Knihoradci odporúčajú: Inšpiratívne životy

0 Komentárov
115 Zobrazení

Začiatky rokov sa vždy zdajú byť také inšpiratívne! Máme chuť na zmeny a veľké veci, energia okolo nás i v nás prúdi akosi rýchlejšie. Je to ten najlepší čas nasledovať ľudí, ktorým sa v živote podarilo niečo veľkolepé a vydať sa na podobnú cestu, ktorá svetu prinesie niečo dobré. Ak sme húževnatí a nechýba nám nadšenie, zázraky sa môžu diať každý deň aj ostávať po nás ešte mnoho rokov či desaťročí. Naše mená pritom nemusia žiariť na titulkách magazínov, ani naše tváre nemusia snímať televízne kamery. Niektorí hrdinovia sa nedostanú do kníh, ale svet si ich zaručene bude pamätať.

Ukážte svojim deťom v akomkoľvek veku, že osud nie je nemenný a aj z ťažkých začiatkov sa môže narodiť čosi, čo spoločnosť ocení, nás všetkých obohatí a možno aj niekoho či niečo doslova zachráni. Ponorte sa do sveta géniov, umelcov, bádateľov, životných bojovníkov aj na pohľad obyčajných ľudí, ktorí sú svojím povolaním pre svet nepostrádateľnou barličkou.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Sam Taplin: Orchester zvieratiek hrá Mozarta

Orchester zvieratiek hrá Mozarta - Sam Taplin, Ag Jatkowska (ilustrátor)

Nemusíte byť práve odborník na detské knihy, aby ste si všimli, že zvukové knižky sú u najmenších detí jedny z najobľúbenejších. Stimulujú sluch aj motoriku, keď musia drobné pršteky nájsť miesto, ktoré spúšťa zvuky. S touto zvukovou knižkou však budú vaše detičky aj rásť. Batoľatá poteší predovšetkým päť príjemných Mozartových skladieb, medzi nimi napríklad aj slávna opera Figarova svadba. Melódie dopĺňajú prekrásne ilustrácie Ag Jatkowskej znázorňujúce orchester zvieratiek, ktoré ostatným tvorom v lese spríjemňujú čas počas rôznych období – jesene, zimy, jari, leta, ale aj noci.

Staršie detičky sa vďaka knižke dozvedia zaujímavé informácie zo života Wolfganga Amadea Mozarta, ktorými môžu ohurovať dospelých aj rovesníkov. Ak vám bude málo, v sérii nájdete aj Bacha či Beethovena. Silno odporúčame na nekonečné čítanie a počúvanie od bábätiek až po predškolákov. V každom veku si v nej malí čitatelia nájdu to svoje. (odporúča Martina)

Mozartove melódie si môžu deti púšťať vďaka vydavateľstvu Svojtka (2021). Opýtajte sa na knihu vašej tety knihovníčky alebo si ju príďte vyskúšať do Martinusu. Neodoláte.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Maria Isabel Sánchez Vegara: Frida Kahlo (Malí ľudia, veľké sny)

Frida Kahlo - Maria Isabel Sánchez Vegara, Gee Fan Eng (ilustrátor)

Všetky príbehy majú svoj začiatok. Ten ľudský sa začína detstvom. Často ovplyvňuje to, aký človek z dieťaťa vyrastie, ako sa popasuje s nepriaznivými podmienkami a aký život nakoniec prežije. Napríklad Frida Kahlo mala v detstve nepríjemnú dopravnú nehodu, ktorá jej prevrátila život hore nohami. Počas liečenia začala kresliť samu seba. Neskôr maľovať a ešte neskôr zverejňovať svoje obrazy. Do sveta detí nepatria len rozprávkové bytosti. Oplatí sa čítať si s nimi aj nevšedné osudy výnimočných ľudí. Práve táto séria od španielskej autorky Maríe Isabel Sánchez Vegara vám ich ponúkne dostatok.

V anglickom jazyku už počet titulov presiahol päťdesiatku a stále pribúdajú. V slovenskom preklade môžeme spoznať príbehy J.R.R. Tolkiena, Fridy Kahlo, Audrey Hepburn, Anny Frankovej, Coco Chanel, Marie Curie a Davida Attenborougha. Každú knihu doplnil ilustráciami iný autor, čo z nej robí aj peknú vizuálnu zbierku. Pár viet textu na celostránkových ilustráciách je ideálnych pre začínajúcich čitateľov, ktorí plný text ešte nezvládnu. Na konci každej knihy je časová os života osobnosti. Obsahuje fakty a skutočné fotografie. Výborný priestor na zvedavé otázky a porovnanie príbehu a reality. Vrelo vám odporúčame aj anglické vydania. Vďaka krátkym textom to môže byť prvá prečítaná anglická kniha malých školákov. Najlepšia živná pôda pre klíčiace sny malých čitateľov je silný skutočný príbeh a bezpečný, mäkký priestor pod dekou s rodičmi. Už si len vybrať, ktorým začnete. (odporúča Terka)

