Dobrodružný spravodaj 8/2021

0 Komentárov
215 Zobrazení

Ani vy neviete, ako to zbehlo? Len teraz sme otvárali dvere prázdninám a už aj môžeme odpočítavať dni, ktoré v nich zostávajú. Veľmi dúfame, že ste stihli (alebo možno ešte stihnete) zažiť všetko, čo k letným dňom patrí. Kopy zmrzliny a čerstvých jahôd, piesok vo vreckách, vrásky na prstoch po dlhočiznom čvachtaní sa vo vode. Alebo aj nejedno odraté kolienko ako pamiatku na dobrodružné výpravy po okolí. A možno je tu aj pár šťastlivcov, ktorí si kdesi hlboko uložia nádherné spomienky na letné zážitky s mačkami. Veď také rúčky zaborené v slnkom vyhriatom mačacom kožúšku, ryšavé a strakaté kocúriky u babky na dvore či dovolenkové túlavé mačky, to všetko je tiež leto.

Ak máte doma deti, ktoré majú, chcú mať alebo jednoducho len milujú mačky, augustový spravodajový výber bude pre ne ako stvorený. Päť kníh o svojských huňatých stvoreniach, ktoré sú nám niekedy pánmi viac ako my im. Nech sa vám krásne číta! (P.S. Ak máte alergiu na mačky, možno si radšej skočte po vreckovky.)

Deti vo veku 0 – 3 roky

Ľuboslav Paľo: Môj kocúr Tamtam

Môj kocúr Tamtam je bez pochýb jedna z najlepších obrázkových kníh, aké u nás máme. Je farebná, hravá a veľmi ľúbivá. Nádherne deťom približuje vzťah medzi zvieraťom a človekom – neposedným kocúrom Tamtamom a maliarom, ktorý sa o ňom rozhodol namaľovať knižku. Kniha však nie je len o mojkaní, škrabkaní, kŕmení a radosti z blízkosti zvieracieho priateľa. Je tiež o nehodách, rozbitom riade, mačacích bitkách a starostiach navyše. Tým pádom ale aj o tom najdôležitejšom – PRIJATÍ. Pretože Tamtam a maliar sú priatelia. Ak teda chcete deťom ukázať, že priateľstvo a rešpekt môže mať mnoho podôb, neváhajte siahnuť po tejto utešenej farebnosti od oceňovaného umelca Ľuba Paľa.

Ilustrácie sú veľké, sýte a pútavé, ideálne pre zvedavé detské oči. Rovnako aj veľkosti fontov sú veľkorysé a text výborne vyskladaný, takže kniha je fantastická i na prvé, samostatné čítanie. Veľa príbehu tu síce nenájdete, ale krásnych obyčajných chvíľ si budete užívať plné priehrštia. A presne v tom je čaro tejto knihy. V láskavej obyčajnosti. V obyčajnej láskavosti. (odporúča Monika)

Kniha vyšla ešte v roku 2018 vo vydavateľstve Stonožka, kedy sa zároveň stala aj Knihou roka. Určite nájdete v knižniciach. Ak by ste nemali šťastie, farebné stopy po Tamtamovi vedú napríklad aj sem.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Lorenz Pauli: Rigo a Róza

Hneď na úvod priznanie. Kvôli tejto knižke sme ochotní aj zhasnúť lampičku na nočnom stolíku o niečo neskôr! Priateľstvo leoparda a myšky a ich príhody sú ako magnet, ktorý vás k sebe pritiahne a nebude chcieť pustiť. Och, ako nám len pripomenuli krásy priateľstva a ozajstného puta dvoch bytostí. Nezáleží na tom, kto sme a aké sú medzi nami rozdiely. Najčarovnejšie priateľstvá sú predsa tie, ktoré na prvý pohľad možno prekvapia.

Knižka Rigo a Róza obsahuje 28 krátkych príbehov zo života dvoch nezvyčajných priateľov. Pri ich čítaní s drobcom sa určite zabavíte, ale zároveň nepochybujeme, že vás nejedna myšlienka privedie k zamysleniu. Sme rovnakí ako včera? Kedy sme srdcom ďaleko? A keby sme sa kedysi rozhodli, že chceme byť niekým iným, boli by sme dnes niekým iným? Táto knižka zaručene opantá nejedno detské a dospelácke srdce, a to aj vtedy, ak nie ste tak úplne milovníkmi mačiek, leopardov a iných šeliem. Veď napokon i ten spánok bude pokojnejší, ak vieme, že myšku pred nebezpečnými zvieratami chráni leopard a daždivé dni znesiteľnejšími, ak tým hlúpym, hlúpym počasím netrpíme sami. (odporúča Ľudka)

Vydarené príbehy Riga a Rózy k nám prinieslo vydavateľstvo Perfekt v roku 2020. Či už budete v knižnici alebo miestnom kníhkupectve, nastražte uši, či nezapočujete leopardie pradenie a piskot malej myšky. Tak ich ľahko nájdete.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Alexandra Pavelková: Štyria mačkatieri

Štyria mačkatieri je premilá knižka, v ktorej sa dočítate o nádhernom príbehu jedného manželského páru a ich mačičkách, ktoré zachraňujú z ulice. Veľká a Veľký (ako ich nazývajú mačky) sa totiž vždy s láskou postarajú o každého najdúcha. Jedného dňa sa tak na ich záhrade ocitnú štyri mačiatka, ktoré tam niekto nechal zabalené v igelitke. Dve z nich sú však choré a vyvíjajú sa neskôr ako ostatné. Keďže už majú aj staršie mačky, tie im pomáhajú pri ich výchove. Vďaka tejto knižke tak zažijete bežné mačacie radosti, útrapy, ale aj šarvátky a nedorozumenia.

