Dobrodružný spravodaj 3/2021

0 Komentárov
202 Zobrazení

Ach, marec, ty večný záchranca! Nielenže nám prinášaš prvé jarné lúče, čo nežne šteklia naše dlane a tváre, ale nosíš i to, čo ľúbime najväčšmi. Knihy, knižky, knižočky. Keby bol rok súťažou krásy a mesiace jeho finálovou dvanástkou, bez váhania si ťa zvolíme za Miss Sympatia.

Lockdowny sú pridlhé a správy zo sveta presmutné, ale ty si jednoducho kamoš a spolu s mäkkým svetlom predieraš sviežu energiu do našich domovov. A ten pocit, že si knihu zrazu môžeme odniesť na balkón či na lavičku v parku! Veľké malé radosti. Kedy viac čítať, ak nie dnes. Zajtra. Celý marec, krásny mesiac knižkový. Nech sa páči, tu čosi do zásoby, nech máte čím motivovať deti i seba.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Mária Nerádová: Brlôžky

Každú sobotu pečie mama koza voňavý chlebík. Keď zistí, že jej kvások ochorel, rozhodne sa vyslať svoje najstaršie kozliatko k susedom, ktoré postupne putuje od brlôžka k brlôžku. Čo môže byť milšie než zažiť si spolu s kozliatkom s miniatúrnym ruksačikom dobrodružstvá z lesov a záhrad plných malinkých brlôžkov v košatých duboch, záhonoch s hráškom či rybníkoch? Domčeky zvieratiek sú nádherne detailne zakreslené a spolu s drobcom môžete sledovať, čo sa u nich doma deje. Ilustrácie sú farebné, roztopašné a veľmi úsmevné. Nejedno dietko (a nejeden rodič) sa pobaví napríklad na červíkovi, ktorého zhltla ryba z navijaka. Nože ju nájdite a ubráňte sa smiechu. Ak sa dá.

Text sa veľmi príjemne číta, prirodzene dramatizuje a nostalgicky pripomína staré večerníčky. Príbeh môžete čítať celý naraz alebo si ho rozdeliť na viac častí. Keďže sa každá dvojstránka končí rovnakou vetou, kniha budí dojem, akoby mala v sebe mnoho menších samostatných príbehov. Vety sú o niečo dlhšie, preto knihu odporúčame až od troch rokov. Tak čo myslíte, zoženie kozliatko kvások? (odporúča Ľudka)

Knihu si môžete priniesť do svojich brlôžkov od roku 2020 vďaka vydavateľstvu Meda.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Melissa Castrillon: Balkón

Potrebuje kniha veľa slov, aby vypovedala veľký príbeh? Melissa Castrillon vám ukáže, že občas sú slová celkom zbytočné a rozprávkové knihy s obrovskými stranami preplnenými slovami a vetami, aké sme poznali z detstva, dnes majú vážnu a veľmi príjemnú konkurenciu – obrázkové knihy, ktoré rozpumpujú detskú fantáziu ako nič iné.

Balkón je jedna nesmierna nádhera. Očarujúca kniha o sile prírody a odhodlaní malého dievčatka, ktoré sa s rodinou presťahuje z vidieka do veľkého betónového mesta. Aby sa jej priveľmi necnelo za domovom, vezme si so sebou svoje rastlinky, ktoré zasadí na novom balkóne. Zo dňa na deň spolu rastú a rozkvitajú a jej balkón sa stáva oázou, ktorá zmení jeho svet i ten navôkol. Vďaka svojej malej zelenej „džungli“ nachádza priateľa a spája blízku komunitu. Fascinujúce celostranové ilustrácie, cez ktoré je príbeh vyrozprávaný, pohladia detské aj dospelácke srdce. Do magického mestsko-prírodného sveta sa môžete ponárať s deťmi od štyroch rokov. (odporúča Mirka)

Balkón je čerstvá novinka vydavateľstva Stonožka z februára 2021. Kým otvoria knižnice, v niektorých z nich určite medzičasom pribudne. Zatiaľ knihu nájdete napríklad tu. Ideálne odporúčame čítať na balkóne pri marcovom slniečku.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Joe Todd-Stanton: Artur a zlaté lano

Artur a zlaté lano je prvá časť mytologickej série Brownstoneovcov, odvážnej rodiny zbierajúcej rôzne magické predmety. Artur sa narodil v malom mestečku na Islande. Od detstva je trochu iný ako ostatní, preto ho miestami obyvatelia mestečka podceňujú. Artur rád podniká dobrodružné výpravy do lesa, zbiera kúzelné veci, zaujíma sa o čudesné tvory, počúva príbehy o mágii a vzdialených miestach.

