Dobrodružný spravodaj 6/2022

0 Komentárov
15 Zobrazení

„Predstav si more. Zavri na chvíľočku oči a skús to. Predstav si všetky tie lode, ktoré brázdia moria a oceány, výletné lode, lietadlové lode, remorkéry, krížniky aj ľadoborce lámajúce vlastnou váhou ľadové kryhy severných morí. Drevené galeóny, trojsťažňové plachetnice, rýchle vikingské lode, katamarany domorodcov, vlečné člny, škunery a parníky, džunky prvých starovekých moreplavcov a jednoduché veslice chudobných rybárov. Predstav si loďku uprostred otvoreného mora, ktorému nevidieť ani začiatok, ani koniec.“ (Monika Kompaníková, Hlbokomorské rozprávky)

Och, aj vy ich vidíte? Lode, loďky, člny a plťky sa nám nepochybne spájajú s horúcim letom, dovolenkami a odvážnymi dobrodružstvami. Jún sa nám preto javí ako ten najsamlepší mesiac, kedy sa o lodiach zase začať rozprávať a tešiť sa na ich prítomnosť všade okolo nás. Vybrali sme pre vás päť kníh, v ktorých sa na lodiach doplavíte do ďalekých vôd fantázie. A veru sa vám možno ani nebude chcieť vrátiť.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Katarína Macurová: Medvedík a záhradná potopa

Medvedík a záhradná potopa - Katarína Macurová

Autorka a ilustrátorka Katka Macurová je naša tajná pomoc, keď hľadáme dobrú obrázkovú knihu pre menšie aj väčšie deti. Pri jej mene máme vždy istotu, že nás čaká zábavná a dobrodružná cesta. Vo svojich autorských knihách si vždy vystačí s minimom textu, zato ilustrácií je veľa a bohato dotvárajú jej nezvyčajné príbehy.

Takéto knihy môžete všeobecne poznať pod názvom picture book alebo Bilderbuch a hravo ich spoznáte podľa toho, že obrazová zložka vždy prevláda nad textovou. Ilustrácie môžu kopírovať dej, posúvať ho alebo rozširovať množstvom detailov. A presne to sa deje aj v Medvedíkovi a záhradnej potope. Medvedík pri polievaní zabudne na záhrade zastaviť vodu v hadici. Voda postupne stúpa, až sa zo záhrady stane oceán. A tu prestávajú rozprávať slová a začínajú obrázky. Po záhrade sa premávajú húfy rybičiek, ponorky či veľryba. Vtipné a prekvapivé situácie si vychutnáte pri každom otočení strany. Medvedík ani malý čitateľ sa nestačia čudovať. A nebojte, aj keď sa záverečné prekvapenie odhalí, zaručujeme, že si deti budú knihou radi listovať opakovane. (odporúča Alžbeta)

Kniha vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Albatros. Kým sa dotlačí, poponáhľajte sa do kníhkupectiev po posledné kusy. Alebo vyskúšajte miestnu knižnicu, určite ju tam nájdete (áno, presne tam, kde počuť to tiché žblnkanie).

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Ján Uličiansky: Máme Emu

Máme Emu - Ján Uličiansky

V mestskej škôlke, ktorú majú na starosti učiteľky Suchá a Siváková, to veru farbami príliš nežiari. Každý deň deti chodia na prechádzku tým istým nekonečným nudným chodníkom, spievajú tie isté nudné pesničky, pekne zoradení do dvojíc. Zdá sa, že pani učiteľky majú na starosti všeličo, ale zábava detí to nie je. Objaví sa však zázračná EMA.

Tú si deti vždy privolajú, keď napíšu jej meno. S Emou zažívajú čarovné dobrodružstvá plné nespútanej detskej fantázie. Obyčajné pieskovisko sa premení na saharskú púšť, budova škôlky na hrad plný tajných chodieb a vežičiek. Sedem krátkych príbehov je výborných na spoločné čítanie večer pred spaním. Možno sú plné bláznivých zážitkov, ale pôsobia zvláštne upokojujúco. Asi to bude aj tým, že deťom v príbehu je pomocou čarovnej učiteľky Emy dovolené vybočiť zo všednosti sivých dní a prežívať svoje vlastné sny a fantázie. A takéto uistenie sa vždy počúva dobre. (odporúča Alžbeta)

Kniha Máme Emu rozhodne nie je novinkou, jej prvé vydanie vyšlo v roku 1993, kedy zároveň získala Cenu BIBIANY za najkrajšiu detskú knihu a Cenu Ministerstva kultúry SR za ilustrácie. Toto nové vydanie vyšlo v roku 2017 vo vydavateľstve Buvik. Neváhajte, tento retro kúsok bude príjemným osviežením každej súčasnej detskej knižnice.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Jen Marlin: Záchrana morských korytnačiek

Kto zachráni korytnačky? - Jen Marlin, Izzy Burton (ilustrátor)

Kto by si bol pomyslel, že krádež zmrzliny nezbednou čajkou znamená začiatok záchrannej dobrodružnej výpravy? Presne takéto prekvapenie sa stalo aj Maxovi a Sofii. Čajka ich dvoch totiž spojila dohromady a odlákala ich k čarovnej plachetnici Veternici. Tá ich potom odviedla až k Havaju, kde spolu s miestnym dievčaťom Lailou zachránili morské korytnačky.

