Dobrodružný spravodaj 6/2021

0 Komentárov
168 Zobrazení

Och, slnko! Ako sme si ťa len vytúžili. Krátke rukávy, sukne a šaty, nohy sandálkové aj celkom bosé v tráve, ktorá sa ešte stále zrána trbliece rosou. Aj vám sa zdá, že jar na nás tento rok akosi zabudla? Ak na vašich prechádzkach zazriete medzi prvými letnými kvetmi odkvitnutú bielu púpavu, urobte nám radosť. Fúknite do nej a keď sa jej padáčiky rozletia na všetky svetové strany, želajte si. Želajte si spolu s nami, nech nám letné slnko vynahradí všetky upršané dni tohtoročnej jari.

Pretože iba tak si môžeme užiť ten najkrajší obraz na svete – slnečné lúče dopadajúce na rozčítanú knihu. A na naše spokojné telo ležiace na deke v tráve, sediace v zelenom parku na lavičke, zabárajúce nohy do piesku pri mori (alebo do miestneho pieskoviska, ha!). S výberom knihy, pravdaže, radi pomôžeme. Toto je našich päť odporúčaní na teplé júnové dni. Ako vždy – pre deti maličké aj tie, ktoré vás včera prerástli o celú hlavu.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Sam McBratney: Budeš môj kamarát?

Kto by nepoznal ikonických zajkov od Anity Jeram? Kniha Hádaj, ako veľmi ťa mám rád si získala srdcia malých aj veľkých čitateľov po celom svete – bola preložená do 57 jazykov a dovedna sa z nej predalo 43 miliónov kópií. Vyšla v rozličných podobách a formátoch, dokonca s niekoľkými pokračovaniami príbehu o dojímavom vzťahu zajačieho ocka a synčeka (napríklad v štyroch ročných obdobiach). Ale orieškovohnedému zajkovi sa dostalo slávy aj bez veľkého ušatého tata, a to presne v príbehu, ktorý len nedávno dorazil na Slovensko.

Budeš môj kamarát? posúva dej od rodičovského vzťahu medzi rovesníkov, pretože – ako to už v reálnom živote chodí – rodičia sú niekedy priveľmi zaneprázdnení na nekonečné detské hry. Aj ocko zajac niekedy musí živiť rodinu a tak jedného dňa, keď má veľa práce, sa malý orieškový zajko vydá za dobrodružstvami sám. Lenže hrať sa o preteky so svojím tieňom nie je vôbec žiadna sranda. A tak zajko beží ďalej, až kým v diaľke nezazrie malé, huňaté, snehovo biele prekvapenie. V Mračnej hore, hlboko vo vrese sa stretnú dva malé zajačiky. Budeš môj kamarát? je krásna, nadčasová a nežne ilustrovaná knižka pre všetkých malých nezbedníkov, ktorí si radi hľadajú parťákov na hranie. (odporúča Mirka)

Títo dvaja zajkovia dohopkali do vydavateľstva Svojtka v roku 2021. Ak by ste ich nenašli poskakovať vo vašej miestnej knižnici, určite môžete skúsiť napríklad tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Eva Eland: Keď zaklope smútok

Keď zaklope smútok, väčšina z nás chce nechať dvere zatvorené. No niekedy smútok túži len po tom, aby bol vítaný. Je úplne jedno, koľko máte rokov, či ste neposedné dieťa alebo sa vám trbliecu vo vlasoch šediny. Smútok jednoducho príde a chce s nami ostať, možno chvíľu, možno dlhšie. Je súčasťou našich životov a je to tak úplne v poriadku. Veď on prirodzene a úplne sám zase odíde. Alebo možno len potrebuje trochu pomôcť. Eva Eland v knihe Keď zaklope smútok zobrazuje smútok ako fyzickú bytosť, vďaka čomu si dieťa dokáže oveľa jednoduchšie predstaviť jeho prítomnosť.

No nielen deti ľahšie pochopia podstatu smútku a vyrovnajú sa s ním, aj dospelí si zaručene prídu na svoje. Príjemné pastelové ilustrácie a významovo silný, hoci kratučký, text robia knihu neodolateľnou. Podporuje nás v tom, aby sme sa nesnažili zmeniť svoje emócie, ale aby sme ich prijali také, aké sú a našli spôsob, ako sa s nimi vyrovnať. Na svete existujú desiatky spôsobov, ako sa so smútkom zmieriť a pre každého z nás funguje niečo iné. Keď zaklope smútok preto neponúka priame návody na smutné chvíle, iba sa zľahka dotýka vybraných spôsobov, ktoré by mohli pomôcť smútku scvrknúť sa a napokon odísť (pretože hudba a teplé kakao vždy padnú vhod). Po prečítaní tejto knihy sa už nebudete báť otvoriť dvere, keď na ne opäť zaklope smútok. A tak to má byť. (odporúča Pavli)

Túto (paradoxne vôbec nie smutnú) knihu o smútku vydalo tento rok vydavateľstvo E.J. Publishing. Ak ju ešte nemajú vo vašej knižnici, nebuďte smutní. Čaká na vás v Martinuse.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Sally Rippin: Polly a Buster

Polly a Buster vás okamžite chytia za srdce. Lebo aj v čarovnom svete riešia deti rovnaké problémy ako tu vo svete „normálnom“. Polly je malá čarodejnica, ktorá to v škole ani doma nemá ľahké. Veľa vecí sa jej nedarí a býva z toho smutná. Má však jedno tajomstvo, ktoré jej dáva radosť a odhodlanie. Je to jej najlepší kamarát Buster. Jediný háčik je v tom, že Buster je príšerka. A všetky čarodejnice hovoria, že čarodejnice a príšerky sa kamarátiť nemôžu. Ale to by nebola Polly, aby nespadla do nejakého problému. A teraz je iba na nej, ako bude ďalej konať. Buď sa prizná, že sa s Busterom kamaráti a obráni ho, alebo sa bude tváriť ako vzorná čarodejnica. Ako však sami viete, keď problémy odkladáme, majú tendenciu zhoršovať sa a rásť. A tak sú zrazu všetky príšerky obviňované ako zlé a nebezpečné a Polly vie, že to nie je pravda. Veľmi rýchlo pochopí, že za pravé priateľstvo sa oplatí bojovať.

