Dobrodružný spravodaj 11/2022

0 Komentárov
110 Zobrazení

Bojíte sa príbehov o bubákoch? My vôbec! Nechápte nás zle, ani my nie sme žiadni odvážni hrdinovia, čo neprežívajú strach. Iba už dobre vieme, že strach je emócia ako každá iná a na to, aby sme s ňou vedeli pracovať, musíme ju v živote reálne stretnúť. Samozrejme, že svoje dieťa hneď nepostavíte pred skutočnú medvediu noru ani nepríjemného spolužiaka. Presne na to tu máme strašidelné príbehy (ktoré sú napokon občas viac vtipné a milé ako strašidelné) v knihách či rozprávkach. Dieťa si tak strach môže zažiť v bezpečných podmienkach v rodičovskom náručí a vďaka tomu postupne budovať sebavedomie aj ostražitosť.

A možno keď trochu podrastie, zistí, že strach má mnoho podôb a všetky tie ježibaby, vypočítaví vlci, strašidlá pod posteľou a iné monštrá síce skutočne neexistujú, ale občas v trochu inej forme driemu priamo v nás alebo okolo nás. A to je ohromne dôležitá lekcia do života. Ako aj vedomosť, že strach nemusíme skrývať ani naň byť sami. To by ste určite chceli vedieť ako deti, však?

Či už ste fanúšikmi Halloweenu alebo nie, veríme, že vám a vašim deťom bude náš strašidelný výber prínosom a inšpiráciou. Aj s príjemným bonusom na záver. Bu! 👻

Deti vo veku 0 – 3 roky

Laurent Simon, Jean Leroy: Kto vyľaká veľkého zlého vlka?

Kto vyľaká veľkého zlého vlka? - Laurent Simon, Jean Leroy

Veľký zlý vlk dokáže vyľakať každého. Ale kto vyľaká veľkého zlého vlka? Ráno ho chytila štikútka a zúfalo potrebuje niekoho, kto by ho vystrašil. Zvládne to myš alebo poľovníci? Alebo stará zlá ježibaba, to je ono! Nech sa páči, čarovný odvar, prsk prsk prsk! Pomôže či nepomôže? Napínavé a trochu strašidelné leporelo (ale naozaj iba trochu) je šikovne nadizajnované tak, aby zaujalo každé batoľa. Vlkova hlava je totiž maňuška z jemného materiálu, pri ktorej môžete naplno využiť všetky svoje divadelné zručnosti.

Nebudeme klamať, je celkom možné, že keď sa preštikútate celou knihou, deti budú chcieť príbeh počuť odznova. Veľký formát a lesklé stránky sú príjemným bonusom (tie večne ulepené ručičky, poznáte to, však?). Ach, a ešte jeden tip. Keď dieťa odrastie, knihu si odložte. Keď sa raz bude zoznamovať s písmenkami, výborne sa bude hodiť na prvé pokusy s čítaním. Písmo je dostatočne veľké, dobre rozmiestnené a niektoré slová sú dokonca zvýraznené kapitálkami, to majú deti rady. (odporúča Monika)

Francúzsky originál preložili vo vydavateľstve Svojtka&Co. ešte v roku 2018. Skúste sa pozrieť vo vašej knižnici, či tam veľký zlý vlk neč(a)ká. Ak by vám bol mesiac málo, odtiaľto ju môžete mať navždy.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Eva Škandíková, Tereza Oľhová, Vlado Janček: Bubáci

Bubáci - Tereza Oľhová, Vlado Janček, Eva Škandíková (ilustrátor)

„V našom dome stále straší, celú noc a celý deň.
Vraj nestraší, tvrdia naši, ale straší, ja to viem!“

Ak hľadáte krásnu súčasnú poéziu pre dnešné deti, tu ju máte. A máte ju tu, aj keď ste ju vlastne nehľadali. Bubáci sú parádnou zbierkou básní pre deti – nie však iba takých obyčajných. Sú to básničky o strašidlách, ktoré žijú v istom paneláku. V pivnici, výťahovej šachte, na balkónoch. Jeden sa vraj skrýva priamo vo vodovodnom potrubí! Problém je, že ich, zdá sa, vidia len deti. Dospeláci tvrdia, že nič také v ich krásnych bytoch nie je. Ale deti vedia svoje.