Celý text je však maximálne láskyplný a vy tak viete, že autorka túto knižku napísala ako veľká milovníčka zvierat. A presne pre milovníkov zvieratiek tento príbeh aj je. Knižka je písaná z pohľadu mačiek, preto nám prináša mnoho úsmevných situácií. Môžeme tak s pozdvihnutým kútikom sledovať, ako si mačky vysvetľujú niektoré naše ľudské činnosti. Štyria mačkatieri vám padnú vhod aj v prípade, ak si plánujete zaobstarať domáceho miláčika. Keďže kniha realitu života s mačkami nijako neprikrášľuje, vaše deti si môžu hravo urobiť obraz o spolužití so zvieratkom – nielen so všetkými radosťami, ale občas tak trochu aj trápeniami, ktoré k tomu patria. (odporúča Martina)

Kniha vyšla slovenskej autorke Alexandre Pavelkovej vo vydavateľstve Slovart (2019). Popýtajte si v knižnici, teta knihovníčka bude nepochybne vedieť, o čom je reč. Online nájdete napríklad tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Erin Hunter: Mačací bojovníci: Slnečná cesta

Pravda je, že deti rady čítajú dlhé knižné série. Ak sa im príbeh alebo postavy zapáčia, s radosťou sa do toho istého sveta vracajú v ďalšej knihe. Dostanú tak zážitok, o ktorom vedia, že ich nesklame. Je to podobné ako u menších detí, ktoré si opakovane vyberajú jednu a tú istú knihu. Jednou takou rozsiahlou a obľúbenou sériou sú knihy Erin Hunter, čo je pseudonym kolektívu amerických autoriek. Vydali spolu množstvo kníh (série Klany, Mačací bojovníci a Zákon svorky). Všetky spája hlavne jedna vec: zvierací hrdinovia. Inak to nie je ani v Slnečnej ceste.

Vysoko v horách žije kmeň mačiek, ktoré v nehostinnom prostredí ledva prežívajú. Časť z nich sa rozhodne nájsť nové miesto na život a vydá sa na prorockú Slnečnú cestu. Rozprávanie o putovaní je napínavé, dramatické, no hlavne plné nádeje. Hlavný hrdina Sivé krídlo a jeho mačacia svorka zažijú mnoho dobrodružstiev a uvidia veci, ktoré predtým nevideli. Nie všetci prežijú a nie všetci zostanú priateľmi. Objavia však nových známych a možno si začnú vážiť iné hodnoty. Tak to v živote chodí. Práve to je na knihách Erin Hunter fascinujúce. Rozprávajú príbehy o spoločenstvách, spolupráci, konfliktoch. O tom, čo je pre ich členov zásadné a dôležité, o rôznych cestách, ako zabezpečiť spokojný život pre svoju rodinu. Celkom parádna metafora na život nás, dvojnožcov. (odporúča Alžbeta)

Mačací bojovníci doputovali do vydavateľstva Albatros v roku 2020. Do knižnej série môžete nahliadnuť na webe Martinusu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Hiro Arikawa: Zápisky cestujúcej mačky

Silný príbeh, ktorý je napísaný veľmi jemným spôsobom – miestami až vtipom. Zápisky cestujúcej mačky sú plné krásnych a dojímavých momentov, spomienok a nečakaných zážitkov. Rozprávačom príbehu je kocúr Nana. Ten nás svojou detskou úprimnosťou núti premýšľať o tom, prečo si komplikujeme život, keď netreba a prečo si kladieme do cesty prekážky, ak môžeme svoje dni prežiť omnoho jednoduchšie a šťastnejšie.

Zraneného pouličného kocúra Nanu jedného dňa postretne neuveriteľné šťastie a spriatelí sa s mladým mužom Satoruom, ktorý sa ho ujme, dá mu meno a poskytne mu útulný a bezpečný domov. Po rokoch spoločného a celkom bezstarostného nažívania sa však stane niečo, čo donúti Satorua hľadať pre Nanu nového majiteľa. Postupne tak spolu navštívia rôznych priateľov z mladosti – prvého detského kamaráta Kósukeho, farmára Jošimineho či majiteľov zvieracieho hotela Sugi a Čikako. Čo je ale vlastne dôvodom, pre ktorý sa Satoruo rozhodol vzdať svojho milovaného kocúra a priateľa? Jedna úžasná kniha, ktorá vo vás zanechá zvláštny pocit melanchólie a dá vám pocítiť, aký je život krehký. Vrelo odporúčame. (odporúča Réka)

Tento citlivý mačací príbeh s nežnou obálkou, čo už na pohľad vábi do Japonska, vyšiel v roku 2020 vo vydavateľstve Lindeni. Určite si pridajte do wislistu, tu, aha.


Už viete, ktoré labky si vyberiete? Ktorý z mačacích kožúškov pohladíte? 🐈

Ak vás bavia naše knižné odporúčania a potešili by ste sa, ak by občas pristáli priamo vo vašej emailovej schránke, tu sa môžete prihlásiť na odber nášho Dobrodružného spravodaja. Pssst, počujete to? Školský rok vyklopkáva na naše okienka. To znamená len jediné. Vychutnajte si zvyšok prázdnin do najsýtejšej sýtosti!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...