Dobrodružný spravodaj 9/2021

0 Komentárov
445 Zobrazení

Niektorých z vás možno pohltil začiatok školského roka, iných sa nemilo dotkla náhla zmena počasia. Niekto ráta vlny a opakuje si zabudnuté písmená gréckej abecedy. Ale určite sa nájdu aj takí, ktorí si pomedzi ruch septembrových dní všimli tú čarovnú zmenu, ktorá sa deje len štyrikrát za rok. Vzduch zrazu vonia inak.

Ak sa rozbehnete na lúky a do lesov, určite to neprehliadnete. Jeseň sa už na nás usmieva. Rána sú chladnejšie a tráva plná kvapiek rosy. Medzi zoschnutými stonkami sú natiahnuté jemné pavučinky. Svetlo je tak krásne iné, akoby ho omrzelo dívať sa na nás zhora a rozhodlo sa zamotať priamo medzi naše kroky. A farby, milí. Prichádzajú prvé odtiene žltej, červenej a hnedej. Určite tento prerod nezmeškajte, nie je nič krajšie. A keď sa vrátite z prechádzky, uvarte si bylinkový čaj s medom a sadnite si s deťmi k spoločnému čítaniu. Pri týchto piatich knihách ten čas zaručene neobanujete.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Ľudmila Mičianová: Ham Ham

Nechceme znieť ako z reklamy, ale toto leporelko je naozaj to najchutnejšie, čo sme v batoľacom knižnom svete za poslednú dobu videli. Koncept sa zdá na pohľad ohromne jednoduchý. Bábo je hladné a ide papať. Papá chrumku, banán, malinu aj kašu. Ajáj! Kaša je všade. Umyjeme bábo. No a to je všetko. Naozaj – pýtate sa – naozaj?? Všetko všetučko? V čom teda tkvie to dokonalé ospievané čaro?

Túto veselú knižku o papaní totiž napísala odborníčka – logopedička, čo je záruka kvalitnej stavby viet, ich dĺžky a primeraného výberu slovnej zásoby. Vety sú akurát krátke, aby ich dietko vo veku jedného roka zvládlo hravo navnímať. Ale zároveň aj akurát dlhé, aby boli o krôčik pred ním a rozvíjali ho. Na dynamike a údernosti mu to rozhodne neuberá. A veruže ani na vtipnosti! Okrem toho je celá kniha o jedení. Ktoré dieťa sa s touto rutinou nestretáva každý deň? Vďaka dôverne známej aktivite nebude mať problém textu porozumieť. Ach, a aby sme nezabudli. Hlavným hrdinom knižky je okrem bábätka aj tato, čo chválime všetkými desiatimi. Text po grafickej stránke dopĺňajú pekné a jednoduché ilustrácie Petry Lukovicsovej, ktoré spĺňajú všetko, čo hlavička v tomto veku potrebuje. Odporúčame pre všetkých jedákov aj nejedákov od jedného roka. (odporúča Ľudka)

Chutné Ham Ham vydalo tento rok vydavateľstvo E.J. Publishing. Čaká na vás napríklad tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Marianne Dubuc: Lev a vtáčik

Jedného jesenného dňa nájde lev na zemi čosi malé a nehybné. Veľmi rýchlo zistí, že je to zranený vtáčik a rozhodne sa oňho postarať. Medzičasom však jeho kŕdeľ odletí, a tak levovi a vtáčikovi neostáva nič iné, než prežiť v prítomnosti toho druhého celú zimu. Až kým sa spolu s jarou nevráti vtáčikova družina. Na prvý pohľad veľmi jednoduchý príbeh. V skutočnosti má však mnoho dojímavých vrstiev. Na jednej strane prináša silnú výpoveď o priateľstve, na druhej nám pripomína, že občas sa musíme vysporiadať aj s odlúčením. Niekedy aj viackrát za sebou. A radostné opätovné stretnutia? Tie sú úplne nenahraditeľné.

Lev a vtáčik je kniha možno trošku smutná, no v prvom rade najmä nežná a krásna. Možno sa vám bude zdať, že je v nej primálo textu, príbeh však veľa slov nepotrebuje. A vlastne je to tak dobre, pretože pauzy a rozjímania sú viac než žiadané. Láskavé ilustrácie Marianne Dubuc povedia všetko, čo treba. Pocity sú už na vás. Je tiež celkom možné, že vás zasiahnu každý raz inak, jedinečne. Odporúčame deťom od 4 rokov (a ak si spolu čítate viac, tak slobodne aj od troch). Vrchnú vekovú kategóriu neobmedzujeme. My po tejto knižke s láskou siahame kedykoľvek. Do septembrového daždivého počasia ako stvorená. (odporúča Ľudka)

Tento utešený vtáčik priletel do vydavateľstva Stonožka v roku 2021. Je to síce novinka, ale knižnice si tento poklad určite nenechali ujsť, pohľadajte.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Kateřina Maďarková: Justínka a asistenčný jednorožec

„Áááá, ďalší stroj času. To je zvláštne, ako vy ľudia túžite ovládať čas na celom svete, a pritom ani neviete poriadne využiť ten svoj. Radi by ste cestovali do minulosti alebo budúcnosti a vôbec si neužívate cestu prítomnosťou.“ Poznáte to? Samozrejme, pri tejto knižke žiadny stroj času potrebovať nebudete, pretože si s ňou budete užívať každú strávenú sekundu dúfajúc, že príbeh nikdy neskončí.

