Dobrodružný spravodaj 09/2020

0 Komentárov
303 Zobrazení

Cítite to? Dni sú chladnejšie, vracia sa chuť na čaj a svetlo je už akési iné. Jeseň na nás kýve svojím prstom a sľubuje farby, vietor pre šarkany a konečne zas trochu pravidelnosti. Deti sa vrátili do škôlok a škôl – i keď trochu inak ako po minulé roky – a vy, rodičia, si môžete opäť trochu vydýchnuť. A keďže voda v bazénoch a jazerách ochladla a aj stmievať sa už začína skôr, knihy v našich knižniciach brnia radosťou, lebo tušia, že na ne budeme mať viac času. Ponorte sa späť do príbehov a pomojkajte si knihy, ktorým v lete slnko vzalo prioritu. Alebo zbehnite do knižnice či kníhkupectva a urobte si radosť nejakou novou. Nech je oslavou nových začiatkov. Ak neviete, čo si vybrať z toho množstva preplnených regálov, nech sa páči, pár tipov od nás.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Stella Baggott: Prvá čiernobiela knižka pre bábätko – Na prechádzke

Informácia, že deti už od narodenia dokážu „čítať“ otriasla svetom nejedného rodiča (i starého rodiča). Na prvé zoznamovanie sa s knihami sú ideálne kontrastné čierno-biele obrázky, ktoré stimulujú vyvíjajúci sa zrak bábätka a pomáhajú mu rozpoznávať prvé tvary a objekty. Takéto knihy na našom trhu dlhodobo chýbali, ale trikrát hurá, už je veru z čoho vyberať.

Tento rok sme sa dočkali aj v zahraničí veľmi úspešnej série, ktorá je ako stvorená pre malé detské rúčky a prvé spoločné čítanie. Bábätká zoznamuje s najbežnejšími vecami, ktoré ich obklopujú a umožňuje im s ľahkosťou a hravosťou spoznávať svet okolo seba. Zoberte svojho mrňúska do náručia, otáčajte spolu stránky a ukážte mu, čo ste dnes zazreli na prechádzke. Strom, autobus, vtáčika? Slimáka, ktorých je tohto roku akosi hojne? Alebo môžete spoznať nanovo so svojím drobcom, zrkadlom a knižkou Tvár vlastné oči, uši, ústa, nos. Veď koľko na seba hľadíme a po toľkých rokoch aj zabúdame pozerať na svoju tvár s obdivom. A nezabudnite sa zase raz pokochať jej miniatúrnou verziou, ktorú ste v génoch odovzdali svojmu maličkému človeku. (odporúča Marci)

Vydalo vydavateľstvo Svojtka&Co v roku 2020 a bez váhania patrí do knižnice každého malého čitateľa. Môžete ju čítať už odo dňa nula a verte, že s vami ostane dlho, predlho. Nájdete tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Jana H. Hoffstädter: To sme my

Kniha To sme my je niečo, čo v knižniciach našich domovov veľmi chýbalo. Je totiž o rodine, ale tej ozajstnej a krásnej vo všetkých svojich nedokonalostiach, kde tu a tam život popretŕhal nitky a inde ich zas nanovo zviazal drohromady. Vysmiatu fotografiu otca, matky a dvoch dokonale zdravých detí z predvolebného billboardu tu nenájdete, ale zato vám kniha prinesie kopu barličiek ako s deťmi hovoriť o inakosti a považovať ju za prirodzenú súčasť života.

Hlavný hrdina príbehu, chlapec Artúr, je z poskladanej rodiny a jeho súrodenci od neho občas odchádzajú a potom sa zase vracajú. Artúr nám v knihe veľkoryso dovolí nahliadnuť do jeho bežného dňa a pritom sa ho vôbec nesnaží prifarbovať. Úplne bez problémov spomenie i svoje hodenie sa o zem či mamin výbuch v aute, kedy pripomína skôr dinosaura než skutočnú mamu. Na konci dňa sa Artúr, mama, jeho súrodenci a dvaja tatinovia jednej rodiny stretávajú pri spoločnom stole. Ak má byť svet lepším miestom, takto nejako by mohol vyzerať. Čítajte od chvíle, kedy deti začínajú rozumieť svetu (cca od 3-4 rokov) – aby mu porozumeli správne. (odporúča Monika)

Knihu vytvorila ako svoju diplomovú prácu ilustrátorka Marta Matus a veruže ju aj obhájila na A. Na svet knihe pomohlo vydavateľstvo E.J. Publishing v roku 2020. Rozhodne si výtlačok pýtajte v knižniciach. Ak by zatiaľ nemali, kúpite určite v Martinuse.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

David Walliams: Obluda z ľadu

Uu, tešte sa na dychberúce okamihy! S touto knihou si zažijete gigantického tvora vystupujúceho priamo z ľadu, obhliadnete historický Londýn a stretnete aj sirotu na ulici. David Walliams má úžasnú schopnosť hlboko do textu zakódovať veľké témy a dokonca aj morálne poučenia, napriek tomu, že na povrchu sa to hemží grganím, smradľavými ponožkami a červíkmi. Alebo ľuďmi ako je vedúca sirotinca pani Skysňa či šéf bezpečnosti Národného múzea pán Facka.

