Čítanie s najmenšími

0 Komentárov
51 Zobrazení

…a keď píšeme s najmenšími, myslíme ozaj tých najmenších. Tých, ktorí väčšinu dní prespia a precikajú, prípadne tých, ktorí začínajú štvornožkovať či nebodaj opierať sa o stôl a sťahovať z neho všetky zaujímavé vecičky.

Dobre si pamätáme aké zvláštne bolo priniesť domov malého človeka a celkom presne nevedieť čo s ním. Bolo to tak aj u vás? Zistiť čo potrebuje, ako ho uspávať a ako ho potešiť, to bolo dlhé predlhé dni. Spievanie a kvakotanie mamy (alebo húkanie ocka) také dieťatko ale zvyknú ohromne tešiť takmer úplne od začiatku – a od toho je už iba malý krok k tomu, aby ste ho obrátili na bruško a obložili rozloženým leporelom s Krtkovými nohavičkami. Tým istým, ktoré takto obkladalo ešte aj vás, keď vás prvýkrát otočili na bruško.

Knižky ku minideťom akosi prirodzene patria: rýmovačky, rečňovanky, Môj macík a podobne. Deti knižky zbožňujú (veď farby a zvuky), no celkom často reagujú tak, že nás prekvapia. Málokedy chcú začať od začiatku alebo ich zaujíma jedna jediná dvojstrana, a tú budú opakovať až do odpadnutia. Počas spoločného čítania knihu odhodia alebo sa odbatolia do vedľajšej miestnosti. Alebo, a to najčastejšie, chcú vždy celú knižku rozžužlať.

Všetky tieto reakcie si dobre pamätáme aj u vlastných detí. Práve preto sme (pre rodičov detí, ktoré sa práve narodili až po rodičov predškolákov) vymysleli návod, ktorý by sme si boli priali v čase, keď knižky odhadzovali tie naše deti.

Toto je ukážka Míľnikov malého čitateľa.

Nazvali sme ho Míľnikmi malého čitateľa, pretože je hlavne o tom ako sa dieťa rastie a čo dokáže. Nájdete v ňom všetko o odhadzovaní kníh, o otáčani kníh dolu hlavou, o čítaní jednej a tej istej knihy stále dookola, všetko na jednom mieste. A tiež všetko, čo sa pre prckov v ich veku hodí.

Nuž a toto je ukážka knižných tipov, ktoré v Míľnikoch nájdete tiež.

Letáčik Míľniky malého čitateľa nájdete buď v detskej sekcii Martinusov alebo si ho môžete hneď teraz stiahnuť a vytlačiť u vás doma.

A na záver už iba toľko: pri malom dieťaťku sa naozaj počíta každá minúta s knižkou. Hoci aj v čakárni u lekára, v električke do škôlky, v parku alebo na pieskovisku. Alebo najlepšie: v nákupnom vozíku. V jednej ruke rohlík, v druhej leporelo.


Dobrodružný spravodaj 12/2019

Vianoce 2019! Je to tak, nezadržateľne sa blížia. Tešíte sa?...

Dobrodružný spravodaj 11/2019

Hlásime príchod vianočných sviatkov v horizonte najbližších tridsiatich dní. Spolu...