Knihoradci odporúčajú: Knihy o knihách

0 Komentárov
68 Zobrazení

Marec, vitaj! Vždy si bol a budeš mesiacom kníh a hoci v Krajine čitateľov čítame a hovoríme o knihách počas celého roka, nikdy ti neprestaneme ďakovať za špeciálnu pozornosť, ktorú vďaka tebe čítanie v tomto období má. Plnšie než inokedy sú knižnice, kníhkupectvá aj rodičovské náruče. A to je čosi krásne!

My sme si v tomto knižnom ošiali dovolili zájsť ešte o krok ďalej a vybrali pre vás päť kníh, v ktorých knihy zohrávajú dôležitú úlohu. Naozaj, knihy v knihách, sen každého knihomoľa! Zaručuje sa za ne päť knihoradcov, ktorým príbehy doslova kolujú v žilách. Poďte nahliadnuť, nezameniteľná vôňa stránok už na vás netrpezlivo čaká.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Carlie Sorosiak: Knihy nie sú na jedenie /odporúča Kristína/

(Stonožka, 2022)
Knihy nie sú na jedenie - Sorosiak, Manu Montoya Carlie

Niektoré knihy sú jednoducho pridobré na to, aby ste ich len tak zhltli. Týmito slovami sa končí úsmevný, dobrodružný príbeh capa Leopolda, ktorý okrem lásky ku svetrom – s kozím vzorom, samozrejme – našiel svoju záľubu aj v čítaní kníh. Vďaka nim sa mohol stať pirátom, kozmonautom či krasokorčuliarom. Leopold si dokonca otvorí vlastné kníhkupectvo, kde s radosťou odporúča čitateľom knihy o všetkom možnom – tak, aby sadli ako teplý sveter.

Jedného dňa sa však v kníhkupectve zjaví iný cap, ktorý knihy začne… jesť! Našťastie nepotrvá dlho a Leopold aj pre neho nájde riešenie. Ukáže zákazníkovi knihu, vďaka ktorej prestal knihy jesť on sám (veď to dobre poznáte, sami sme občas boli tým, čo nás dnes desí). A odrazu je capko celý deň v knihách, ktoré hltá trochu inak – očami a srdcom. Kniha je navyše plná naozaj pekných farebných ilustrácií, ktoré vtiahnu do deja nejedného malého (ne)čitateľa. Ak ju budete čítať s menším dieťatkom, text si smelo prispôsobte na jeho aktuálnu úroveň. Pretože odkaz, že sa knihy nejedia, sa vám bude hodiť práve v batoľacom období.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Lisa Papp: Magdaléna a psík z knižnice /odporúča Mirka/

(Vnímavé deti, 2017)
Magdaléna a psík z knižnice - Papp Lisa

Lisa Papp napísala krásny príbeh o dievčatku, ktoré zo všetkého najviac túži po hviezde. Magdalénke sa deti v škole smejú, pretože pri čítaní sa jej písmenká rozutekajú a slová nedávajú zmysel. A tak je smutná, pretože každý už dostal hviezdu za čítanie, len ona nie. Všetko sa zmení, keď do jej života vstúpi chumáč bielych chlpov – psík menom Vločka. Vďaka nej Magdalénka zistí, aké je čítanie zábavné, ak sa prestane obávať, že urobí chybu, a rovnako aj to, že na dosiahnutie svojho cieľa nepotrebuje byť dokonalá. Úplne stačí, že ju to, čo robí, baví.

Kniha Magdaléna a psík z knižnice síce obsahuje menej textu, ale nesie so sebou veľké posolstvo a nádherné ilustrácie. Tento príbeh nás (áno, vrátane nás dospelých) učí, že sa netreba vzdávať, pretože snaha a vytrvalosť vždy prinesú ovocie. Kniha je vhodná pre rodičov na predčítanie, ale taktiež sa výborne hodí pre prváčika, ktorý sa ešte len učí skladať písmenko ku písmenku a nemá práve ktovieakú trpezlivosť. Knižnice tento titul právom milujú, niet pochýb, že ho nájdete aj v tej vašej.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Nikola Kucharská: Ako to funguje? Knihy /odporúča Jana/