Tlieskame vydavateľstvu Slovart, ktoré sa chopilo príležitosti a v roku 2022 prinieslo túto legendárnu sériu aj na Slovensko. Frida Kahlo a jej priatelia na vás akiste budú čakať aj vo vašej miestnej knižnici, vykročte za nimi.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Philippe Brasseur: Mysli ako génius

Mysli ako génius - Philippe Brasseur

Každý by chcel byť génius, však? Ale ako sa k tomu dopracovať? Musíme mať na to špeciálne vlohy alebo nám stačí pilná práca? Vo fascinujúcej knihe Mysli ako génius sa zoznámite so životmi, objavmi a predovšetkým spôsobmi myslenia najväčších géniov ľudstva – vedcov, objaviteľov či spisovateľov – a pomocou príkladov a rôznych zábavných aktivít sa dozviete, ako prišli na svoje veľké diela. V krátkych dvojstránkových kapitolách rozdelených do častí podľa toho, na ktorú schopnosť sa zameriavajú, sa postupne stretnete s viacerými osobnosťami a objavmi, ktoré už možno poznáte, ale aj s mnohými novými. Text dopĺňajú vtipné ilustrácie, ktoré predstavujú koláže zložené z tváre génia a objektu či myšlienky, ktoré ho reprezentujú.

Knižka je určená pre deti od 7 do 10 rokov, jej využitie však siaha oveľa ďalej. Listovať si ňou môžu bez problémov ešte aj tínedžeri a zároveň je výborným adeptom na spoločné čítanie s dospelákmi. Možno do aktivít napokon zapojíte celú rodinu či skupinu kamarátov, bez ohľadu na vek. Veľmi sa nám tiež páči rôznorodosť odvetví, ktoré kniha obsiahla. No neodpustíme si ani jemnú kritiku – pramálo priestoru venovaného geniálnym ženám, ktoré by si tu zaslúžili svoje miesto. Azda máme v histórii len jednu jedinú? Napriek tomu je to však výborný kúsok do každej knižnice a nešťastný výber môžeme vnímať ako príležitosť pripomenúť našim deťom, že pohlavia v šikovnosti a genialite naozaj nehrajú žiadnu rolu. (odporúča Kristína)

Kniha vyšla ešte v roku 2021 vo vydavateľstve Albatros, nájdete ju napríklad tu. Ak máte v meste geniálnu knižnicu, nepochybne ju bude mať vo svojej ponuke.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Isabel Minthós Martins: Atlas ciest a bádateľov

Atlas ciest a bádateľov - Isabel Minthós Martins, Bernardo P. Carvalho (ilustrátor)

Byť cestovateľom a objavovať krásy sveta je snom mnohých z nás. Akoby aj nie, svet je taký rozmanitý! Aké však boli začiatky takéhoto dobrodružného života? Ako a prečo ľudia cestovali do vzdialených krajín a čo všetko to znamenalo a obnášalo? Presne o tom rozpráva nádherná kniha Atlas ciest a bádateľov, ktorá vás po zemeguli povodí na osloch, ťavách aj lodiach.

Hneď po otvorení vás ohúria ilustrácie, ktoré mladého čitateľa zďaleka nepodceňujú. Práve naopak, ponúkajú mu autentický umelecký zážitok, akoby sa prechádzal priamo v galérii. Jednoduché čierne linky sa striedajú s krajinkami hýriacimi pestrými farbami. Text vám predstaví jedenásť cestovateľov a bádateliek z každého kúta sveta aj z rôznych časových období. Okrem životopisov a záznamov ciest jednotlivých ľudí tu nájdete aj informácie, ktoré dávajú do kontextu aspekty ich životov a doby. Hoci je to stále kniha pre deti, nebojí sa ani problematických stránok, ktoré s takýmito výpravami súviseli. Neromantizuje, vysvetľuje, podnecuje k zamysleniu aj k hlbšej debate. Ohromne sa nám páči toto netradičné grafické aj tematické spracovanie. Výrazné farby, pútavý fragmentovaný text, kvalitný papier aj veľký formát v perfektnej kombinácii. Ideálne pre tých, ktorí potrebujú mať pri čítaní aj obrovský zážitok. (odporúča Alžbeta)

Asi vás neprekvapí, ak povieme, že sa tento famózny atlas dostal medzi najlepšie detské knihy minulého roka. Krásnu prácu na nej odviedlo vydavateľstvo Monokel (2022).

