Ilustrované knihy o zime a snehu

0 Komentárov
40 Zobrazení

Po Vianociach už nie je ani pamiatky, zima však ešte neskončila. Možno ste si snehovú prikrývku tento rok príliš neužili. Alebo máte šťastie a mráz vám už dávno vyštípal líčka na poriadnej sánkovačke. Pre vás všetkých sme pripravili výber deviatich zasnežených kníh a jednu zamrznutú náučnú knihu. Všetky majú nádherné ilustrácie. Zimné prostredie si vychutnáte v mestách, na vidieku alebo v čarovných krajinách.
Môžete si ich zobrať na víkendovú lyžovačku, listovať popri sledovaní zimnej olympiády alebo odložiť na budúcu sezónu. 

Gerda Muller: Zima
Stonožka, 2021

Zima je malé leporelo z výbornej série o ročných obdobiach. Na niekoľkých stranách nájdete zachytenú atmosféru zimnej krajiny očami detí. Šantenie na snehu a ľade, kŕmenie vtáčikov, stavanie snehuliaka. Všetky knihy Gerdy Muller sú výborné pre čítanie a prezeranie s najmenšími deťmi. Minimum textu vám dáva veľa príležitosť rozprávať sa o tom, čo sa deje na vcelku detailných ilustráciách. 

Rotraut Susanne Berner: Potulky zimou
Zelený kocúr, 2012

Na Potulky nedáme dopustiť. Je to zábava na celý rok. Vo veľkoformátovom leporele zistíte, čo robia obyvatelia mestečka počas zimy. Dej sa pomocou mikropríbehov jednotlivých postáv posúva z jednej dvojstrany na druhú. Cesta sa začne v obytnom dome a skončí v mestskom parku. Nela sa ide korčuľovať, Andrea nestihla autobus, tak musí ísť pešo. Kto nájde Oskarovu peňaženku? Kam sa dostane papagáj, ktorý uletel Janke a Tomášovi? Knihy zo série potuliek sa odohrávajú v tom istom prostredí s totožnými obyvateľmi. Výborné na spoločné čítanie aj na samostatné prezeranie a hľadanie detailov.

Mária Nerádová: Poďme objavovať zimné Slovensko
Meda, 2021

Vďaka Maji Nerádovej môžete objavovať zaujímavé miesta na Slovensku aj s najmenšími čitateľmi. Tentokrát sa zamerala na krásne zasnežené scenérie na Štrbskom Plese, Železnej Studienke, Čičmanoch alebo Kremnici. Tam všade môžete vyraziť s prasiatkom Oliverom a jeho rodinkou. Ilustrácie sa hemžia zvieracími postavičkami, ktoré si snehovú nádielku užívajú všetkými možnými spôsobmi. Zoberte si knihu ako turistického sprievodcu na zimnú dovolenku a vyrazte na výlet spolu s deťmi.

David McKey: Elmer a sneh
Verbárium, 2021

Slon Elmer z obrázkovej knihy britského autora sa tiež vie tešiť zo snehu. Na mieste kde žije však nesneží len tak. Musí sa vybrať do vysokých hôr. Jeho priatelia zo slonieho stáda tak uvidia sneh prvý krát. Keď sa dostatočne vyšantia, môžu ísť spokojne spať. Takmer ako tie naše deti. Príbehy o Elmerovi sú obľúbené na celom svete. Určite odporúčame aj ďalšie knihy o tomto farebnom slonovi. 

Benji Davies: Búrka a veľryba v zime
Albatros, 2020

Ak poznáte výnimočný príbeh Búrka a veľryba o priateľstve chlapca a veľryby (a o pocite samoty), poteší vás aj pokračovanie. Noi a ocko sa navzájom stratia v snehovej búrke. Našťastie sa znova objaví malá veľryba a pomôže chlapcovi doplaviť sa do bezbepčia k brehu.
Krásne ilustrácie aj napínavý dej bude baviť deti okolo 4 až 6 rokov. Málo textu a zmysluplný príbeh je perfektný aj pre trošku staršie deti ako prvé čítanie.

Mariana Prochasko, Taras Prochasko: Kto nám z neba sype sneh
Buvik, 2017

Ako sa žije rodine s trinástimi deťmi? Veselo aj vážne. Veľká rodina krtkov z knihy dokáže žiť vo vzájomnej úcte a porozumení. Napriek zvieracím hrdinom sú príbehy ako vystrihnuté z nášho každodenného života. Dôjde na vtipné príhody aj na vážne témy. Všetko toto je pútavo napísané, aby si čítanie užili deti aj rodičia.

Bjorn Rune Lie: Na horách v Závejove
Knižná dielňa, 2016

Kde nájdete najštýlovejších lyžiarov? Predsa v Závejove! Len si pozrite všetky tie vzorované svetríky a pletené čiapky. Kniha vlastne nemá dej, je to len prehliadka situácií z horského mestečka. Humorných aj neobyčajných momentov odohrávajúcich sa na bežkárskej dráhe, zjazdovke, lanovkách až po lyžiarsku chatu. Všade môžete vidieť obyvateľov, ktorí si chcú najmä parádne užiť zimné prázdniny.

Lani Yamamoto: Stína
Knižná dielňa, 2017

Stína je dievčatko, ktoré nemá rado chlad. Vymýšľa dômyselné prístroje, zlepšováky a nápady ako sa vyhnúť zime. Len aby nemusela vystrčiť ani nos zo svojho domčeka. Nič z toho však tak úplne nepomáha. Až keď si vonku všimne deti hrajúce sa v snehu, zistí, že to najlepšie teplo sála ľudom zvnútra: radosťou z hry a priateľstva.
Obrázkovú knihu, ktorá má pre vás aj recept na horúcu čokoládu či návod na pletenie na prstoch, vydala pred pár rokmi Knižná dielňa. Veríme, že odvtedy zahriala mnohé detské aj dospelácke srdcia.

Jackie Morris: Tichá hudba jemne padajúceho snehu
Verbarium, 2019

Jackie Morris je predovšetkým maliarka. Najskôr vznikli obrazy, potom k nim autorka vymyslela príbehy. Každá jej ilustrácia je výnimočné dielo. Sú to nádherné scenérie zo sveta plného hudby a mágie. Snové krajiny obývajú čarovné bytosti a putujú z jedného príbehu do druhého. Aj vás ľahko pohltia. Dokonca ani nezáleží na tom, či máte 8 rokov alebo 30.

Štěpánka Sekaninová: Veľká kniha snehu a ľadu
Verbarium, 2019

Na záver jedna malá zasnežená encyklopédia. V útlej náučnej knižke nájdete všetko o ľade a snehu: ako vzniká, kde ho je najviac a čo všetko vďaka nemu ľudia dokážu urobiť. Fragmentovaný text a kopa ilustrácií potešia zvedavcov od 5 do 10 rokov.


7 kníh, ktoré prilákajú deti k angličtine

Radi by ste čítali deťom knihy v angličtine a chýba...

Webinár: Ako s deťmi hovoriť o vojne

Posledné týždne sú pre mnohých z nás náročné. Ako sa...