Dobrodružný spravodaj 12/2022

0 Komentárov
87 Zobrazení

Nedá sa inak. Rolničky počuť už aj v spánku, Mariah Carey opäť spieva z plných pľúc a na prstoch rúk môžeme počítať, koľko sobov, perníkov, svetielok a vianočných stromčekov zazrieme za jednu hodinu. To sa nesmejeme, to sa tešíme! Pretože to zároveň znamená čas, kedy si dovolíme byť trochu viac spolu. Spievať pred inými. Mávnuť rukou nad niečím, čo by sme inokedy zaručene museli stihnúť. Zababrať si prsty od cesta a tajne z neho ujedať. No najmä, všetko toto znamená trilión iskričiek v detských očiach, takmer od rána do večera. A to vždy stojí za to.

Ak si máte chuť navodiť vianočnú atmosféru v intímnej blízkosti s deťmi ešte o čosi viac, rozhodne odporúčame vianočné príbehy na dlhé zimné večery. Nájdete v nich veľa lásky, nádeje, pomoci a dobrých koncov. Ale, pravdaže, aj dobrodružstiev, pri ktorých sa vám v bruškách rozvíria motýle. Alebo skôr snehové vločky! Ako vždy, čakajú na vás knihy pre najmenších drobcov aj sladká romantika pre skoro dospelákov. Horúce kakao do ruky a hor sa do čítania!

Deti vo veku 0 – 3 roky

Rachel Piercey: Vianoce v čarovnom lese

Vianoce v čarovnom lese je nádherne ilustrované leporelo, v ktorom majú deti postupne hľadať dvanásť darčekov. Pretože v čarovnom lese majú Vianoce až dvanásť dní! Spolu s detičkami tak stránku za stránkou skúmate obrázky plné najrozličnejších detailov v lesnej tematike a pokúšate sa nájsť vianočné darčeky, ktoré daroval Santa Mackovi. Deti sa tu okrem iného majú možnosť naučiť počítať do dvanásť, pretože počas jednotlivých pribúdajúcich dní pribúda aj počet darčekov: v prvý deň Macko dostane drobunkú červienku, na druhý deň môžete hľadať dva šikovné vtáčky, čo maľujú obrazy a na tretí… To sa už nechajte prekvapiť.

Na poslednej dvojstrane sa darčeky pekne zrekapitulujú, vďaka čomu si drobci vedia znova precvičiť počítanie na prstoch. Nehovoríme to prvý raz – hľadacie knižky sú vždy skvelou voľbou a nikdy vám nebude na ne padať prach v polici. Sú zábavné, pomáhajú rozvíjať u detí pozornosť, orientáciu, trpezlivosť a v tomto prípade hravou formou aj matematické zručnosti. Skutočne vydarený kúsok. (odporúča Martina)

Túto roztomilosť prinieslo do tunajších knižných regálov vydavateľstvo Slovart (2022), je to ešte horúca novinka. Ak sa túžite vydať do čarovného lesa, cesta vedie tadiaľto.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Alex T. Smith: Ako myšiak Félix zachránil Vianoce

Je deň pred Vianocami a Oliver má ešte jednu dôležitú úlohu. Celé dni pomáhal rodičom predávať hračky v ich obchodíku a plniť tak sny mnohým deťom. Teraz má konečne čas poslať Santovi aj svoje vlastné prianie. Jeho list sa však stratí. Našťastie ho objaví uzimený myšiak Félix. Nasleduje strastiplná cesta malého Félixa cez celé veľké mesto. Stretne ho plno nečakaných prekážok aj veľa dobrých tvorov, ktorí mu ochotne pomôžu. Nebojte, všetko nakoniec dobre dopadne a na záver sa Oliver aj Félix dočkajú zaslúženej odmeny priamo od Santa Klausa.