Justínka a asistenčný jednorožec je ucelené rozprávanie rozporciované do malých kapitol, ktoré pokojne stihnete prečítať pred spaním. Príbeh nie je komplikovaný ani ťažký na strávenie. Justínka trpí závažným nedostatkom fantázie, preto jej beznádejná mamka odchádza k lekárovi, ktorý jej vypíše najlepší recept na túto nemoc – asistenčného jednorožca Huberta. Justínka s Hubertom zažíva tie najrozličnejšie dobrodružstvá vo svete reálnom, ale aj vymyslenom. Kniha však nie je len o cestovaní z jedného miesta na druhé. Objavujú sa v nej aj ďaleko vážnejšie témy, kvôli ktorým je tento krásny literárny počin zaradený pre deti od 8 rokov. Justínka s Hubertom sa rozprávajú o priateľstve, láske, vzájomnom rešpekte a nie je im cudzia ani morálka. Na svoje si prídu aj rodičia, ktorí v detských knihách uprednostňujú klasické ilustrácie. Štýl ilustrátorky Lény Brauner je totiž na jednej strane delikátny a moderný, zároveň však klasické akvarely dotvárajúce snový príbeh pripomínajú pocit, že ste u starkých na povale a čítate stratený poklad. Jednoducho povedané, táto kniha vás pohltí a na jej konci budete túžiť presne po takom jednorožcovi ako je Hubert sám. (odporúča Flori)

Zázračného liečivého jednorožca tu máme od roku 2018 vďaka vydavateľstvu Albatros. Aj knižnice ich majú, choďte si ich osedlať, kým sa nerozchytajú.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Christine Nöstlinger: Tajný denník: Susi – Tajný denník: Paul

Susi a Paul chodia do štvrtej triedy a obaja si začnú písať tajný denník. V ich živote sa deje toľko zvláštnych vecí, ktoré niekomu potrebujú povedať. Zdá sa však, že rodičia ani kamaráti ich nepočúvajú alebo im nerozumejú. Susi prekvapil Paulov návrat po dvoch rokoch. Plán sedieť s jej tajnou láskou Alexom v jednej lavici nevyšiel. Paul sa správa veľmi čudne, najmä voči Alimu, prisťahovalcovi z Turecka. Paul však má tiež kopu problémov: rodičia sa rozvádzajú a on nechce, aby to kamaráti vedeli. Nedarí sa mu znova zapadnúť medzi spolužiakov.

Všetky udalosti čítate najskôr z pohľadu Susi. Keď knihu otočíte, dozviete sa, ako všetko vidí Paul. Susino vnímanie je stále občas detsky naivné a egocentrické. Postupne zisťuje, že veci sú niekedy komplikovanejšie, než sa zdajú. Paul to kvôli situácii v jeho rodine už dávno vie, ale stále si idealizuje otcovo správanie. Oceňovaná rakúska autorka Christine Nöstlinger túto útlu knižku napísala ešte v roku 1987. Napriek tomu v nej nájdete mnoho tém, ktoré sú súčasné aj dnes. Deti si namiesto textoviek posielajú listy, ale stále riešia rovnaké problémy. Témy priateľstva, dôvery, rodiny a prvých lások sú jednoducho nadčasové. (odporúča Alžbeta)

Obojstranný denníček Susi a Paula vydalo Verbarium (2021). Oplatí sa nakuknúť. Z každej strany, pravdaže.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

A. S. King: V tejto rodine kopte hlbšie

Život mladého človeka vie byť niekedy mätúci. Rovnako ako prvé stránky knihy predtým, ako čitateľ pochopí, kam ho dej zavedie. Pre niekoho je život jedna divadelná hra, pre iného ilúzia, pre ďalšieho blúdenie tunelmi a pre niektorých ľudí jednoducho iba „existencia“. Niekto sa drží toho najabsurdnejšieho predmetu, ktorý mu padol do vlastníctva, aby zostal v kontakte s fyzickým svetom. Niekto skáče z miesta na miesto a snaží sa pomôcť tým, ktorí pomoc ešte len budú potrebovať – v budúcnosti. Nazývajú sa Čudáčkou alebo ukrývajú temné tajomstvo. Kreslia rodokmeň s prázdnymi konármi. Niekoho prenasleduje smrť.

Možno ste sa v tom nenašli vy, ale rozhodne by sa v tom našla nejedna postava, ktorej autorka A. S. King vdýchla vo svojej knihe život. Piati tínedžeri, ktorých každodenný život je prerastený burinou nenávisti zasiatou staršími generáciami, sa vysporiadavajú s problémami, ktoré si sami vyrobili a aj s tými, ktoré zdedili. S problémami, ktoré sa nedajú premaľovať ako steny a ktorých pach sa nedá prekryť vôňou jahňacieho. Nádherná. Bolestná. Zvláštna. Radostná. Takými slovami by sa dala opísať kniha V tejto rodine kopte hlbšie, ktorá v sebe nesie posolstvo o tolerancii a predsudkoch nielen pre mladšie generácie. (odporúča Janka)

Vydavateľstvo CooBoo (2021) kopalo dostatočne hlboko, aby túto knihu dostalo na zemský povrch. Vám ju stačí „oprášiť“ a začať čítať.


Och, ťažko vybrať, však?

Ak snívate o pravidelnej dávke podobne vydarených knižných tipov, ktorá by pristála priamo vo vašom emaile, môžete sa spokojne prihlásiť aj na odber nášho Dobrodružného spravodaja. Alebo najprv tá prechádzka? Dajte potom určite vedieť, či už dozreli šípky. ❤


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...