Vtipné básničky navyše dopĺňajú netuctové ilustrácie s hrôzostrašnou atmosférou… samozrejme, primerane veku čitateľov. Ak sa radi bojíte a hráte so slovami, Bubákov určite oceníte. Ako bonus dostanete ešte obálku, ktorá sa dá rozložiť ako plagátik. Odvážlivci si vlastného ducha môžu zavesiť rovno nad posteľ. (odporúča Alžbeta)

Táto úžasná kniha vyšla v edícii Alma vydavateľstva Brak v roku 2021. Ak sú vaše deti plné odvahy, môžete im ju podsunúť pri najbližšej návšteve kníhkupectva.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Jochen Till: Memento Monštrum

Memento monštrum - Jochen Till, Wiebke Rauers (ilustrátor)

Vôbec nepochybujeme o tom, že ste už niekedy počuli o grófovi Vladovi Draculovi. Azda najznámejší upír sveta už za svojich 589 rokov života prekonal kadečo, no tentoraz ho čaká tá najnáročnejšia úloha zo všetkých. Kým jeho žena a dcéra trávia čas v parížskom wellnesse a katakombách, dedo Dracula má prvýkrát strážiť svoje tri vnúčatá. A to celé dva dni! Samozrejme, že má z toho strach a uvedomuje si svoju zodpovednosť. Čas sa teda spoločne rozhodnú tráviť v knižnici (schvaľujeme všetkými desiatimi 😉), kde dedo začne spomínať na svojich najlepších priateľov – alebo pre niektorých monštrá – a zaujme deti natoľko, že všetci napäto počúvajú. Dokonca aj najstarší pubertálny vnuk Rhesus odloží svoj mobil s hrami a nevie sa nabažiť fascinujúcich príbehov. Niet sa čo čudovať, starý otec rozpráva pútavo a nevynechá ani pikošku o známej skupine Beatles.

Kniha je viuzálne extrémne lákavá: obálka sa blyští zlatom a vnútri je text rozlíšený pomocou farieb – prítomnosť je písaná čiernou farbou a minulosť červenou. Ak sa bojíte, že toto čítanie bude pre vaše deti priveľmi strašidelné, opak je pravdou. Príbeh aj ilustrácie sú veľmi milé a na konci vás čaká happy end. (odporúča Jana)

Memento monštrum: Pozor, príšerné! vyšlo vo vydavateľstve Stonožka (2021) a už čoskoro sa môžete tešiť aj na druhú časť s podtitulom Pozor, chlpaté!.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Iria G. Parente, Selene M. Pascual: Sedem strašidiel pod posteľou

Sedem strašidiel pod posteľou - Iria G. Parente, Selene M. Pascual

Áno, áno, áno! Inak sa na knižky o emóciách pre deti nedá reagovať. Obzvlášť, ak je to príbeh, v ktorom sa vysvetľuje, ako vzniká a postupuje psychický problém. Táto kniha realisticky ilustruje, že naše (tak trochu iné) strašidlá nezmiznú len tak, ale že je to dlhodobý proces. Najmä ak o nich nehovoríme a skrývame ich za úsmevy. Je dobré o nich vedieť, naučiť sa ich pomenovať, vedieť vyhľadať pomoc včas. Lebo nie všetky strašidlá pod posteľou môžeme prehliadať (nanajvýš tak tie z halloweenskej výzdoby). Tie ozajstné v nás a okolo nás treba uchopiť a pochopiť.