Félixovo dobrodružné putovanie je rozdelené na 24 a pol krátkych kapitol. Knihu teda môžete čítať ako adventný príbeh na pokračovanie. Či sa vám to podarí, nevieme. Jednotlivé kapitoly totiž často končia vo veľmi napínavej chvíli. Aj keď si prečítate celý príbeh naraz, stále knihu môžete postupne použiť ako nápadovník na adventné tvorenie. Medzi príbehom nájdete množstvo tipov na pečenie či vyrábanie ozdôb. A dokonca aj pár slov o tom, ako sa Vianoce oslavujú v rôznych krajinách. Táto nádherne ilustrovaná kniha určite dobre padne na skrátenie dlhočizného čakania pred Vianocami. (odporúča Alžbeta)

Skamarátiť sa s Oliverom a Félixom môžete tu. Určite na knihu nie je neskoro, nebojte sa zhltnúť aj viac kapitol naraz. Alebo si odložte ako tip na budúcoročný adventný kalendár. Preklad knihy prinieslo tento rok vydavateľstvo Verbarium (Jela Krajčovič). Popozerajte aj v dobrých knižniciach.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

J.K. Rowlingová: Vianočné prasiatko

Vianočné prasiatko - J.K. Rowling, Jim Field (ilustrátor)

Počuli ste už o noci, kedy sa dejú zázraky? Veru tak, aj nemožné sa môže stať možným počas Štedrovečernej noci. Napríklad vaše hračky začnú rozprávať. Na vlastnej koži to zažije chlapec Jack spolu s Vianočným prasiatkom. Jack prišiel o svoju milovanú hračku – prasiatko Mapiho. Jeho náhradník Vianočné prasiatko ponúkne Jackovi, aby sa vydali spolu do Krajiny stratených vecí a pokúsili sa Mapiho zachrániť. Záchrannú misiu však musia stihnúť, kým uplynie magická noc, inak v Krajine stratených ostane aj Jack. Podarí sa im to?

Krásny vianočný príbeh, ktorý môžeme pripodobniť k Vianočnej kolede pre malých čitateľov. Rowlingová vás spolu s Jackom prevedie svetom, kde spoznáte, čo všetko vieme my ľudia stratiť. Nie sú to len hračky či kľúče od auta. Zároveň vám ukáže, ako pri hľadaní môžete nájsť nečakané dary. Pripomenie vám silu priateľstva a hodnotu našich rozhodnutí a činov. A cez detské vnímanie jemne načrtne, že zmeny sú súčasťou života. Tento príbeh očarí a rozžiari nádej vo veľkých i malých čitateľoch. Knihu môžete smelo ponúknuť malým rozčítaným človiečikom, ale je vhodná aj na spoločné adventné čítanie. Kapitoly sú skôr kratšie, doplnené menším počtom dynamických ilustrácií. Nebojte sa hrúbky knihy, vezmite si k sebe svojho obľúbeného plyšáka a vydajte sa spolu za dobrodružstvom vianočnej noci. (odporúča Terka)

Vianočné prasiatko vyšlo v roku 2021 vo vydavateľstve Stonožka. Sme si istí, že si ho nenechala ujsť ani vaša miestna knižnica.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Maja Lunde: Snehová sestra

Snehová sestra - Maja Lunde, Lisa Aisato (ilustrácie)

Prekrásna kniha stvorená na vianočný čas, až človek pri pohľade na ňu dostane chuť na horúcu čokoládu. Charakteristické ilustrácie od Lisy Aisato vo vás vyvolajú celú škálu emócií, o ktorých ste vedeli aj nevedeli. Príbeh Maje Lunde nijako nezaostáva a namiešava spolu s nimi kokteil, ktorý si pred Vianocami jednoducho budete chcieť dopriať. Pre Juliana boli Vianoce vždy najkrajší deň v roku. No tieto sú trochu… Nie trochu, veľmi iné. Rodina totiž pre chorobu náhle stratila Julianovu sestru a bolesť presiakla do všetkého naokolo. Vianoce či radosť sama je to posledné, na čo by doma chceli myslieť.

