Mapa knižných pokladov

0 Komentárov
160 Zobrazení

Prekrásna vec sa nám podarila! Pre deti! A na stenu! A veľmi vtipná a knižkovitá!

No ale pomaly: mnohí z vás sa nás často pýtajú na knižné tipy pre ich deti. Rozumieme tomu. Detských kníh je na trhu ozaj obrovská kopa a nie je ľahké sa v nich orientovať. Zároveň je tu druhé trápenie: ako deti rastú, v knihách hľadajú stále čosi iné. Najprv iba veľa humoru, potom detektívky, neskôr odvážne a bystré postavy, ktorým sa chcú podobať a nakoniec úniky z tohto náročného sveta. A je tu aj tretie trápenie: knižky vyberať tak, aby ste okrem správneho príbehu ešte trafili aj čitateľský vek. Pretože prváčik potrebuje trochu iný text než začínajúci čitateľ a ten zase trochu iný text než čitateľ rozbehnutý.

Nuž, práve preto sme si sadli za jeden stôl s našimi kamošmi z Martinusu, spísali si všetky tieto trápenia a ….. vyčarovali Mapu knižných pokladov. A je to krása!


Veľká zbierka overených knižných tipov…

Mapa knižných pokladov je veľká zbierka overených tipov na knihy, z ktorej budete čerpať od prvého ročníka až do puberty. Pri výbere kníh sme sa neriadili vekom (pretože každé dieťa číta inak), ale témami, ktoré deti bavia. Nájdete tam detektívky (najčastejšie deti od 9 do 11 rokov), odvážne postavy (zhruba od 11 rokov do asi 14) a tiež výlety do iných svetov (tínedžeri).

Takisto je tam kolekcia špeciálne pre prváčikov, pre začínajúcich čitateľov a aj knižky, ktoré sa skvele hodia na hlasné predčítanie už aj v čase, keď deti vedia čítať samé. A samozrejme aj evergreeny, ktoré ani trošku nezostarli.

…a stieracia mapa zároveň

Mapa knižných pokladov je zároveň stieracou mapu – teda po prečítaní treba zotrieť ako výherný žreb ….a postúpiť o knižku ďalej. Ktorýmkoľvek smerom. Z detektívok do smiechu, z kamarátstiev do knižiek, ktoré nestarnú. A znova. Všetky vybrané knihy sú overené tituly, ktoré vieme, že deti majú rady a ktoré bavia aj rodičov. Nájdete ich v každej knižnici a až na pár výnimiek aj v sieťach kníhkupectiev.


Smiech popod fúzy

Mapa knižných pokladov je ale aj smiechom popod fúzy. Dali sme si záležať, aby do nej zakódovali aj kopu srandičiek. A tak tam nájdete napríklad klasické žiacke vtípky (Bažiny povinného čítania či Džungľu diktátov), tiež čitateľské skúsenosti (Roklina strašných prekladov, Rieka dokolačítaných kníh alebo útulňa menom Knižnica) ale aj celú sériu rodičovského prežívania.

Práve tak sa v Nestarnúcich končinách ocitla naša najobľúbenejšia Pláž driemajúcich rodičov (a maminka, ktorá zaspala v nafukovačke tvaru šálky kávy). Hora uspávania zase susedí s Prielivom rodičovských povinností. Nuž a ten zase plynule prechádza do Súostrovia lások a do Iných svetov. A tam? Motýlí háj a Sopka emócií. (Ako inak v literatúre pre tínedžerov?)


Ideálny darček pre (aj začínajúcich) čitateľov

Naša Mapa knižných pokladov je teda výborným darčekom pre každé dieťa vo vašom živote, ktoré potrebuje do rúk dostať dobrú knihu (a pre každého rodiča, ktorý je znovu trochu zúfalý, čomu my rozumieme, pretože aj nám doma rastú čitatelia). Ilustrácie tvoril Matej Ilčík, náš dvorný ilustrátor, kamarát a sám poriadny knihomoľ. (Vo viacerých ilustráciách vychádzal z vlastných spomienok. Ale tak to čitatelia majú.)

Mapu knižných pokladov viete kúpiť iba v sieti kníhkupectiev Martinus. Neváhajte, Vianoce sú za dverami. Toto je darček, ktorý na stene detskej izby prežije niekoľko rokov. Ale čo je dôležitejšie, stranu za stranou bude vytvárať čitateľov. A to je už iný príbeh.

Mapu knižných pokladov nájdete na tomto linku.


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...