objaví Nimona, zvláštne dievčisko, ktorým trasie puberta a ktoré sa očividne dokáže meniť na akúkoľvek inú bytosť, situácia sa začne komplikovať. Alebo práve naopak? V tomto príbehu vlastne takmer nič nie je také ako sa zdá navonok, pretože tu nenájdete zjednodušenia, čierno-biele postavy, nič jednoznačné. A pritom je to celý čas veľká sranda. 

Vydalo CooBoo v roku 2019 a posielame ceny za skvostný preklad, ktorý sa chopil mládežníckeho slangu tak, že by aj raperi mali radosť. Opäť hľadajte v knižniciach alebo si ju v Martinuse dajte ku káve.


Tak ako, vybrali ste si?

Ak by ste chceli dostávať naše odporúčania, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Majte pekný koniec jesene!
Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

Knihy, ktoré smieš počmárať

Dokresliť, popísať, vymaľovať, pokrčiť či vytrhnúť strany. Aj toto sa...