Knihoradci odporúčajú: 5 kníh (nielen) ku Dňu otcov

0 Komentárov
110 Zobrazení

Mať láskavého otca so silnými rukami, v ktorých sa dá schovať, to je dar, ktorý by sme dopriali každému dieťaťu. A tiež dedka, čo poza mamin chrbát strká do rúk drobcom cukríky, z ktorých sa neskôr rodia radostné sladké spomienky. Ku Dňu otcov, ktorému sa dostáva ešte stále oveľa menej pozornosti ako tomu na poctu matiek, naši knihoradci vybrali päť skvelých príbehov. V každom z nich nájdete starostlivého otca alebo starého otca, ktorému na svojom (a niekedy aj nie úplne svojom) dieťati ohromne záleží. A to je to najhrejivejšie čítanie vo vesmíre.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Soosh: S ockom sa nebojím /odporúča Vierka/

(Albatros, 2019)

Pôvabná kniha o otcovstve, láske otca a dcéry. Na prvý pohľad tenká a nenápadná knižka s jemnými ilustráciami, čo nemá veľa textu. Vôbec ho však nepotrebuje! Má totiž prekrásne obrázky od ukrajinskej ilustrátorky Soosh, ktoré povedia viac než milióny slov. Knihu prečítate za chvíľku, ale budete sa k nej radi vracať. Možno sa aj vaša rodina spozná v obraze maličkého dieťatka a veľkého, silného otecka.

Ocko v knihe naozaj pôsobí ako obor, ale je to snáď inak z pohľadu malého dievčatka? Dievčatko jednoduchými vetami opisuje, ako sa s ockom hrá, ako ju prirodzene ochraňuje, ako ju niečo učí, ale aj ona učí jeho, ako byť hravým a prebudiť v sebe dieťa. Pripravte si vreckovky na toto krásne a citlivé vyznanie pre milujúceho otca očami dieťaťa. Kniha je roztomilá, veselá, dojemná, ale aj inšpiratívna pre všetkých oteckov a ich milované deti.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Cecilia Heikkilä: Najkrajšie miesto /odporúča Zuzanka/

(Stonožka, 2023)

Najkrajšie miesto na svete existuje! Cesta za ním však nie je jednoduchá, vyžaduje si túžbu i kúsok odvahy. Niekedy nám s hľadaním treba pomôcť, aby sa išlo ľahšie. A tak sa vo dvojici vydávajú starký s Malým medveďom na ďalekú cestu za nejasným cieľom. Veria, že na jej konci ich čaká čosi nádherné. Ako to vedia? Veľmi dávno totiž dostal starký pohľadnicu, pozdrav z najkrajšieho miesta na svete, kde to v lete rozvoniava ihličím a na oblohe sa dá zazrieť zelené svetlo. Povedzte, nešli by ste aj vy?

Táto krásne ilustrovaná kniha je o hľadaní vzácneho miesta a dlhej ceste, na ktorej nie je vždy ľahko, ale pekne áno. O nových priateľoch aj dobrodružstvách. O pevnom starorodičovskom pute. Nie každý príbeh je celkom jednoznačný, a to máme na knihách radi. Toto je jedna z nich, deťom i rodičom preletí v hlave pri čítaní aj dočítaní veľa otázok. Nájdete na ne aj odpovede?

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Tove Jansson: Otecko a more /odporúča Vesna/

(Slovart, 2022)

Každý z nás niekedy potrebuje zmenu. Keď otecka Mumina už omrzí život v údolí a zatúži po nových zážitkoch, rozhodne sa zobrať svoju rodinu a nájsť ostrov s majákom, kde by mohli prezimovať. Ostrov sa spočiatku javí ako úplne obyčajný, ba až nezaujímavý a spustnutý. Dokonca aj maják je zhasnutý! Úplný protiklad čarovného Muminovského údolia, ktoré tak dobre poznáme. Toto všetko sa však zmení, keď ostrov začne ožívať. Na konci zistíme, že ostrov nie je to jediné, čo prešlo zmenou. Je možné nájsť šťastie aj ďaleko od domova?

Fínsky príbeh Otecko a more rozhodne nie je nový, onedlho bude mať šesťdesiat rokov. Napriek tomu si ho užijú aj dnešné deti, najmä ako knihu na predčítanie. Ako inak – ideálne s ockom.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Matilda Woods: Chlapec, vtáčik & truhlár /odporúča Mirka/

(Albatros, 2017)

Okúzľujúco magický príbeh, pri ktorom sa takmer nedýcha. V dedinke Allora žijú rôzni ľudia, domy tu žiaria ako drahokamy a ryby vylietavajú z mora. Truhlár Alberto býva sám, celé dni trávi tým, že vyrába truhly pre miestnych obyvateľov. Jedného dňa mu do života vstúpi záhadný a ustráchaný chlapec menom Tito a čarovný vtáčik, ktorí unikajú pred nebezpečenstvom.

Osamelosť. Osud. Láska. Toto všetko spojí chlapca, vtáčika a truhlára do niečoho magického a krásneho. V príbehu sa stretávame so smrťou, chudobou, strachom, násilím a stratou, ale aj láskou k blížnemu, fantáziou, s nádejou a pochopením, s plnením svojich snov. Kniha rozoberá ťažké témy, ale jemne a s citom. Pri jej čítaní budú vami lomcovať emócie na všetky strany a to, čo sa spočiatku mohlo zdať ako krátka čitateľská jednohubka, bude vo vás bez pochýb rezonovať ešte veľmi dlho. Silno odporúčame aj dospelým.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Laura Silverman: Leto bez vody /odporúča Martina/

(YOLi, 2018)

Pláž, more, surfovanie, priatelia, zábava. Takto si predstavuje letné prázdniny snáď každý mladý človek. A Anise nie je výnimkou. Rovnako ako po minulé roky mala v pláne stráviť celé leto na vlnách a večery tráviť v spoločnosti svojich priateľov na pláži pri ohni až do úsvitu. Nakoniec jej však život zmení plány a ona musí odísť na prázdniny celkom inam – ďaleko od svojich priateľov a milovaného mora. So svojím otcom, ktorý sa o ňu dlhodobo stará sám, odlieta do Nebrasky, aby strávila leto bez vody a pomáhala tete po vážnej autonehode s opaterou detí.

Postupne tak surfovanie vymení za skejtbord a jedných priateľov za iných. Aj toto však so sebou nesie rôzne nedorozumenia a narúša putá. A tak sa Anise musí vysporiadať s viacerými okolnosťami, ktoré jej prinieslo toto nezvyčajné leto. Young adult kniha, ktorá má všetko, čo tínedžer prežíva. Priateľstvá, prvé vzťahy, ale aj zábavu a letné dobrodružstvá. Výborná do tašky na výlety.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...