Ohromne sa tešíme, že vychádzajú knihy, ktoré deťom pošepkajú, že temnote nemusia čeliť samy. Tak ako Alma, ktorá sa rozhodne vyhľadať Lovkyňu strašidiel, čo nemá zbrane ani štíty, ale iba obyčajné okuliare a pero. Alma sa vďaka nej postupne naučí, že klamať, že sme v poriadku, naozaj nemusíme. Jednoznačne odporúčame do každej domácnosti. A áno, aj všetkým dospelým. (odporúča Martina)

Sedem strašidiel pod posteľou uzrelo svetlo sveta vďaka vydavateľstvu CooBoo (2022). Je veľmi pravdepodobné, že si túto krásnu a užitočnú knihu uchmatla do svojich políc už nejedna knižnica, nebojte sa zájsť do tej najbližšej.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Kerstin Gier: Čo na svetle nevidno

Čo na svetle nevidno - Kerstin Gier

Quinn je najpopulárnejší chlapec na škole, užíva si život, má veľa priateľov a zbožňuje parcour, až kým nehoda všetko nezničí a nepripúta ho na invalidný vozík. Matilda pochádza z veľmi nábožnej rodiny s prísnymi rodičmi a otravnými sesternicami a so svojimi nezávislými myšlienkami a zvedavosťou je považovaná za čiernu ovcu rodiny a rebelku. Och, a tak trochu je do Quinna. Samozrejme. Po nehode máva Quinn zvláštne vízie, ktoré nepatria do tohto sveta. Rozprávajúce sochy. Vyškerené lebky. Nikomu však o nich nemôže hovoriť, pretože by bol považovaný za blázna. Už teraz len ťažko znáša ľútosť v očiach ostatných a je zo svojej situácie poriadne rozčúlený. Matildine city k nemu sa ale nezmenili a teší ju možnosť lepšie Quinna spoznať a byť jeho dôverníčkou. Zvyčajne arogantný chalan je odrazu milší a šarmantnejší a Matilda sa snaží priniesť trochu svetla do jeho temnoty.

Kerstin Gier vás v tomto príbehu dokáže doslova začarovať. Jej štýl písania naozaj ľahko číta, a zároveň dokáže do čitateľa naliať správnu dávku lásky a všetko okoreniť mierne humorným tónom bez toho, aby pôsobila silene smiešne. Hlavné postavy sú veľmi autentické a sympatické, celý čas budete im a ich zvláštnemu putu, ktoré si medzi sebou vytvorili, fandiť. S útržkami o Matildinej rodine, dôsledkami Quinnovej nehody a magickými procesmi dokázala autorka vytvoriť pestrý a zábavný román pre mladých aj dospelých, ktorý zaručene stojí za prečítanie. (odporúča Bianka)

Aj tento skvelý kúsok sa podaril vydavateľstvu CooBoo, je pomerne čerstvou novinkou tohto roka. Tu si knihu môžete pridať do wishlistu.

Bonus:
Jacques Zeimet: Duch! (postrehová hra)

Duch! - Jacques Zeimet

A je to tu. Po piatej tma ako v rohu. Aký liek vymyslieť na dlhé jesenné a zimné večery? Spoločenské hry sú skvelé riešenie, ako zabezpečiť, aby deti nezožrala nuda. Môžete rovno siahnuť po takejto tematickej, ktorá však strašidelne iba vyzerá. V skutočnosti sa v nej skrýva kopa zábavy a smiechu. Duch! je rýchla postrehová hra, v ktorej musíte čo najrýchlejšie zobrať predmet vyobrazený na kartičke v správnej farbe. Ak ale predmet na kartičke nemá správnu farbu, vezmete si iný predmet, ktorý na kartičke nie je a nie je tam ani jeho farba. Zamotané? Stačí sa raz zahrať a už to pôjde ako po masle. Ak vám bude málo, môžete si zvoliť ešte druhý, o čosi náročnejší variant. Hra má oficiálne odporúčanie od 8 rokov, hrať však s trochou pomoci a trpezlivosti môžu už aj prváčikovia.

Hru na trh prinieslo české vydavateľstvo spoločenských hier Mindok a nájdete tu napríklad aj v Martinuse.


Tak ako? Nezľakli ste sa nášho výberu?

Ak ste fanúšikmi našich Dobrodružných spravodajov a chcete o nás počuť častejšie, tu sa prihláste na odber nášho newslettra. Radi vám z času na čas niečo pekné pošleme. Majte sa krásne, stretneme sa tu znova o mesiac aj s vôňou škorice!


Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...

Knihoradci odporúčajú: Sila fantázie

Marcová pocta knihám, čo nás zavedú do príbehov, ktoré si...