Vetroplavci sú príbehom plným odhodlania, rýchlej akcie, lásky k prírode a zvieratám, ale aj záhadných čarov ovládajúcich neznámu loď a tajomných okolností, ktoré spojili tri deti dohromady a vytvorili medzi nimi silné priateľské puto. Knižka bude pokračovať ďalšou záchrannou misiou, kde bude trojica pomáhať ďalším nevinným zvieratkám v ohrození – tentoraz papagájom. Ak ste teda milovníkom zvierat a ich osud vám nie je ľahostajný, hor sa do tejto dobrodružnej série! (odporúča Martina)

Prvý diel série Vetroplavci s podtitulom Kto zachráni korytnačky? prinieslo na slovenský trh vydavateľstvo Slovart (2022). Nájdete ho tu a možno už aj v knižniciach, ktoré si nenechajú ujsť dobré novinky.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Tanya Stewner: Alea, dievča mora 1: Volanie z hlbín

Alea, dievča mora 1: Volanie z hlbín - Tanya Stewner

Stráviť leto na plachetnici bez dospelých a brázdiť s kamošmi morské diaľavy. Znie to lákavo? Nie pre niekoho, kto má alergiu na studenú vodu. Alea trpí touto zvláštnou chorobou a žije v Hamburgu v pestúnskej starostlivosti u Marianne. Neočakávané udalosti a náhoda jej prekrížia cesty s posádkou Alfa cru. Mladí námorníci (a hudobníci) ju vezmú na palubu plachetnice Crucis a spolu sa plavia do Holandska pátrať po informáciách o Aleinej mame. Podarí sa im niečo nájsť?

Letné dobrodružstvo, ktoré zaváňa tajomstvami hlbín, ale aj trápeniami dospievajúcich. Nemecká autorka Tanya Stewner jemne kombinuje fantasy prvky (napríklad rozprávajúce podmorské tvory) a realitu detskej posádky bez dospelých. A všetko sa to odohráva na západnom pobreží Európy. Citlivo rozpráva príbeh, ktorý zažíva každý dospievajúci – hľadanie vlastnej identity a koreňov a odhaľovanie svojich schopností a možností, ktoré mu ponúkajú. Počujete aj vy toto volanie? Pribaľte si prvý diel (a možno i tie ďalšie) o dievčati mora do nepremokavého obalu a vezmite so sebou na svoju plavbu letom. Odvahu a dobrý vietor do plachiet! (odporúča Terka)

Volanie z hlbín mora začulo a vyslyšalo vydavateľstvo Fragment (s čerstvou dotlačou práve teraz). Alea už však medzi nami nejaký ten piatok rozpráva svoje príbehy, preto ju zaručene nájdete aj vo svojej lokálnej knižnici. Ak vás premáha túžba po vlastnom kuse, skúste napríklad tu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Adrienne Young: Fable

Fable - Adrienne Young

Aký je to asi pocit, ak vám zomrie matka a otec vás nechá napospas osudu? Odvrhnutá sedemnásťročná Fable sa ocitá na neslávnom ostrove Jeval, ktorý je domovom zlodejov a podvodníkov. Napriek tomu, že ostáva sama, nevzdáva sa a zubami nechtami bojuje o to, aby mohla opustiť ostrov a dokázať svojmu otcovi, že má pri ňom a na mori svoje právoplatné miesto. Naučí sa hľadať drahokamy a obratne ich predávať za najlepšie ceny. S Westom, jej stálym zákazníkom a kapitánom lode Marigold, napokon uniká z ostrova. Na lodi sa dozvedá skutočnú cenu rodiny a aj to, koľko ju bude stáť zostať nažive. Ako hlboko môže viesť podvod a klamstvo? A aké tajomstvo skrýva Fable?

Úžasný príbeh, odohrávajúci sa v morských vlnách, si akiste získa nejedného z vás. Rovnako ako sama Fable, ryšavá, tvrdohlavá a silná hrdinka, čo odmieta počúvať rozkazy a otca, ktorý jej donekonečna zraňujúco pripomínal, že nebola zrodená pre tento svet. Dej knihy je pútavý, čarovný a priam písaný na letnú dovolenku. Čítanie tohto príbehu pri zvuku valiacich sa vĺn vám nahodí zimomriavky po celom tele a budete sa chcieť ponoriť do krištáľovo čistých vôd spolu s Fable. Kto je fanúšikom filmov Piráti z Karibiku, táto dvojdielna séria ho určite nesklame. (odporúča Bianka)

Tento strhujúci príbeh sa k nám doplavil len tento rok vďaka vydavateľstvu Motýľ. Túto nádhernú obálku ľahko rozpoznáte v každom kníhkupectve.


Už viete, na ktorú z lodí sa vyberiete?

Ak máte radi náš Dobrodružný spravodaj a chcete si ho uchovať aj vo svojej emailovej schránke, smelo sa prihláste na odber nášho newslettra. A teraz hor sa za riečnymi a morskými dobrodružstvami. Ahoy! ⚓🌊


Dobrodružný spravodaj 5/2022

Tak ako to je, robia šaty človeka či nerobia? Poďte...

Dobrodružný spravodaj 4/2022

Zažili ste si to aj vy? Babky a dedkovia súčasných...