Dobrodružný spravodaj 5/2021

0 Komentárov
373 Zobrazení

Domov je miesto, kde sa zakryješ teplou dekou. Domov je dom na dedine aj byt na dvadsiatom siedmom poschodí. Iglu, vigvam aj hausbót. Domov je láska a bezpečie, ale aj mamine palacinky, tatov zvonivý hlas, keď číta rozprávky a lipový čaj u babky. Domov je všade tam, kde my sme my a kde na nás niekto čaká.

Za ostatný rok nám naše domy a domčeky, dúpätká a skrýše boli väčším útočiskom než kedykoľvek predtým. O to viac si ich vážime a z pretlaku tejto vďačnosti vznikol náš májový spravodaj. Vybrali sme päticu nádherných kníh o domoch a domovoch, obyčajných i neobyčajných. Pre maličkých ľudí, pre ktorých sú domovom najmä mamine ruky, ale i pre tie veľké užvôbecniedeti, čo sa zatvárajú v izbách a neboja sa trochu báť.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Michalina Rolnik: Domčeky sveta

Domčeky sveta sú výbornou knihou na dlhodobé čítanie. Každý deň sa môžete spolu s vaším dietkom vybrať na výlet do inej krajiny. Ó, áno, po celom svete! Môžete spoznávať ľudí iných národností a rás a nachádzať v nich nových priateľov. Prezerať si, ako sa obliekajú, kde bývajú. Naučiť sa ich mená, ktoré tak trochu potrápia jazýček. Tuul, Inés, Abeba, Putri, Pilpintu. Kdeže máte svoj domov? Kniha má leporelový formát a každá stránka je venovaná jednému, graficky pomerne jednoducho zakreslenému človeku a miestu, kde žije.

Domčeky sveta však nie sú len o domčekoch a krojoch. Sú v prvom rade o inakosti a o tom, že môžeme inak vyzerať aj žiť. Vďaka tejto knižke deti vo veľmi ranom veku naučíte, že nie všetci sme rovnakí. Nie všetci bývame v rovnakých domoch a nie všetci nosíme rovnaké oblečenie. Že svet a ľudia sú rozmanití a tak je to v najlepšom poriadku. Tento odkaz je v dnešnej dobe preveľmi dôležitý. Oveľa viac totiž záleží na tom, kým sme, než v akom dome sme vyrástli. Tento krásny knižný počin od Michaliny Rolnik odporúčame drobcom od najmenšieho malička. Porastie s nimi niekoľko rokov a vďaka tvrdým stránkam prežije nejeden detský nálet či rúčky zamazané od kaše. (odporúča Ľudka)

Nezvyčajný „atlas“ pre bábätká sa zrodil v startlabových vodách v roku 2019, na svedomí ho má 82 Bøok & Design Shõp. Ak sa vám toto podarené leporelko nepodarí dohľadať v miestnej knižnici, skúste napríklad tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Carson Ellis: Domov

Aké rôzne veci môžeme nazývať svojím domovom? Pre niekoho je to malý byt vo veľkom meste, pre iného veľký dom na kraji malej dediny. Domovom môžu byť jurty, obrovské zámky, ulity či bútľavé stromy. Dobrodruhovia aj hudobníci občas žijú na cestách. A dá sa bývať aj v topánke? Skutočné aj fantazijné domovy ponúka malým čitateľom v tejto veľkoformátovej obrázkovej knihe americká autorka a ilustrátorka Carson Ellis.

Dvojstrany sú často riešené ako porovnanie kontrastov. Na jednej strane veľký zámok slovenskej vojvodkyne, na druhej chatrč kováča z Kene. Minimalistický dom japonského biznismena a zdobený dom severského boha. Alebo naopak ukazuje, čo majú možno spoločné. Krásne ilustrácie vám pomôžu objaviť rôznorodosť sveta a všetkých jeho obyvateľov. Reálnych aj úplne vymyslených. Knihu nájdete v českom preklade, ale rovnako dobre poslúži anglický originál. Vety nie sú dlhé ani zložité a jazyk nebude prekážkou ani v jednom prípade. (odporúča Alžbeta)

Túto pôvabnú knižku vydalo v roku 2017 pražské vydavateľstvo 65. pole. Pravdepodobne ju nenájdete v každej knižnici, ale domov si ju môžete priniesť z Martinusu.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Andy Griffiths: Megadom na strome. 13 poschodí

Domček na strome je čosi famózne. Existuje vôbec dieťa (a vari aj dospelák), ktoré by táto úžasnosť nechávala bez motýlikov v brušku? Hrdinovia knižky Megadom na strome Andy a Terry sa narodili pod šťastnou hviezdou a takýto dom naozaj majú. A nie len taký hocijaký, ale obrovský, čo má neuveriteľných trinásť poschodí! S hromadou megavynálezov navyše – ľudožravými žralokmi, priesvitným bazénom, obrím marshmellovačom, ktorý im na počkanie strieľa cukríky do úst. Povedzte sami, kto by nechcel byť v ich koži?

