Čítanie s najmenšími

0 Komentárov
241 Zobrazení

…a keď píšeme s najmenšími, myslíme ozaj tých najmenších. Tých, ktorí väčšinu dní prespia a precikajú, prípadne tých, ktorí začínajú štvornožkovať či nebodaj opierať sa o stôl a sťahovať z neho všetky zaujímavé vecičky. Dobre si pamätáme aké zvláštne bolo priniesť domov malého človeka a celkom presne nevedieť čo s ním. Bolo to tak aj u vás? Zistiť čo potrebuje, ako ho uspávať a ako ho potešiť.

Spievanie a kvakotanie mamy (alebo húkanie ocka) také dieťatko zvyknú tešiť takmer úplne od začiatku, od toho je už iba malý krok k tomu, aby ste ho obrátili na bruško a obložili rozloženým leporelom s Krtkovými nohavičkami. Tým istým, ktoré takto obkladalo ešte aj vás, keď vás prvýkrát otočili na bruško.

Knižky ku minideťom akosi prirodzene patria: rýmovačky, rečňovanky, Môj macík a podobne. Deti knižky zbožňujú (veď farby a zvuky), no celkom často reagujú tak, že nás to prekvapí. Málokedy chcú začať od začiatku. Alebo ich zaujíma jedna jediná dvojstrana, ktorú budú opakovať až do odpadnutia. Počas spoločného čítania knihu odhodia alebo sa odbatolia do vedľajšej miestnosti. Alebo, a to najčastejšie, chcú vždy celú knižku rozžužlať.

Všetky tieto reakcie si dobre pamätáme aj u vlastných detí. Práve preto sme (pre rodičov detí, ktoré sa práve narodili až po rodičov predškolákov) vymysleli návod, ktorý by sme si boli priali v čase, keď knižky odhadzovali tie naše deti.

Toto je ukážka Míľnikov malého čitateľa.

Nazvali sme ho Míľnikmi malého čitateľa, pretože je hlavne o tom ako sa dieťa rastie a čo dokáže. Nájdete v ňom všetko o odhadzovaní kníh, o otáčani kníh dolu hlavou, o čítaní jednej a tej istej knihy stále dookola, všetko na jednom mieste. A tiež všetko, čo sa pre prckov v ich veku hodí.

Nuž a toto je ukážka knižných tipov, ktoré v Míľnikoch nájdete tiež.

Letáčik Míľniky malého čitateľa nájdete buď v detskej sekcii Martinusov alebo si ho môžete hneď teraz stiahnuť a vytlačiť u vás doma.

A na záver už iba toľko: pri malom dieťaťku sa naozaj počíta každá minúta s knižkou. Hoci aj v čakárni u lekára, v električke do škôlky, v parku alebo na pieskovisku. Alebo najlepšie: v nákupnom vozíku. V jednej ruke rohlík, v druhej leporelo.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...