Detské knihy z pera logopedičiek

0 Komentárov
199 Zobrazení

Knižný trh pre najmenších čitateľov je veľmi rozsiahly. Tak veľmi, že keby ste si chceli prelistovať každú detskú knihu, zoberte si so sebou rovno aj spacák, vodu a jedlo. Ako medzi nimi nájsť také, ktoré dieťaťu pomôžu napredovať v reči? Napovie vám štýl písania, výber slov či množstvo textu. A tiež tento výber.

Logopédiu nedoháňame iba pred nástupom do školy

Možno máte slovo logopédia spojené s (ne)správnym vyslovovaním hlások, často v predškolskom veku. To ale zďaleka nie je všetko, čomu sa tento odbor venuje. Vývin reči skúma odmalička a dokáže pomáhať rozvoju jej formy a obsahu.

Najmä v posledných rokoch u nás vzniklo niekoľko kníh práve od odborníčok – logopedičiek, ktoré dobre poznajú postupnosť vývinu detskej reči a na základe neho prispôsobujú svojim čitateľom aj jazykovú stránku knihy. Špeciálne vyberajú slovnú zásobu (z obsahového i artikulačného hľadiska), dávajú si pozor na zložitosť a dĺžku viet. Knihy koncipujú tak, aby rozvíjali reč dieťaťa primerane jeho schopnostiam, aby boli interaktívne a bavili nielen malých čitateľov, ale aj tých dospelých. Aby ste ich nemuseli sami hľadať medzi hŕbou ďalších titulov, tu sú tie najlepšie z nich.

Od 1 roka

Svetlana Kapalková: Nina ide spinkať

(OZ Krajina čitateľov, 2020)

Nina ide spinkať. Ale potrebuje svoju deku, ponožky, plienku a knihu. Lenže ako, keď jej ich zvieratká nechcú dať? V pár krátkych (a výstižných) vetách podporuje kniha u najmenších rečníkov tvorbu gesta a slova „daj“, modeluje dieťaťu zápor či privlastňovanie. Pri jej čítaní ukazujte a pýtajte si od zvieratiek predmety, štekajte ako pes, ktorý stojí na knihe, mračte sa ako Nina, keď ju zvieratká nepočúvajú. A potom, na konci, len zavrite spoločne očká a ponorte sa do tých najkrajších snov. Kniha vhodná (nielen) ku každej predspánkovej rutine.

Ľudmila Mičianová: Ham Ham

(E.J. Publishing, 2021)

V nejednej domácnosti patrí medzi najobľúbenejšie knihy. Jedenie je perfektná rutina na učenie sa nových slov. Bábo v knihe je veľmi hladné. Papá banán, chrumky, maliny, mrkvu, vajíčko, kašu a… ups! Aj niečo, z čoho sa tato chytá za hlavu! Krátke vety, často sa opakujúce slová, situácie, ktoré si priam pýtajú zapojenie gest a mimiky a nádherné ilustrácie Petry Lukovicsovej sú kombináciou, ktorej batoľatá nevedia odolať.

Od 1,5 roka

Ľudmila Mičianová: Šup Šup

(E.J. Publishing, 2022)

Druhý diel zo série leporel na rozvoj reči venovaný rutine, ktorá sa síce v detskom svete opakuje každý deň, no zväčša nepatrí medzi tie obľúbené. Možno vás preto prekvapí, že kniha o obliekaní vie byť taká vtipná! Najmä keď je bábo celé popletené. Tričko na nohy? Pančuchy na hlavu? Ach jaj! V závere knihy sa dozviete nielen to, ako to celé dopadne, ale tiež sa presvedčíte, že Murphyho zákony existujú.