Vďaka tejto vydarenej knihe sa vám to môže nachvíľu splniť. Všetky zaujímavé zlepšováky vám Andy a Terry radi ukážu a s nadšením vás prevedú po svojom úžasnom megadome. A tiež vám ukážu, ako sa píše (či nepíše?) kniha, do ktorej sa spolu ako spisovateľ a ilustrátor pustili, ale od jej písania ich neustále odlákavajú všemožné nepredvídateľné situácie. Terrymu tak napríklad príde objednávka, v ktorej má namiesto morských opíc morskú obludu. (Áno, čítate správne – Terry si objednal MORSKÉ opice.) Je dosť možné, že z kurióznych predmetov, jedinečných zvierat žijúcich na dome a bláznivých a vtipných situácií sa vám budú krížiť oči a rozbolia vás bruchá. Samozrejme z toho, ako sa pri čítaní budete chcichúňať. Po dočítaní poslednej stránky vám Andy s Terrym budú zaručene chýbať. Ale máme dobré správy. Stretnúť sa s nimi môžete opäť v ďalších častiach série Megadomu. (odporúča Martina)

Na Megadom na strome si môžeme vyliezť od roku 2019 vďaka vydavateľstvu Slovart. Vaše miestne knižnice už určite budú zásobené.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Malgorzata Strekowska-Zaremba: Dom z iného sveta

„Toto je iba kniha a knihám je jedno, ako sa končia príbehy, ktoré sú v nich napísané. Ale ľuďom by to jedno nemalo byť.“

Príbeh Daniela a Marky sa našťastie končí dobre. Ale k dobrému koncu treba veľa pomoci. Od dobrých priateľov aj chápajúcich dospelých. Priatelia pomôžu s odvahou a dospeláci zase s rozhodnutiami, na ktoré deti nemajú silu ani vek. Dom z iného sveta je príbeh o zakliatej rodine, uväznenej v strašidelnom dome. Daniel stretne Marku učupenú v kríku. Pozoruje dom na druhej strane ulice. Obyčajný dom, novopostavený, so žltou omietkou a zeleným trávnikom. Čím dlhšie ho naši dvaja hrdinovia sledujú, tým je zvláštnejší. Nevrhá tieň, ani dážď ho nemá rád. Vchod strážia zlovestní trpaslíci. Dom je začarovaný. Kto sa ho dotkne, premení sa na niečo iné: otecko na rozzúreného leva, mamička na kamenný stĺp. Marka spolu s Danielom vymyslia plán, ako zachrániť rodinu uväznenú v tomto strašidelnom dome.

Možno sa vám zdá, že téma násilia v rodinách je príliš ťažká pre deti. Pre mnoho detí je však každodennou realitou. Aj vďaka dobrým príbehom sa učíme pozerať sa na veci také, aké sú. Detskí hrdinovia knihy aj menší čitatelia v nej najskôr vidia mierne hororovú zápletku a mysteriózne dobrodružstvo. Na záver sú však nútení priznať si skutočnosť. Daniel a Marka v bezpečí zodpovedných dospelých a vaše deti v chápajúcom náručí vlastného domova. Dom z iného sveta je výborná kniha od oceňovanej poľskej autorky, ktorá má všetko, čo treba: napínavý príbeh, krásny jazyk, dôležitú tému aj obrovský kus porozumenia. Autorka dokáže podať zložitosť sveta tak, aby to deti zaujalo a aby plne pochopili, o čom čítajú. Bez váhania po nej siahnite. (odporúča Alžbeta)

Citlivý príbeh o domoch s tajomstvami, ktoré sa nemá nikdy nikto dozvedieť, prinieslo na náš knižný trh tento rok vydavateľstvo Stonožka. Zbehnite nakuknúť do najbližšieho kníhkupectva. Alebo sem.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Ransom Riggs: Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Jacob mal odmalička chuť objavovať a fantastické príbehy jeho deda ho v tom len utvrdzovali. Raz však musel prísť čas, keď z nich vyrástol a žil obyčajný, nudný život. Všetko sa ale zmenilo po dedovej smrti, ktorá sa premenila na traumatickú spomienku. Objavený list však oživuje historky z detstva a nabáda Jacoba navštíviť ostrov, kde žili zázračné deti z dedových historiek. Nájde na tomto mieste pravdu? Nič nie je ako sa zdá a deti z príbehov sú až desivo skutočné. Hlavný hrdina kráča po stopách svojho starého otca a čelí rovnakým nebezpečenstvám. Konečne odhalí svoju jedinečnosť a je len na ňom, za ktorý svet bude bojovať.

V knižke sa dočítate o samote aj priateľstvách, o stratách, hľadaní i nachádzaní. O obyčajnosti, ale aj o špeciálnych vlastnostiach, nekončiacom nebezpečenstve a o veľkej dávke statočnosti. Odporúčame pre všetkých rozčítaných tínedžerov a dospelých, ktorí sa neboja ponoriť do hustého textu pretkaného tajomnými fotografiami. Neraz budete mať pocit, že celý tento prazvláštny, nadprirodzený svet a neobyčajné deti v ňom sú celkom skutočné. A vy smiete zažívať dobrodružstvá v úzkom kruhu „vyvolených“. (odporúča Anna)

Na tento tajomný sirotinec môžete zaklopať od roku 2017 vďaka vydavateľstvu Plus. Čudovali by sme sa, keby ste Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej vo svojej knižnici nenašli. Táto kniha rovnako dobre poteší v e-bookovej verzii.


Tak, ktorá si u vás nájde nový domov?

Ak sa vás očarili naše knižné odporúčania a chceli by ste si ich každý mesiac nájsť priamo vo svojej emailovej schránke, neváhajte sa prihlásiť na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Pozdravujte doma. A nezabudnite, kde sú knihy, tam je domov. ♥


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...