Knihoradci odporúčajú: O tme

0 Komentárov
133 Zobrazení

Je to tu, citeľné, neodškriepiteľné. Jeseň a s ňou prichádzajúca tma, čo nás každý deň o kúsok viac zahaľuje do svojho kabáta. Noci prichádzajú skôr a ránam trvá, kým nám prepustia prvý pásik svetla. Poďte sa s deťmi malými aj odrastenými pozrieť tejto tme na zúbok a odhaliť, čo sa počas nej deje. Možno niektorým z nich pomôžeme prestať sa báť, to by bola veľká vec!

Deti vo veku 0 – 3 roky

Ag Jatkowska: Sladké sny! /odporúča Alenka/

(Svojtka&Co., 2023)

Večerný kúpeľ, čítanie rozprávok, vankúšová bitka či spoločný spánok. Znie vám to povedome? Veríme, že áno. Ale čo tak premeniť túto predspánkovú rutinu na niečo kúzelné? Pridajte sa k Snovej víle a pomôžte jej pričarovať zvieratkám sladké sny. Ako? Stačí sa len zhlboka nadýchnuť. Rozžiarte fúknutím svetielka, ktoré roztrbliecu mydlové bublinky, posvietia na knihu rozprávok. Rozfúknite hviezdny prach, ktorý privanie pekné sny.

Fúkacia kniha Sladké sny prináša nezvyčajnú formu interakcie, ktorá z čítania urobí nový zážitok a deti si ju rýchlo obľúbia. Rovnako však poteší aj veľkých čitateľov svojimi krásnymi hravými ilustráciami (nejeden rodič sa roztopí pri pohľade na čítajúceho otecka Králika). Pripravte si handričku, silné pľúca a šup do postieľok!

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Halyna Vdovychenko: Sova, ktorá sa chcela stať škovránkom /odporúča Terka/

(OZ Slniečkovo, 2020)

Škovránok a Sova sú kamaráti. Lenže on lieta cez deň a ona v noci, a tak sa stretávajú iba na prelome dňa. Pri rozprávaní zážitkov, čo sa deje, kým ten druhý spí, sa rozhorí v oboch túžba zažiť život toho druhého. Zvedavosť a možno aj štipka závisti ich privedie k rozhodnutiu vymeniť sa. Či tento pokus dopadne úspešne a čo sa obaja naučia, sa dozviete, keď s nimi zažijete ich opačné dobrodružstvá.

Netypicky dlhšia obrázková kniha má silný, viacvrstvový príbeh o rozdieloch, inakosti a rešpekte k sebe samému. Cez netradičných priateľov nám ukazuje očakávania z nových zážitkov, ale aj opak – sklamanie. Malého čitateľa bude baviť objavovať v krásnych kvetinových ilustráciách Chrystyny Lukaščuk. Dospelého zas osloví humor Halyny Vdovychenko aj pri opakovanom čítaní. Ideálna do skracujúcich sa dní a predlžujúcich sa nocí.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

O tme a veľkom človeku /odporúča Zuzanka/

(BRAK, 2023)

Útla, ale vizuálne i čitateľsky pôsobivá kniha o všetkých tmách, ktoré na svete jestvujú. O tom, koľko práce tieto tmy majú po večeroch, v jaskyniach, chladničkách, v rohoch našich izieb. A ako veľmi sa usilujú byť vo svojej práci neustále lepšie. Pozývame vás stretnúť sa s nimi v príbehu o veľkom človeku, v ktorom drieme zranené dieťa. Kadečo vám toto rozprávanie pripomenie – no najmä to, kedy sa stávame naozaj veľkými.

Výborná kniha na predčítanie alebo pre deti, ktoré si už trúfajú na súvislejšie texty. Pre všetkých nás, ktorí s tmou nie sme najlepší kamaráti. Netreba sa však vôbec báť, lebo tmy sú napokon rovnaké ako my ľudia. Každá má svoje meno. Vie sa radovať aj smútiť. Byť dobrým kamarátom. A dokáže všeličo, ak naozaj chce.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Patrick Ness, Siobhan Dowd: Sedem minút po polnoci /odporúča Janka/

(Slovart, 2015)

Aké strachy sa skrývajú v tichom, spiacom dome pod rúškom noci? Connorovi spolužiaci sa možno boja strašidla pod posteľou alebo tmy v kúte. Jeho ale spútava iný, nevyslovený strach. Každú noc, presne sedem minút po polnoci, ho navštevuje starý tis. Vždy mu rozpovie príbeh a hoci pôsobí ozrutne a strašidelne, niekedy sa zdá, že je Connorovým priateľom.

Príbehy starého tisu však nie sú len obyčajnými príbehmi na dobrú noc. Odhaľujú v Connorovi strach o ťažko chorú mamu a váhu samoty, ktorú cíti po odchode otca. Vysvetľujú, aké oslobodzujúce je postaviť sa pravde tvárou v tvár. Ale aj to, že občas sú najľahšie rozhodnutia práve tie najťažšie – a naopak. Rozhodne odporúčame prečítať si túto knihu plnú silných emócií spolu s deťmi alebo im ju potiahnuť z police.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Erin Morgenstern: Nočný cirkus /odporúča Anka/

(Lindeni, 2022)

Nočný cirkus je podmanivá knižka, ktorá spĺňa všetko, čo sľubuje už na prvý pohľad. Príbeh ovíjajúci sa okolo cirkusových stanov hovorí o Marcovi a Celii, ktorí boli vychovávaní a vovedení do vzájomného súboja, ktorého arénou je tajomný cirkus. Ako ich kúzla formujú a obohacujú stan za stanom, začína byť jasné, že ovplyvňujú aj životy samotných cirkusantov a verných návštevníkov, že táto hra vyžaduje priveľa energie a nedá sa tak ľahko zastaviť.

Skvelá atmosféra cirkusantského prostredia pretkaná vôňou karamelu a škorice je ideálna na jesenné večery. Táto kniha je o ilúziách, hľadaní priateľstva, splnených snoch, nasledovaní osudu, ale aj vzopretí sa mu a v neposlednom rade o vplyvoch lásky. Je to pocta fantázii, knihám a cirkusantskému umeniu. Ak vašich tínedžerov ťahá k popúšťaniu fantázie, čítanie Nočného cirkusu zaručene neobanujú.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriami, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...