Dobrodružný spravodaj 5/2022

0 Komentárov
145 Zobrazení

Tak ako to je, robia šaty človeka či nerobia? Obliekame sa všetci, niektorí z povinnosti, iní z najväčšej radosti. Sú ľudia (veľkí aj malí), čo ráno rozlepia oči a utekajú prekutrať svoju garderóbu, aby si z nej mohli vytiahnuť šaty podľa nálady, počasia či posledných módnych výkrikov. A potom sú takí, čo by sa najradšej až do večera šuchtali doma v pyžame. Alebo v ňom aj zašli do obchodu. A v úplne najkrajnejšom prípade sa prezliekli do teplákov. A možno kým sa obúvate do pohodlných barefootových topánok, vaša suseda si nedokáže predstaviť, že by bez podpätkov vôbec vyšla z domu. Alebo je predstava výberu outfitu na letnú záhradnú svadbu pre vás už pol roka dopredu témou na všetky malé aj veľké konverzácie.

A čo len také masky a kostýmy? Každému z nás občas aspoň na moment padne dobre byť niekým iným. Ach, a deti ich milujú! Zvieratká, baletky, hasiči, kostlivci, superhrdinovia. Akoby lusknutím prsta vie byť celý svet odrazu iný. Len vďaka oblečeniu. Tak sme si na tento zázrak tento mesiac posvietili. Poďte sa s nami zatúlať medzi stránky piatich kníh, v ktorých odevy a doplnky hrajú dôležitú úlohu.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Katie Daynes: Prečo sa musím obliekať?

Prečo sa musím obliekať? - Katie Daynes

„Prečo sa musím obliekaaať!?“ Nech zdvihne ruku rodič, ktorý nepočul variáciu na túto otázku aspoň stokrát. Ponožky, ktoré skrátka nechcú ísť na nožičky, otravné spodné prádlo či teplé kabátiky a bundy. Každý kúsok oblečenia občas prejde dôkladným skúmaním menšieho či väčšieho dieťaťa. Možno vám chýbajú argumenty, ako potomka presvedčiť o dôležitosti čiapky v zime. Alebo skrátka nemáte slov, keď si vaše dieťa ráno do škôlky už x-tý raz neomylne vyberie kostým Spidermana. Kniha z výbornej série Kuk pod okienko – úplne prvé otázky a odpovede vám pomôže deťom vysvetliť, že každé oblečenie má svoj dôvod aj čas.

Samozrejme, nemusíte sa knihou riadiť úplne. Sú rodičia detí, ktorí ich radi nechajú hrať futbal v princeznovských šatách. Ak však medzi takých nepatríte, táto kniha vám pomôže pri spoločnom čítaní a prezeraní s deťmi určiť si hranice a stanoviť pravidlá pri obliekaní. Určite oceníte vcelku genderovo neutrálne ilustrácie (aj postavy rôznych farieb pleti), ktoré sú pre tieto knihy zo zahraničia typické. (odporúča Alžbeta)

Táto milá okienková záležitosť vyšla v roku 2022 vo vydavateľstve Svojtka. Istotne nájdete aj vo vašom lokálnom kníhkupectve. Keby sa vám nepodarilo, čaká na vás tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Jon Klassen: Chcem späť svoj klobúk

Chcem späť svoj klobúk - Jon Klassen

Len si to predstavte! Medveď stratil svoj zbožňovaný klobúk. Je z toho úplne nešťastný, a tak pomáha hľadať celý les – líška, had, korytnačka aj malý zajačik. Čo myslíte, nájde sa nakoniec? Veselý príbeh rozprávajú minimalistické ilustrácie, ktoré dopĺňajú vtipné dialógy zvieratiek. Text knihy tvoria veľké, dobre čitateľné písmená. Spolu s opakujúcimi sa frázami a farebne odlíšeným textom v dialógoch je knižka výbornou voľbou aj pre deti, ktoré sa s písmenkami len začínajú zoznamovať. 