Julian rád trávi čas plávaním a je v tom naozaj dobrý. Jedného dňa počas plávania zbadá za oknom dievčinu, s ktorou sa spriatelí. Má zelené oči a červené vlasy a postupne mu pomáha dostať sa zo smútku a rozdúchava v ňom nádej, že všetko dobre dopadne. Ale aj Hedviga skrýva vo svojom vnútri svoj vlastný príbeh. Áno, Vianoce sú plné šťastia a radosti, no niekedy môžu byť aj uvedomením si, že sme niečo alebo niekoho dôležitého stratili. Veľmi jednoducho vysvetlené obdobie smútku, čas bez farieb, chuti, ako aj načrtnuté naštrbené vzťahy (s najlepším kamarátom Johnom alebo v rodine, so sestrou). Odporúčame, samozrejme, všetkým deťom – aj tým, čo nestratili blízku osobu. Možno im pomôže zamyslieť sa nad tým, čo všetko samy majú a precítiť za to vďaku. (odporúča Jana)

Snehová sestra začala naše duše hladiť už v roku 2019 (Tatran) a netreba sa báť, že by niekedy stratila na aktuálnosti. Ak máte v živote miesto ešte pre jednu sestru, tu si viete ísť po ňu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Rachel Cohn, David Levithan: Dash a Lily

Dash a Lily - Rachel Cohn, David Levithan

Aké by to boli Vianoce bez romantiky? Ak hľadáte vašim násťročným univerzálnu knihu okolo lások-nelások, ktorú si budete chcieť aj sami prečítať, Dash a Lily sú výbornou voľbou. Lily, tak trochu zvláštne dievča, čo nosí školskú uniformu aj cez víkendy a nevie, ako sa rozprávať s rovesníkmi, zbožňuje Vianoce. Je to jej najobľúbenejší sviatok roka, no rodičia sa tento rok rozhodnú stráviť svoje druhé medové týždne na Fidži a ju spolu so starším bratom nechávajú doma. Dash, chlapec na opačnej strane príbehu, by najradšej prežil Vianoce sám, a tak si tieto Vianoce vymyslí malú lož pre rodičov, aby sa mu to podarilo. Čo tieto dva svety spojí? Obyčajný červený zápisník!

Na radu svojho brata, ktorý jej chce pomôcť nájsť ideálneho priateľa, nechá Lily vo svojom obľúbenom kníhkupectve zastrčený zápisník s úlohami odvahy. Dash – ako inak – zápisník nájde pri jednej zo svojich obľúbených kníh a zo zvedavosti sa rozhodne prijať úlohy napísané vo vnútri. Týmto sa začne ich spoločné zábavné dobrodružstvo počas Vianoc. Lily dáva Dashovi úlohy, ktoré by nikdy nespravil, pretože nenávidí Vianoce a Dash dáva Lily úlohy, aby aspoň trošku opustila svoju bublinku života. Môžu sa takto nájsť spriaznené duše? Alebo sú ich slová pôsobivejšie ako ich skutočné životy? Perfektné vianočné čítanie, čo vás prenesie do legendárneho New Yorku a otvorí zásadnú otázku – mal by človek čakať, kým k nemu príde láska alebo sa za ňou treba aktívne rozbehnúť? (odporúča Bianka)

Šesť dní Vianoc s Lily a Dashom zhltnete na jedno posedenie. Samozrejme, ideálne pri vianočnom stromčeku. A keď budete mať hotovo, rovno si môžete pozrieť aj seriál na Netflixe. Knihu v slovenčine môžeme čítať vďaka vydavateľstvu CooBoo (2022).


Šťastné a knižné, milí naši!

Ak sa vám tento článok páčil a chcete o nás počuť častejšie, tu sa prihláste na odber nášho newslettra. Radi vám z času na čas niečo pekné pošleme. A teraz si už utekajte urobiť predvianočnú náladu. Náš recept je deka (tá najväčšia, nech sa pomestíte aj s deťmi!), svetielka, škorica, vianočný playlist a knihy do rúk. A veľa, preveľa lásky. 🎄


Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

Knihy, ktoré smieš počmárať

Dokresliť, popísať, vymaľovať, pokrčiť či vytrhnúť strany. Aj toto sa...