Obluda z ľadu je fantastickým príbehom o dievčatku z viktoriánskeho Londýna, ktoré žije na ulici a o jeho stretnutí s úplne ozajstným nefalšovaným mamutom. Hneď prvá kapitola je takým živým opisom toho, ako sa vtedy žilo pouličným deťom, že vám bude stískať srdce – ale majster slova Walliams pomedzi skutočný smútok obratne prekorčuľuje a s pomocou obľúbenej detskej témy všakovakých pachov a puchov ponechá príbehu ľahkosť, podobne ako to poznáme od Roalda Dahla. Dospelí sú všiváci, presne ako u Dahla (až na svetlé výnimky), zato zvieratá vedia ponúknuť puto, ktoré sa hľadá iba ťažko. Výborný tip pre deti, ktoré sa ešte len rozčítavajú. Množstvo ilustrácií a rozmanité sádzanie textu pomáhajú deťom stránky obracať rýchlo, no kdesi pod textom zároveň nájdu aj čosi väčšie a trvácne. (odporúča Viki)

Vydal Slovart v roku 2019 a vďaka veliká za tento poklad. Obludu hľadajte vo vašej knižnici (táto kniha by jednoznačne mala patriť aj do každej školskej) alebo obľúbenom kníhkupectve.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Matilda Woods: Chlapec, vtáčik a tuhlár

Allora je malé mesto, ktorého brehy obmýva more a ryby v ňom viac lietajú ako plávajú. Na jeho kopci žije truhlár Alberto, muž, ktorému kedysi vzal mor ženu a tri deti. Tridsať rokov nato stretáva chlapca menom Tito Bonito, ktorý je vychudnutý na kosť a kradne mu jedlo. Truhlár má sám ledva čo do úst, ale dieťa nepotrestá, práve naopak. Pichne ho priamo pri srdci, lebo presne vie, ku komu chlapča patrí – k žene, ktorú pochoval pred dvomi týždňami. Krok po kroku, celkom pomaly a nenápadne sa s ním snaží zblížiť, aby nezatrepotal krídlami ako vzácny motýľ, aby sa nevyparil ako duch. Podarí sa Albertovi a Titovi rozdúchať novú nádej vďaka sile priateľstva a prekonať tiene minulosti? A kde sa vôbec ešte do príbehu zamotá iný príbeh o ostrove, ktorý bol predtým vrchom?

Magický realizmus je krásny žáner a zdá sa, že magický realizmus pre deti je ešte krajší. Kniha je okrem nežného, pútavého čítania aj famózne ilustrovaná Anuskou Allepuz. Zo stránok na vás budú pravidelne vyskakovať modré ryby a kapitoly dopĺňa aj pár celostránkových modrých obrázkov. Chlapec, vtáčik a truhlár je podľa oficiálneho odporúčania kniha pre deti od 8 rokov, ale presnejšie je najmä pre tie deti, ktoré už dokážu pracovať s témou smrti. Všetkými desiatimi odporúčame aj pre všetkých násťročných a dospelých, čo radi čítajú a majú citlivú dušu, v tejto dobe koronovej pohne s vami táto kniha ako žiadna iná. (odporúča Monika)

Knihu vydal Albatros ešte v roku 2017, a tak by ste ju s najväčšou pravdepodobnosťou mali nájsť aj v knižniciach. Ak by sa vám to nepodarilo, hľadajte vo vašom miestnom kníhkupectve alebo tu v Martinus e-shope.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Erika Johansen: Kráľovná Tearlingu

Kelsea žijúca na okraji dediny v starej chatrči nie je iba obyčajným dievčaťom. Vychovávaná je dvomi tútormi, ktorí ju pripravujú na dôležitú úlohu. Kelsea je totižto princezná a po smrti svojej matky – kráľovnej krutovládkyne sa stáva ďalšou, v poradí desiatou právoplatnou kráľovnou Tearlingu. Spolu s úzkym okruhom stráže sa po svojich devätnástych narodeninách vydá na dlhú cestu za korunou, pri ktorej ju sprevádzajú nečakané nástrahy a zlom poháňaní nepriatelia. Zo všetkého najviac si však musí dávať pozor na obávanú Červenú kráľovnú, nemilosrdnú čarodejnicu pripravenú na útok, ktorá čaká i na to najmenšie zlyhanie mladej kráľovnej. Existuje vôbec niekto, komu môže Kelsea vo svete plnom nevraživosti a strachu skutočne dôverovať?

Od tohto dobrodružného a napínavého príbehu za záchranu kráľovstva nebudete vedieť odtrhnúť zrak. Príbeh je prepletený mágiou, zvratmi, vojnou a zároveň miernou dávkou romantiky. Kelseu si navyše hneď obľúbite, je to príjemná, výrazná postava a silná dievčenská hrdinka. Má rada knihy, učenie a je rozhodnutá urobiť čo najviac, aby zachránila svoj ľud, čo niekoľkokrát ohrozí jej vlastný život. Presne ako hovorí obálka knihy, môže sa stať legendou, najskôr však musí prežiť. (odporúča Veronika)

Kráľovnú Tearlingu vydalo vydavateľstvo YoLi ešte v roku 2015, takže do knižnice môžete ísť na istotu.


Tak ako, ktorá z týchto radostí bude vaša prvá jesenná?

Ak by ste chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Nezabudnite si ráno sveter a stopro si nájdite chvíľu na nové príbehy. A ten čaj, samozrejme. Najlepšie šípkový. Bude to stáť za to.


Juchú, začalo sa Prečítané leto 2024!

Toto Prečítané leto bude plné slov, ktoré si chceme pamäť...

Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...