Dobrodružný spravodaj 4/2021

0 Komentárov
287 Zobrazení

Vedeli ste, že názov mesiaca apríl pochádza z latinského aperire, čo znamená „otvoriť“? Semienka klíčia, kvety sú v rozpuku, dni sa otvárajú svetlu, vôňam a našim novým nádychom. Otvárame okná dokorán a po zdanlivo nekonečnom zimnom (polo)spánku máme chuť len tak kráčať, cvičiť, tancovať, začínať nové veci. Viac sa smiať. Viac sa tešiť prítomnému okamihu. Viac sa otvoriť svetu.

A viete, čo sa ešte dá otvoriť, všakže? Presne tak, knihy! Nové, voňavé, ale i tie zapadnuté a zabudnuté, lebo kedy inokedy z nich sfúknuť prach než na jar. Ak máte núdzu o inšpiráciu, u nás rozhodne neprídete skrátka. Pozrite si päť užitočných tipov na čarovné aprílové čítanie s vašimi deťmi.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Rotraut Susanne Berner: Potulky jarou

Táto nádherná obrázková knižka neobsahuje takmer žiadny text. A načo by jej vôbec bol? Je totiž plná stoviek malých fascinujúcich detailov, ktoré dieťaťu poskytujú priestor na rozširovanie slovnej zásoby, trénovanie pozorovania a sústredenia. Deti sa úprimne tešia, keď môžu v knihe skúmať dianie v mestečku, jeho jednotlivé postavy a zvedavo sledovať ich príbeh naprieč viacerými stránkami – Tomáša, ktorý si hľadá priateľov, líšku, ktorá sa potuluje po meste alebo policajta Karola pri výkone svojej ušľachtilej práce.

Ako deti budú s leporelom rásť, môžu sa naučiť ako popustiť uzdu svojej fantázii a tvoriť rôzne príbehy. Potulky jarou (rovnako ako ďalšie časti tejto série) neomrzia ani na sté pozretie, pretože v nich vždy narazíte na niečo, čo ste si doteraz nevšimli. Je to doslova kniha neobmedzených možností a najväčšou radosťou je sledovať deti, ako sa v nich neboja zaloviť. Ak máte aj iné pokračovania Potuliek, môžete prejsť na „nový level“ – porovnávať ich medzi sebou a sledovať, ako sa líšia jednotlivé ročné obdobia vo svojich vizuáloch i príbehoch. (odporúča Martina)

Touto sériou sa túlame už od roku 2014 vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr a snáď nie je knižnice, ktorá by ich nemala vo svojich policiach. Ak máte aktuálne problém dostať sa do tej svojej, nájdete ich napríklad tu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Rocio Bonilla: Súrodenci

Keď dvaja rozprávajú jeden príbeh, nikdy to nie je to isté. Poznáte to? A presne takí sú aj Súrodenci, vtipne ilustrovaná obrázková kniha, ktorú si viete listovať z oboch strán. Žltá strana vás prevedie dňami malého brata, ktorý neznáša svoju veľkú sestru. Volá ju nosorožec a rovnako je aj nakreslená. Zelenkavá strana vám naopak ukáže pohľad sestry nosorožkyne, ktorú večne rozčuľuje jej malý dotieravý brat opičiak.

Jednoducho, v knihe sa nájde každý, kto kedy mal nejakého súrodenca. Všetci to dobre poznáme, občas nás hnevajú, inokedy je s nimi riadna sranda. A sú, pochopiteľne, aj také momenty, kedy by sme ich najradšej vrátili naspäť, odkiaľ prišli. (Keby sme len vedeli kam.) Ale to nie je všetko. Ako sa príbehy brata a sestry v knihe stretávajú, autorka Rocio Bonilla ich vygraduje nečakanou pointou. Súrodenci sú primárne určení deťom od 5 rokov, ale istotne rozosmejú či nostalgicky rozcítia i nejedného dospelého, ktorý si zažil súrodenecké strasti aj lásky. (odporúča Mirka)

Kniha je pomerne čerstvá novinka z februára 2021 a vydalo ju vydavateľstvo Stonožka. Odporúčame čítať spolu so svojimi bratmi a sestrami.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Tereza Oľhová: Posledný permoník

Staré povesti hovoria, že permoníci sú malinkí škriatkovia, ktorí sprevádzajú baníkov v podzemí. Na hlave nosia špicatú čiapku a v ruke lampáš. Kedysi ich v kremnickom podzemí bolo mnoho, premnoho, no dnes tam ostal už len jeden jediný. Hovorí hantýrkou, jazykom, ktorému dnes už sotvakto rozumie, a 500 rokov nevykukol z podzemia. Až doteraz. Na svet sa rozhodne pozrieť vďaka osemročnému chlapcovi Adamovi, ktorý sa cíti rovnako sám. S rodičmi sa presťahuje k babičke a dedkovi a veľmi ťažko si zvyká na nové prostredie. Až do momentu, kým ho jedného dňa náhoda neprivedie k malému trpaslíkovi z bane.