Polly a Buster je skutočne krásna knižka s ľahko čitateľným textom a množstvom obrázkov. Ak vaše deti žobronia o Harryho Pottera, ale vám sa zdá, že ešte na neho nie sú úplne zrelé, siahnite po tejto milej čarodejníckej alternatíve. Po vydarených príbehoch o sile, láske aj problémoch kamarátstva. O odvahe robiť správne rozhodnutia a bojovať proti krivým obvineniam a klamstvám. Lebo to, že niekto nevyzerá ako my, neznamená, že je zlý. (odporúča Anna)

S Polly a Busterom sa môžete skamarátiť vďaka vydavateľstvu Stonožka, rovnako ako predošlé dve knihy je novinkou roka 2021.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Shaun Tan: Stratená vec

“Už sa vám stalo, že kolobeh vášho dennodenného života neočakávane prerušili veci, čo nikam nepatria? Žiadnu paniku! Na každú haraburdu máme správnu škatuľu.”

Lenže čo ak takéto veci nechcete zametať pod koberec? Čo ak sú to vecičky milé a hravé, akurát tak ľahko nezapadajú do sveta okolo? Ak vám na nich skutočne záleží, nemali by byť niekde inde, než odložené na dne škatule? To sú všetko zaujímavé otázky, všakže? Ale možno vlastne do tejto minirecenzie ani nepatria. Alebo áno?

Shaun Tan je majster záhad. Tento austrálsky výtvarník a spisovateľ má neuveriteľný dar vizuálneho rozprávania. Jeho knihy sú zmesou prapodivných a občas nepochopiteľných obrazov, ktoré sa skladajú do zvláštnych príbehov. Aj v tejto útlej obrázkovej knihe s minimom textu budete trochu tápať, čo nám autor chce povedať. Tak je to ale správne. Shaun Tan nekreslí a nepíše jednoznačné knihy. Naopak, necháva v nich obrovský priestor pre rozličné vnímanie ohúrených čitateľov. Zaručujeme vám však, že po každom čítaní vo vás knihy zanechajú hlboký dojem a mnoho otázok. Na internete nájdete tiež krátku filmovú verziu príbehu pod názvom The Lost Thing, ktorá bola ocenená slávnym Oscarom. (odporúča Alžbeta)

U nás knihu vydalo Občianske združenie Slniečkovo, no keďže to bolo ešte v roku 2014, neváhajte, ak ju niekde zazriete. Kým sa úplne nestratí.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Holly Bourne: Všetci sme snehové vločky

Britská spisovateľka Holly Bourne napísala knihu o duševnom zdraví mladých ľudí. Jej hrdinkou je šestnásťročná Olive, ktorej život je ako kolotoč. Nepozná žiadnu strednú cestu, každý deň, každý okamih je pre ňu buď – alebo. Niekedy nedokáže vstať z postele a ruší ju aj ten najmenší zvuk, inokedy je všetko príliš ľahké a ostatní ju v rozlete len zbytočne brzdia. Olive rozhodne nie je bežná tínedžerka. Po epizóde depresie, ktorá sa končí ohrozením života, ju lekárka pošle do špeciálneho Tábora Reset. Tam, spolu s inými mládežníkmi, má zistiť, ako žiť s duševnou chorobou.

Nebudeme klamať, dej je tu trochu vedľajší. Nájdete tu dramatické odhalenia, skutočné priateľstvo, nedorozumenia, aj milostný trojuholník. V čom je ale kniha výnimočná, je vhľad do myslenia násťročnej Olive. Celý príbeh je vyrozprávaný z jej pohľadu. Udalosti, ktoré sa môžu zdať navonok ako zákerná manipulácia a klamstvá, vnímate ako snahu Olive byť lepším človekom a neubližovať iným. Čitateľ vidí, že jej dôvody sú úprimné. Zároveň si je vedomý, že rozhodne nedopadnú tak, ako si Olive predstavuje. Pre mladých, ktorí sú v podobnej situácii ako Olive, zase kniha ponúka odpovede na otázky, ktoré ich môžu trápiť. Alebo aj ukážku toho, ako môže vyzerať odborná starostlivosť o duševné zdravie. (odporúča Alžbeta)

Táto snehová vločka dopadla do vydavateľstva Slovart v roku 2020. Mala by už teda byť v polici nejednej knižnice. Ak by ste boli v tejto misii neúspešní, bez problémov ju nájdete tu.


Už viete, ktorou privítate leto? Číslo jeden, dva alebo päť? Alebo radšej tie medzi tým?

Ak sa vás potešili naše knižné tipy a uvítali by ste ich každý mesiac priamo vo svojej emailovej schránke, určite sa prihláste na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). A teraz už bežte nachytať vitamín dé, kým si to to leto s nami nerozmyslí. ☀


Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...

Prečo potrebujeme knihy so silnými ženskými postavami?

Poďte s nami (pre)lúskať, prečo je také dôležité čítať knihy...