Dobrodružný spravodaj 2/2021

0 Komentárov
192 Zobrazení

Aj vám sa to zdá nekonečné? Dni splývajú do jedného a čas plynie pomaly aj rýchlo zároveň. Aby sme úplne nezapadli v našej izolovanej rutine, psychológovia odporúčajú robiť okolo seba malé zmeny. Popresúvať nábytok, vymeniť obrázok v ráme na stene, vajíčka na raňajky vymeniť za sladkú kašu a sladkú kašu za vajíčka. A my k tomu doplníme – siahnuť po novej knihe. Zaplávať si v príbehoch, ktoré ešte nepoznáme.

Knižnice sú síce zatvorené, ale už teraz si môžeme robiť zoznamy, čo si v nich vyzdvihneme, hneď ako sa otvoria. Alebo si za peniaze na koláč, na ktorom sa teraz v kaviarni pochutiť aj tak nedá, kúpte niečo iné voňavé. Máme tu pre vás pár tipov na spoločné čítanie, ktoré by mohli stáť za to.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Lucia Šukolová: Dážďovky

Viete, prečo sa dážďovky volajú dážďovky? Alebo napríklad ako sa taká dážďovka narodí? Toto unikátne leporelo vám to prezradí! A ešte aj zabaví vaše dietko od narodenia až pokým sa nebude učiť čítať.

Najmenších drobčekov obklopte stránkami leporela a nechajte ich skúmať čiernobiele stránky plné dážďoviek. Chytať ich. Stláčať. Prechádzať prstami po ich telíčkach. Povrch strán je totiž špeciálne upravený drážkovými prvkami, ktoré zlepšujú jemnú motoriku. Dážďovky sa im na stránkach postupne premenia na vlnovky, čiarky a nakoniec písmenká. Okolo troch rokov už porozumejú príbehu o tom, ako sa dážďovky narodia a aké dobrodružstvá zažívajú počas života. A keď už bude mať váš malý človek na chrbte školskú tašku a bude si skúšať naozajsky čítať, zvládne príbeh svojej obľúbenej dážďovkovej knižky už aj sám. Textu na stránkach je tak akurát – aby ho zvládol prečítať a neunavil sa pri tom, aby rýchlejšie otáčal stránky a mal pozitívny zážitok pri čítaní. (odporúča Ľudka)

Dážďovky sa vyliahli v novembri roku 2020 vydavateľstvu E. J. Publishing a keď už bude možné navštevovať knižnice, nezabudnite ich tam pohľadať. Aby sa deti stihli naučiť, čo sú tie dlhé článkované telíčka ešte predtým, než ich skutočne na povrch vyplavia jarné dažde.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Ľubomír Feldek: Veľká kniha slovenských rozprávok

Nádherná zbierka 55 najkrajších slovenských rozprávok z pera Ľubomíra Feldeka sa dočkala svojej reedície. V knihe nájdete vyše 330 strán s viac či menej známymi rozprávkami, ktoré sú prerozprávané vo sviežom jazyku a s úsmevnými úpravami (a tak vám napríklad potiahne kútik pri junákovi, ktorý má pretancovať víly a nevolá sa len Jano, ale Jano Ďurovčík). Prihovárať sa vám bude dôverne známy Popolvár aj Popoluška, Lomidrevo aj Janko Hraško, ale i Otolienka, Psota, Víťazko či Strčprstdodierky.

Text však nie je jediné plus, zbierka je tiež prekrásne, detsky strašidelne ilustrovaná. Nakoniec, vďaka ilustráciám Petra Uchnára bola v roku 2006 nominovaná na Cenu Hansa Christiana Andersena. Keďže rozprávky sú už dlhšie a komplexnejšie, odporúčame ju približne od 5 rokov. Pravdou však je, že aj mladšie deti si v nej budú s chuťou listovať a fascinovane skúmať obrázok za obrázkom. (odporúča Viki)

Slovenské rozprávky vydal Slovart na jeseň v roku 2020 a ak ste ju nedostali pod stromček, tak určite chystajte na narodeniny, meniny alebo si ju proste len požičajte z knižnice.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Katherine Applegate: Strom prianí

Červený je dub červený. A okrem toho je to aj strom prianí. Rok čo rok naň ľudia na prvého mája priväzujú kúsky papierikov a látok so želaniami, zatvárajú oči, prekrižujú prsty a dúfajú, že sa ich túžby naplnia. V jeho dutinách tiež žije celá hromada zvieratiek a ich mláďat, vačice, skunky, veveričky a najlepšia kamarátka Červeného – vrana Bongo. A pod jeho listami, potajomky a občas aj v pyžame, nachádza útočisko moslimské dievča Samar, ktoré sa práve prisťahovalo do susedstva. Jej rodina sa ničím neprevinila, ale nespĺňa predstavy iných, a tak Samar namiesto bezstarostných a radostných dní prežíva zraňujúcu osamelosť.