(Stonožka, 2023)
Ako to funguje? Knihy

Keď bude Klára veľká, chcela by sa stať spisovateľkou, redaktorkou alebo knihovníčkou. Preto má teraz o knihách toľko otázok! A vďaka nej môžu teraz do fascinujúceho zákulisia kníh nahliadnuť aj vaše deti. Klára má totiž múdreho dedka, ktorý jej rád na všetko odpovie – a to od histórie až po súčasnosť. Najprv sa dozviete, na akých netypických materiáloch sa našli prvé písma, prenesiete sa do stredovekého skriptória, kde knihu vyrábal tím mníchov, až sa napokon ocitnete pri fascinujúcej produkcii papiera. Objavíte krásu kníhtlače aj zaujímavé poznatky o dejinách knižníc. Nazriete do tých súčasných a veru aj do dedkovej rodinnej knižnice, kde každý člen rodiny číta iný žáner. V poslednej časti si priamo posvietite na činnosť vydavateľstva, jeho rozličné oddelenia a veľkú skupinu ľudí, ktorí pracujú a pomáhajú pri tvorbe kníh.

Za knihami, aké dnes môžete držať v rukách, je toľko dejín, práce a ľudí, nebudete veriť! Krásna a ani náhodou nie nudná encyklopédia s výstižnými ilustráciami od Nikoly Kucharskej, ktorá obohatí vaše dieťa aj vás. Rozhodne si nájde miesto v každej (určite aj triednej!) knižnici.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Dorota Kassjanowicz: Ahoj, vlky! /odporúča Martina/

(Absynt, 2022)
Ahoj, vlky!

Hrdina knižky Filip je obdarený veľkou fantáziou. Vidí to, čo len málokto alebo iní dokonca vôbec, avšak sám je pre tých najdôležitejších neviditeľný. Otec stále pracuje a je neprítomný – na chlapca nemá čas, mama prítomná síce je, ale pracuje tiež a patrične často sa na to sťažuje. Nevšimla si ani to, že Filipov kamarát je už kamarát niekoho iného, a tak sa počas prázdnin Filip sám potuluje po okolí na svojom obľúbenom bicykli a navštevuje svoju tetu Agátu.

Teta Agáta je, našťastie, veľmi vnímavá a o Filipa sa skutočne zaujíma. Ona jediná ho naozaj vidí, zároveň ale vidí aj jeho osamelosť a dokonca to, o čom ani on sám netuší – jeho talent. Sama je spisovateľka, preto chlapca postrčí k písaniu, ktoré oslobodí jeho fantáziu a umožní mu vypísať sa v rozprávke zo svojej reality. Svojím písaním sa zároveň pokúsi priblížiť k rodičom – čítaním jeho textu môžu pochopiť chlapcovo prežívanie. Citlivý príbeh o detskej fantázii, potrebe byť vnímaný, láske k príbehom a ich sile. Nie darmo sa minulý rok zaradila medzi Knihy roka.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Cath Crowley: Slová v hlbinách /odporúča Bianka/

(Zelený kocúr, 2021)
Slová v hlbinách

Pred rokmi bola mladá Rachel Sweetie zamilovaná do Henryho Jonesa. Deň predtým, ako sa odsťahovala k moru, zastrčila milostný list do jeho obľúbenej knihy v ich rodinnom kníhkupectve. Knižnica listov v antikvariáte Howling Books je totiž miestom, kde môžu čitatelia zanechať poznámky na okrajoch svojich obľúbených kníh a listy ostatným čitateľom. Čakala. Ale Henry nikdy neprišiel. Teraz sa Rachel vrátila do rodného mesta, kde ju namiesto sľubovanej práce v nemocnici čaká práca v tom istom kníhkupectve po boku chlapca, ktorého by najradšej nevidela po zvyšok svojho života. Ale tak veľmi potrebuje rozptýlenie. Jej brat Cal sa pred mesiacmi utopil v oceáne a ona už nič necíti. Henry a Rachel pracujú obklopení knihami, sledujú vývoj milostných príbehov, vymieňajú si listy medzi stránkami a postupne nachádzajú v sebe nádej. Pretože život môže byť nekontrolovateľný, niekedy dokonca neznesiteľný. Ale je možné, že slová, láska a druhé šance všetko zachránia.

Krásna kniha o stratách, priateľstve a vzájomnej náklonnosti, zasadená do magického prostredia kníhkupectva. Dej vás vtiahne takmer okamžite a vžiť sa do postáv vôbec nebude zložité. Pocítite ich pády aj úspechy a prežijete bolestne krásny milostný príbeh. Možno na jeho konci padne aj slzička, nebudeme klamať, no napokon sa pristihnete pri tom, že sa pri spomienke na príbeh opäť usmievate.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriámi, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

Knihy, ktoré smieš počmárať

Dokresliť, popísať, vymaľovať, pokrčiť či vytrhnúť strany. Aj toto sa...