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Trevor Noah: Vinný od narodenia

Vinný od narodenia - Trevor Noah

Trevor Noah je známy herec a komentátor pochádzajúci z Juhoafrickej republiky. Tento príbeh je záznamom jeho neľahkého detstva, ktoré v tejto krajine prežíval. Ukazuje útrapy života pred nastolením demokracie aj problematické nasledujúce roky. Ako syna černošky a belocha ho sprevádzali ťažké životné situácie, ktorým sa nedalo vyhnúť. V čase apartheidu boli totiž vzťahy medzi partnermi odlišnej farby pleti neakceptovateľné a pokladali sa za trestný čin. Aké je byť dieťaťom, ktoré sa vlastne nikdy nemalo narodiť a nemá právo existovať?

Trevor s úprimnosťou podáva pozitívne aj negatívne skúsenosti, a tak čitateľ nestráca kontext a chápe rozhodnutia. Opisuje zážitky spojené s rasizmom, domácim násilím, chudobou, ale aj vtipné momenty, vynaliezavosť a kultúrne zvyklosti. Dej sa odohráva na okraji aj v rôznych štvrtiach Johannesburgu, opisuje život v škole, tradičnej domácnosti a najmä na uliciach. Trevor vie ako mladý komik veľmi dobre sprostredkovať svoje zážitky mladej generácii vo vtipnom a živom jazyku. Poukazuje na dôležitosť rodovej rovnosti, optimizmu, ovládania jazykov a vytrvalosti. Motivuje k silnej vôli, prekonávaniu hraníc a životu bez trpkosti a sebaľútosti. Kniha Vinný od narodenia je skvelá, vtipná a ľahko čítavá a je prínosom pre každého, kto po nej siahne. (odporúča Anna)

Trevorova kniha sa pokladá za najúspešnejšiu autobiografiu 21. storočia, u nás ju vydalo vydavateľstvo Tatran v roku 2021. Tu si ju môžete uložiť do wishlistu.

Cudzojazyčný bonus

Jonny Marx: Heroes (Inspirational People and the Amazing Jobs They Do)

 Heroes - Jonny Marx

Nie všetci hrdinovia nosia plášte a masky na očiach. Niektorí majú šaty ako my v akýkoľvek bežný deň a iní zas pracovné oblečenie, ktoré im pomáha vo výkone. Táto krásna publikácia je oslavou viac než stovky inšpiratívnych ľudí, ktorých by si ľudstvo malo zapamätať alebo minimálne oceniť ich prínosy. Nezameriava sa pritom iba na ľudí s vrodenými superschopnosťami, ale do popredia prináša aj odvetvia, ktoré potrebujú ľudí s pevnou vôľou, odvahou či výnimočnou kreativitou. Stretnúť sa tak môžete s vedcami, športovcami, doktormi, ale aj právnikmi, umelcami, hudobníkmi, aktivistami, farmármi, požiarnikmi či učiteľmi. Pretože na to, aby z nás raz ľuďom padla sánka, niekedy nepotrebujeme akademické tituly ani slávu, iba odhodlanie zmeniť svet k lepšiemu.

Kniha je úžasne ilustrovaná a text delený do jednotlivých krátkych blokov, vďaka čomu sa výborne číta a nemusíte ho čítať postupne. Kedykoľvek sa vám zachce, môžete si otvoriť náhodnú stránku a vybrať si, kým sa inšpirujete. Fantastický materiál na čítanie v anglickom jazyku domov i do škôl. Zaujme deti približne od 10 rokov až donekonečna (tým zvedavým sa ju nebojte podsunúť aj skôr).

Kniha Heroes (360 Degrees) vyšla ešte v roku 2019, ale stále sa dá objednať na Amazone alebo cez slovenský web tu.


Knihoradci sú knižné ambasádorky a ambasádori v kníhkupectvách Martinus, ktorí vám nadšene pomôžu zorientovať sa v detských knihách. Svojím dychberúcim prehľadom v súčasnej literatúre pre deti zachránia každé batoľa, školáka aj tínedžera. Ak vás práve neoslovia sami, nebojte sa na nich v kníhkupectvách opýtať. Pre Krajinu čitateľov pomáhajú každý mesiac vyberať päť najlepších tematických kníh naprieč všetkými vekovými kategóriámi, ktoré vám rozbúchajú srdce, pošteklia kútiky úst do úsmevu, no najmä, podnietia vaše deti bažiť po ďalšom čítaní. Ak by ste si tieto i ďalšie knižné výbery radi nachádzali aj vo svojej emailovej schránke, prihláste sa do nášho newslettra.


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...