Aj keď je kniha určená menším čitateľom, humor, ktorý vložil Jon Klassen do svojich ilustrácií, ale aj nečakané rozuzlenie zaručene pobavia všetky generácie. Možno to nie je príbeh pre všetkých, ale o tom, že je to kúsok pre mnohých, svedčia tisícky zahraničných recenzií či fakt, že sa kniha udržala 48 týždňov na zozname absolútnych bestsellerov The New York Times. Nevieme vám zaručiť šťastné konce. Ale bez váhania vám povieme, že sa okolo tejto knihy budete v myšlienkach točiť ešte dlho, predlho. (odporúča Miška)

Na Slovensku pomáha medveďovi hľadať klobúk vydavateľstvo BRAK (2022). Keďže je to pomerne čerstvá novinka, Chcem späť svoj klobúk teraz zoženiete v každom dobrom kníhkupectve.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Alex T. Smith: Claude na vidieku

Claude na vidieku - Alex T. Smith

Claude je pes. Psíča. Chlpatá guľôčka, čo má rada baretky. A ešte radšej má svoju kamošku ponožku Smraďošku. Len čo ráno manželia Elegánovci – majitelia Clauda – odídu do práce, Claude sa spolu so Smraďoškou okamžite vydáva za zážitkami. Táto dvojica nepozná nudu a ide vždy dobrodružstvu naproti. Aké známe všetkým odvážnym deťom, ktoré by s kamarátom či kamarátkou po boku najradšej samy objavili svet.

Čo napríklad skrýva taký svet na vidieku? Aké ťažké je farmárčiť? Poďte si s našimi dobrodruhmi zažiť, aké je pomáhať pani farmárke s prípravou trhov, užívať si slniečko či spoznávať zvieratá z farmy. A najmä si vďaka Claudovi zakúsite, aké je stať sa hrdinom dňa. Claude na vidieku je už druhé dobrodružstvo psíka s baretkou a ponožkou od anglického autora a ilustrátora Alexa T. Smitha. Knihy však nemusíte vôbec čítať zaradom, ide o úplne samostatné príbehy. Ilustrácie v netypickej kombinácii štyroch farieb sú živou súčasťou príbehu, rozvíjajú text a dieťa môže vaše prečítané slova dopĺňať prerozprávaním celostránkových obrázkov. Príjemné spoločné čítanie pre malých objaviteľov alebo pre začínajúcich čitateľov, ktorí chcú zvládnuť knihu sami. (odporúča Tereza)

Za Clauda preveľmi ďakujeme vydavateľstvu Stonožka, ktoré ho k nám prinieslo v roku 2018. Bez neho by detský knižný svet zaručene nebol rovnaký. Hľadajte v miestnych knižniciach. A ak ho veľmi nutne potrebujete vlastniť navždy (potrebujete! 🤫), skúste pozrieť tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Melanie Scott: Veľký sprievodca svetom postáv DC Comics

Kompletní průvodce světem postav - Melanie Scott

Možno si aj vy tajne želáte mať nejakú superschopnosť a vymýšľate, ako by mohol vyzerať váš vlastný kostým. A práve preto by sa vám určite hodil aj Sprievodca svetom postáv DC Comics. Je určený čitateľom, ktorí sa našli v superhrdinských komiksoch či filmoch. Ak zbožňujete Batmana, Wonder Woman, Harley Quinn alebo Supermana, tu ich určite nájdete. A to sme ešte nespomenuli celú plejádu hrdinov a antihrdinov, o ktorých budete zrejme počuť úplne prvý raz. Vďaka skutočne obsiahlemu výberu postáv je kniha perfektná pre začiatočníkov aj skalných fanúšikov.