Červený teší tento svet presne 216 rokov a jedného dňa do neho niekto celkom nečakane a zákerne vyryje slovo ODÍĎ. Čo tento odkaz znamená a komu je adresovaný? Samar, jej rodine alebo niekomu úplne inému? Alebo sa to nikdy nedozvieme? Majiteľka pozemku, na ktorom Červený rastie, sa rázne rozhodne – strom spôsobuje len samé problémy, treba ho zoťať. (odporúča Monika)

Ste zvedaví, ako tento srdcervúci príbeh dopadne? V tom prípade neváhajte a určite si ho pripíšte na svoj zoznam budúcich výpožičiek alebo rovno kúpte. Knihu vydal Albatros v roku 2019.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

S. Viola a G. Accinelli: Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody

Príroda je taká rozmanitá a tak málo človek o nej vie. Nuž, práve preto je dôležité stále sa učiť, čítať, objavovať, spoznávať, premýšľať nad zázračnom, čo sa okolo nás deje, aj o tom, akou veľkou súčasťou tohto všetkého sú ľudské bytosti. Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody je zbierkou skutočných príbehov, ktoré dokazujú, ako sa všetci – ľudia i zvieratá – navzájom potrebujeme a ovplyvňujeme a že každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky.

Kniha privádza mladého čitateľa cez napínavé čítanie k vedeckým poznatkom a historickým faktom a nešetrí ani jeho umelecké cítenie. Ilustrácie sú náročné a nehrajú divadielko, že detské knihy musia vyzerať iba „detsky“. Vďaka tomu sa s knihou poľahky stotožní i nejeden dospelý. Tento knižný poklad je obrovská radosť pre každého čitateľa. Veď pravdou je, že z maličkostí sa stavajú veľké veci a každý môžeme meniť svet, k dobrému aj zlému. (odporúča Zuzka)

Tento veľmi zaujímavý počin má na svedomí vydavateľstvo Tatran, ktoré ju vydalo na jeseň v roku 2020. Keď ju budete ťahať z police v knižnici, dajte si pozor na efekt domina. Ak by ste sa dovtedy nevedeli dočkať, určite ju kúpite v Martinuse.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Laura Wood: Zlaté nebo

Večierky, jazzová hudba, lahodné drinky, nekonečné noci, nové priateľstvá a svet, ktorý sa v toľkých ohľadoch líši od života v malej dedinke anglického Cornwallu. Kto by to nechcel zažiť, hoci len na pár týždňov? Kto by nechcel pretancovať noc v energickom rytme jazzu, kto by nechcel zažiť pôžitok dobovej nádhery? Ak po tom túžite práve vy, táto kniha vás vezme na cestu časom priamo do roku 1929.

Mladej Lou sa počas leta pred jej osemnástimi narodeninami otvoria dvere do sveta, ktorý sa celý jagá a trbliece novotou. Objavuje veci, o ktorých sa jej ani nesnívalo a robí to, na čo by si predtým možno netrúfla. Hltá pulzujúcu energiu sveta, ktorý jej bol pred príchodom londýnskej smotánky do dediny vzdialený. Nečakane si medzi tou smotánkou nachádza priateľov a vytvára silné vzťahy, spoznáva prvú lásku a dozvedá sa, že to, čo ju vťahovalo do víru života, bolo iba pozlátko prekrývajúce rodinné tajomstvá. Ona má však len toto jedno leto a vieru, že svet je väčší ako Cornwall. Rozhodne sa prežiť každý jeden deň tak, akoby tajomstvá neexistovali, akoby bolo pozlátko pravým zlatom, akoby ten energický život patril priamo jej. Dostihne ju to? Odhalí, čo rodina skrýva? Skončí sa toto všetko spolu s posledným letným dňom? (odporúča Janka)

Výlet do starých čias nám prinieslo vydavateľstvo CooBoo v januári 2020. Knihu už určite nájdete v každej knižnici, odporúčame zaradiť si do wishlistu.


Tak čo, pookriali ste trošku?

Ak máte chuť dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). A kým vám dorazí nová nádielka kníh, nepresuniete ešte tú taburetku? 😉


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...