Posledný permoník nie je kniha, ktorá sa s deťmi číta na jeden hlt. Obsahuje pomerne veľa textu, preto je oficiálne určená deťom od 8 rokov. Pri spoločnom čítaní a „dávkovaní“ na kapitoly však bezpochyby zaujme aj nejedného menšieho poslucháča. Veľké plus sú krásne ilustrácie Evy Škandíkovej a fascinujúca zlatistá obálka, ktorá nabáda k dotyku. Ach, a tá vôňa! Odporúčame na sychravé dni ako terapiu čítaním. (odporúča Mirka)

Posledného permoníka sa podarilo objaviť vydavateľstvu Brak v roku 2020. Odvtedy už prebýva v knižniciach aj kníhkupectvách, no kým sa dostanete do jedného alebo druhého, skúste online tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Roshani Chokshi: Aru Šah a koniec času

Dvanásťočná Aru má tak trochu problém s pravdovravnosťou (jemne povedané). Nuž ale povedzte, vy by ste si tiež nevymýšľali lepší život, ak by ste ako jediný zo školy nevlastnili limuzínu a súkromný vrtuľník? Aru má len mamu, s ktorou býva v malom byte v Múzeu indického umenia a kultúry. Všetko, čo si praje, je zapadnúť medzi spolužiakov, no práve kvôli svojim klamstvám spustí sled nepredstaviteľných udalostí. Nechtiac vypustí na svet strašného démona, ktorý zmrazí všetkých naokolo a chce zastaviť čas na celom svete. Aru sa dozvie, že je reinkarnáciou slávneho klanu hrdinov. Takže by jej nič nemalo brániť v ceste dať všetko do poriadku. Ako hrdinka sa však rozhodne necíti.

Na prvý pohľad klasická dobrodružná cesta „náhodnej“ hrdinky je zabalená v atraktívnom obale hinduistickej mytológie. Rozhodne to nie je niečo, s čím sa bežne stretávame. Postavy, kladné aj záporné, sú fantasticky farebné, rôznorodé a vtipné. Ako vystrihnuté z bollywoodskeho filmu. Aru je skvelá súčasná hrdinka, s ktorou sa dá ľahko stotožniť. Vie, že je šikovná a sebavedomie jej väčšinou nechýba. Akurát si nie je istá, či je dobrá alebo zlá. Je klamárka alebo má len veľkú predstavivosť? Aru je milo ukecaná, často najskôr hovorí a potom premýšľa. A ako to už býva: odvahu a rozhodnosť jej pomôžu nájsť aj noví priatelia. (odporúča Alžbeta)

Do úchvatného mytologického sveta nám otvorilo magické dvere vydavateľstvo Fragment ešte v roku 2019. Aru na vás už netrpezlivo čaká na policiach knižníc, ale i u nás v Martinuse.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Leigh Bardugo: Vrania šestka

Hráč, trestanec, spurný syn, stratená griša, Sulíjka a chlapec, z ktorého sa stalo niečo horšie. Banda deciek, ktoré vyrástli a dospeli vo víre podvodov a zločinu, ktoré sa o seba museli postarať samé, ktorým život pripravil neľahké skúšky. Čo sa stane, keď týmto šiestim vyvrheľom ponúkne osud jednu spoločnú skúšku? Jednu nesplniteľnú úlohu?
Každý má svoju cenu – otázkou je len to, akú. Vedia to všetci šiesti a každý z nich sa rozhodne pre peniaze riskovať vlastný život. Je to chamtivosť? Alebo sa za ich rozhodnutiami skrývajú iné, tajné plány? Túžba po slobode a vykúpení?

Bez ohľadu na odpovede spoločne putujú do krajiny, kde ich pri prvej chybe čaká istá smrť a snažia sa nepozabíjať navzájom. Spoliehajú sa na plány, zásady, priateľstvo, veria svojej bande, v ktorej sa ocitli zo dňa na deň. Lenže žiadny plán nie je taký dokonalý, žiadna pevnosť taká nedobytná, aby neexistovalo ešte niečo lepšie a niekto, kto sa chystá využiť každé slabé miesto, každú prasklinku vo svoj prospech.

Napínavý román od autorky série Griša, Leigh Bardugo, vás vtiahne do sveta, kde mágia a veda kráčajú ruka v ruke. Kde každý bojuje sám za seba, vo vlastnej malej vojne, ale bez toho druhého by neprežil. Do sveta, v ktorom sa môžete spoľahnúť iba na vlastný gang, svoju šikovnosť a svoje špinavé triky. (odporúča Janka)

Vrania šestka sa rozvírila naše čitateľské vody ešte v roku 2017. Nezastaviteľný gang vyvrheľov k nám vtrhol vďaka vydavateľstvu Slovart, ktoré nezaháľalo a o rok neskôr prinieslo aj pokračovanie s názvom Kráľovstvo podvodníkov.


Tak ako, ktorá otvorila vaše srdce?

Ak sa vás nadchli naše knižné odporúčania a chceli by ste si ich každý mesiac nájsť priamo vo svojej emailovej schránke, neváhajte sa prihlásiť na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Tu sa nateraz lúčime, milí. A teraz dilema. Čo otvoríte skôr? Okno alebo knihu?


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...