Ľudmila Mičianová: Čľup Čľup

(E.J. Publishing, 2024)

Najnovšia zo série Ľudmily Mičianovej, no nemenej úspešná medzi malými aj veľkými. Opäť s témou, ktorá je deťom blízka – kúpanie (a pozor, nájdete tam aj perfektný tip na umývanie vláskov u malých detí). Okrem milého príbehu, krásnych ilustrácií a textu šitému pre 1,5 ročné deti, je výnimočná ešte v niečom. Hlavný hrdina príbehu má jazvičku po rázštepe pery a pripomína nám tak rozmanitosť ľudí okolo nás.

Marta Galewska-Kustra: knihy zo série o Kubkovi

(Stonožka)

Poľská logopedička napísala známu sériu príbehov o Kubkovi, s ktorou ste sa už zaručene stretli. Jednotlivé knihy majú rozličné jazykové úrovne a text je prispôsobený konkrétnemu veku. Autorka venuje svoju pozornosť aj najmenším čitateľom (začínajúcim rečníkom) na úrovni prvých gest a zvukov (Kubko: Hravé gestá a zvuky), slov a jednoduchých viet (Čo robí Kubko?) a postupne pokračuje až ku knihám, ktoré sú svojou jazykovou zložitosťou prispôsobené predškolákom (napr. Kubko v meste).

Od 2 rokov

Ľudmila Mičianová, Svetlana Kapalková: Stratený šál

(Egreš o.z., 2018)

Stratený šál už na policiach kníhkupectiev nenájdete, neváhajte si ho však zarezervovať v najbližšej knižnici. Okrem toho, že svoje dieťatko zoznámite s prostredím knižnice, si domov odnesiete kúsok, ktorý rozrozprával nejedno dieťa. Vizuálne jednoduchá, no o to pôsobivejšia jednohubka, ktorá udrží v napätí aj drobcov, čo odbiehajú od knižiek. Nájde Hugo svoj šál? Kde len môže byť? Krásna záležitosť na tréning predložiek, rozvitých viet a spoznávanie významov prídavných mien.

Od 4 rokov

Zlatica Hoppanová, Ľudmila Mičianová: Lulu a Cita

(INFRA Slovakia, 2022)

Smiešny príbeh, výrazné ilustrácie a interakcia s príbehom je hlavné trio, ktoré knihu charakterizuje. Autorky do obrázkov cielene zakomponovali otázky súvisiace s textom, ktoré sú nielen vodítkom pre čítanie s porozumením, ale aj pre rodičov, ako sa správne pýtať a pracovať s textom tak, aby mu dieťa rozumelo. V druhej časti knihy sa otvára priestor na kreslenie a písanie. Tvorivé aktivity sú doplnkom k príbehu, pracujú s porozumením textu aj po dočítaní a rozvíjajú jazykové schopnosti detí v tomto veku.

Bonusový tip

Lucia Senajová Dobrodenková: O Rudkovi so šmatlavým jazýčkom

(INFRA Slovakia, 2020)

Kniha, ktorá s logopedickou témou úzko súvisí. Je o chlapcovi Rudkovi, ktorý chce rozprávať, ale nejde mu to tak ako jeho rovesníkom. No aj napriek tomu sa taaak snaží! V knihe sú dva Rudkove príbehy, ktoré dopĺňajú graficky oddelené poznámky a otázky autorky. Vytvárajú tak príležitosť rozprávať sa s deťmi o inakosti, o empatii, o kamarátstvach, o túžbe po prijatí či o hľadaní toho, v čom sme dobrí. Rudko je napríklad veľký knihomoľ! Kniha získala v roku 2021 ocenenie Purpurové srdce.


Autorka je logopedička. Profesionálne sa venuje rozvoju reči a na sociálnych sieťach zvyšuje povedomie o logopédii, vývoji dieťaťa a komunikačných stratégiách ako @jazykovko.


Knihoradci odporúčajú: Miestami oblačno

Príbehy, ktoré nám pripomínajú, že nie všetky dni sú slnečné....

Obrázkové knihy, které probouzí lásku k přírodě

Ponorte sa do kníh Simony Smatana a objavujte prírodu v...