Keďže je to sprievodca komiksovým svetom, ilustrácie sú podľa komiksových zošitov. Fotky z filmov tu teda nenájdete. Textu je tak akurát pre decká, ktoré nebaví čítať obsiahle knihy. Ale zase dosť na to, aby ste sa o hrdinoch dozvedeli základné údaje aj kopec pikošiek a zaujímavostí. Skrátka správny formát fanúšikovskej encyklopédie. Perfektné oddychové čítanie, do ktorého sa raz za čas ponoríte a vždy nájdete niečo zaujímavé. Alebo naopak: kniha, ktorou nebudete vedieť prestať listovať, kým nebudete poznať tajomstvá všetkých superhrdinov. (odporúča Alžbeta)

Toto neprvoplánové čítanie (a áno, aj skvelé pozeranie, ktoré rozbúcha nejedno dobrodružné srdce) pripravilo v slovenskom jazyku vydavateľstvo Slovart (2020). Tu na vás čaká.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Stephanie Garber Caraval (e-kniha)

Caraval - Stephanie Garber

Scarlett a jej sestra Donatella žijú na malom ostrove s prísnym otcom. Ako malým im babička hovorievala príbehy o úchvatnom magickom Caravale a jeho majstrovi. Scarlett na tie príbehy nikdy nezabudla a písala roky majstrovi Caravalu, aby dostala vstupenku. Desať dní pred dohodnutou svadbou s manželom, ktorého jej vybral otec a nikdy ho nevidela, dostala odpoveď od majstra Caravalu a s ňou aj tri vstupenky. Jednu pre ňu, jednu pre sestru a jednu pre jej snúbenca. Scarlett váha, ale Donatella ju presvedčí, aby tam zašli aspoň na jednu noc. S pomocou tajomného chlapca sa dostanú dnu, do magického sveta, ktorých ich rýchlo pohltí. A to doslova. Donatella zmizne a Scarlett musí prejsť Caravalom až na úplný koniec, aby našla svoju sestru. Caraval však nie je obyčajná hra, manipuluje s ňou a ona už nevie rozlíšiť, čo je lož a čo je pravda. Ako s týmto všetkým navyše súvisia zázračné šaty, ktoré dostane ako dar od Caravalu?

Svet, v ktorom sa dej odohráva, je magický a krásny. Kniha má veľa zápletiek a rýchly dej. Autorka opisuje Caraval tak úžasne, že sa pri čítaní občas prichytíte pri tom, že máte pocit, akoby ste to boli práve vy, kto hrá túto zvláštnu hru. Nechajte sa vtiahnuť do nočného sveta kúziel a záhad. Na miesto, kde sa mágia a realita zlieva v jedno. Caraval je svet skazených hier, ilúzií a zlomených sŕdc. Túto knihu odporúčame každému čitateľovi, ktorý chce ujsť do iného sveta a dovolí si v ňom stratiť sa. Napínavý dej a romantická zápletka vám nedovolia pustiť ju z rúk. A možno aj zatúžite po nových šatách. (odporúča Bianka)

Kniha vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Egmont SK a momentálne je vypredaná. Ak knihy radi držíte v rukách, môžete navštíviť knižnicu alebo skúsiť, či sa vám nepošťastia nejaké čítané kusy. Inak vám vrelo odporúčame Caraval vo verzii e-knihy.


Ozaj, a viete, čo sa ešte hovorí? Že najlepší módny doplnok je… kniha! To by šlo, všakáno?

Ak vás naše každomesačné výbery tešia a privítali by ste ich aj vo svojej emailovej schránke, smelo sa prihláste na odber nášho newslettra. Či už vás tento spravodaj zastihne v pyžame, nóbl kostýme alebo plášti superhrdinu či superhrdinky, prajeme vám šťastnú ruku pri výbere novej knižnej lahôdky do vašej knižnice.


Diverzita a inklúzia v detských knihách

Príbehy nám môžu veľmi dobre slúžiť ako zrkadlá, okná a...

Knihoradci odporúčajú: Vianočné knihy, ktoré chcete doma

Na pultoch kníhkupectiev sa opäť obajvilo množstvo vianočných noviniek. Ak...