Jedného dňa stretne Artur obrovského čierneho vlka Fenrira, ktorý zaútočí na mestečko a obďaleč sleduje, ako ho vlk ničí a ubližuje jeho obyvateľom. Keďže sa mu ale ako jedinému nič nestane, obyvatelia mestečka vinia z útoku práve jeho. Preto sa vydá na záchrannú výpravu k bohovi Thorovi, s ktorým sa mu napokon podarí poraziť vlka a zachrániť svoj domov. Artur sa tak vďaka svojej pohotovosti a smelosti stane hrdinom, ktorého všetci oslavujú. Lebo niekedy sú najväčšími hrdinami tí, od ktorých to najmenej očakávame. (odporúča Martina)

Ak vaše dieťa túži po dobrodružstve alebo vás zaujíma severská mytológia, tak hurá do čítania tohto nádherne ilustrovaného komiksu! Píšte si aj na knižničné zoznamy, knihu v slovenskom preklade vydal Albatros v roku 2020.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Helge Torvund: Vivaldi

Téma knižky Vivaldi je na prvý pohľad ťaživá a sústreďuje sa na problém, s ktorým sa potýka mnoho detí. Hlavnou hrdinkou je mlčanlivé dievčatko Tyra. Nerada rozpráva, v škole nemá žiadnych priateľov. Má pocit, akoby ju všetky deti odstrkovali, ukazovali na ňu prstom a šepkali si o nej. Sama si však nie je istá, či to robia. Díva sa do zeme, neodvažuje sa na svojich spolužiakov ani pozrieť. Pretĺka sa dňami v tichosti a v samote, až kým nestretne Vivaldiho – malého kocúrika, ktorý sa stane Tyriným jediným priateľom. Tyra sa s Vivaldim hráva, rozpráva, leží s ním v tráve a cíti sa s ním slobodne a v bezpečí.

Príbeh ani ilustrácie v knihe nevykresľujú presnú podobu šikany a psychického teroru, ktorého sú deti často schopné. Nepoznáme ani príčiny šikany, iba jej následky. Takisto sa kniha nekončí „zázrakom“, ktorý by Tyre pomohol nadviazať zdravý vzťah s okolím, ktoré jej dlho ubližuje. Napriek tomu však kniha ponúka riešenia – svojou otvorenosťou a všeobecnosťou ponúka mladému čitateľovi možnosť stotožniť sa s Tyrou a navádza ho na cestu k pomoci. (odporúča Janka)

Vivaldi docupital na svojich labkách do vydavateľstva Knižná dielňa v roku 2018, nejedna knižnica ho už má vo svojom repertoári. Kým sa do nej dostanete, môžete ho zohnať aj v Martinuse.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Dominika Elizabeth Hladíková: Maličkosti

Mia má sedemnásť, najlepšiu kamošku a fajn rodičov. V treťom ročníku strednej školy sa však začnú zabehnuté veci meniť. Rodičia sa k sebe správajú zvláštne a kamoška vymení ich priateľstvo za nového frajera. Napriek sklamaniam a tragédiám sa však dejú aj dobré veci. Mia v sebe objaví vášeň pre fotografovanie a nájde si aj dôverného priateľa. Prvá láska, komplikované rodinné vzťahy aj priateľstvá, ktoré končia či začínajú. To všetko je súčasť každej mládežníckej knihy. Čím sú však Maličkosti výnimočné, je hendikep hlavnej hrdinky aj samotnej autorky. Obe zle vidia, ich diagnóza sa volá praktická slepota. Čo to presne znamená a aký má dopad na bežný život sa dozviete práve v knihe.

Páči sa nám, že hendikep nie je ústrednou témou príbehu. Je „len“ súčasťou života. Hrdinky aj mladej slovenskej autorky Dominiky Elizabeth Hladíkovej. Maličkosti sú tak jednou z mála pôvodných slovenských kníh, ktoré sa v angličtine nazývajú „own voices“. Autorov, ktorí prinášajú čitateľom autentický vhľad do tém marginalizovaných skupín vďaka tomu, že v nich skutočne žijú. (odporúča Alžbeta)

Rok 2020 nám nepriniesol len ťažké časy, ale aj krásne maličkosti. Dohromady ich dali v úžasnom E.J. Publishing.


Čo myslíte, ktorá z kníh sa bude v zlatých lúčoch jarného slnka vynímať najlepšie?

Ak sa vám páčia naše knižné odporúčania a radi by ste ich dostávali každý mesiac priamo do svojej schránky, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). A teraz sa už rozutekajte do brlôžkov, na balkóny a možno aj do záhrad za kocúrmi, čo sa nenápadne podobajú na strakatého Vivaldiho.


Dobrodružný spravodaj 6/2022

"Predstav si more. Zavri na chvíľočku oči a skús to....

Dobrodružný spravodaj 5/2022

Tak ako to je, robia šaty človeka či nerobia? Poďte...