Dobrodružný spravodaj 10/2022

0 Komentárov
133 Zobrazení

Aj vy to cítite? Toto je každoročne obdobie, kedy sa na nás toho valí akosi priveľa. Vonku sa nám chlad snaží vkĺznuť pod svetre a bundy, škola sa naplno rozbehla a s ňou aj choroby, pre ktoré treba tu a tam nečakane ostať doma. Do toho nám šepkajú do ucha inflácie, energie, nemilé udalosti a iné dospelácke strašidlá a my sa iba máme chuť zabaliť do deky s teplým čajom a od niekoho počuť, že všetko bude dobré. A presne to vám aj vašim deťom odporúčame! Veríme, že deku a čaj či teplé kakao doma určite nájdete a na slová uistenia sme tu my. Alebo presnejšie, náš októbrový ukpokojovací knižný výber.

Nájdete tu knihy, ktoré vám pomôžu preklenúť dni, ktoré nie sú úplne ideálne. Prelistujete si príbehy a afirmácie, vďaka ktorým môžete preskúmať svoju vlastnú dušu, viac si veriť či nadobudnúť viac empatie. A máme pre vás aj knihu, ktorá vám unesie hlavu do oblakov. To znie dobre, čo poviete?

Deti vo veku 0 – 3 roky

Ekaterina Trukhan: Počuješ ma?

Počuješ ma? - Ekaterina Trukhan

Pst, poď so mnou. Nešuchoc toľko! Teraz. Teraz už počuješ? Spievam ako vtáčik a keď sa mi zažiada, šumím ako lístie, celkom potichu. Možno som oblak a možno aj nie, nájdeš ma pod stromom? Alebo na ňom! A možno ti čosi pošepkám do uška, ak si ľahneš do mäkkej trávy. Som veľká a rozmanitá, rada robím ľuďom radosť. Ach, ale ani smútok ma občas neobchádza. Presne vtedy, keď ľudia nerobia radosť mne. Viem, že ma poznáš. Tak povedz, vieš kto som?

Nežná kniha pre najmenších Počuješ ma? je tak trochu báseň, trochu hádanka. Zľahka nám veľkým pripomína a deti učí, že príroda je miesto večného pokoja a zároveň neutíchajúceho života vo všetkých podobách, kde sa môžeme schovať pred ruchom sveta a každodennosti. Tajné útočisko, kde duša smie pookriať. Ale iba do momentu, kedy si takéto vzácne miesta sami nezničíme. Dokonalý základ do života najmenších drobcov. S láskavými ilustráciami Ekateriny Truhkan sa zapíše do tých najhlbších kútov ich malých sŕdc. (odporúča Monika)

Počuješ ma? vydalo dnes už neexistujúce vydavateľstvo Egreš v roku 2020. Kniha je ale ešte stále dostupná na pultoch kníhkupectiev, tak si po ňu zbehnite, kým sa nevypredá.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Peng, Hu: HIRAMEKI Hele, beránek! (Neobyčejné obláčkové domalovánky)

HIRAMEKI Hele, beránek! - Peng, Hu

Mať hlavu v oblakoch je niekedy príjemné. Ba priam žiaduce, ak si chcete trochu oddýchnuť od každodenných povinností a stresov. Knižočka od autorskej dvojice Peng a Hu vám tiež pomôže vyčistiť si myseľ. Stačí sa zahľadieť na jej stránky plné fotografií obláčikov a hneď vám v hlave skrsne nejaký nápad, ako abstraktné oblaky pár čiarami premeniť na všemožné obrázky. Nemusíte sa báť, že nemáte na maľovanie talent. Veselé čmáranice sa kreslia takmer samé. Zvládnu to aj decká, ktoré sa práve naučili pracovať s ceruzkou. Máme to v rodine overené: skúšal to náš škôlkar aj veľká školáčka. A zabavila som sa aj ja sama. Autori vás pre istotu občas nejakým smerom poštuchnú, aby ste sa nebáli experimentovať.

Hirameki v japončine znamená “záblesk inšpirácie”. V knihe plnej modrej oblohy sa síce neblýska, ale inšpirácie pre fantáziu tu nájdete kopec. (odporúča Alžbeta)

Tento zaujímavý interaktívny počin vydalo v roku 2021 vydavateľstvo Albatros. Keďže sa do knižky kreslí, budete potrebovať vlastnú, možno napríklad aj odtiaľto.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Daniel Rušar: Zachariáš a studená voda

Zachariáš a studená voda - Daniel Rušar

V živote každého z nás existujú okamihy, kedy chceme niečo povedať, ale… ale slová akosi neprichádzajú. Nemáme odvahu argumentovať a silu vysvetľovať. S podobným problémom sa stretáva aj Zachariáš. Jeho príbeh je o absencii dôvery, ktorej sa mu nedostáva dostatok zo strany rodičov, starých rodičov, ba ani zo strany priateľov či spolužiakov. Pociťuje chlad, ktorý nepramení zo studenej vody, ale zvnútra, z pocitu nepochopenia.

I keď sa v tých najhorších chvíľkach zdá, že zápal v Zachariášovi už vyhasol, ešte stále v ňom žije plamienok nádeje a odhodlania. Disponuje silou, ktorá je závideniahodná, až nakoniec prekoná ťažké obdobie a vrhne sa do tepla svojho šťastia. O čom je táto kniha, trefne vystihla Markéta Andričíková na prebale – je o otužovaní a utužovaní vzájomných rodinných vzťahov a (seba)dôvery. Je to síce kniha plná chladu, ale pri čítaní, a hlavne na konci, je cítiť nával tepla, ktorý zahreje nejedno srdce. (odporúča Flori)

Dielo Daniela Rušara a Adely Režnej (ilustrácie) vyšlo vďaka startlabovej kampani vo vydavateľstve Selves (2020). Istotne nájdete v každej dobrej knižnici. Alebo tu.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Charlie Mackesy: Chlapec, krtko, líška a kôň

Chlapec, krtko, líška a kôň - Charlie Mackesy

Všetko, čo občas potrebujeme, je pohladenie. A možno niekedy spokojne aj také, čo má podobu knihy. Tento pôvabne ilustrovaný balzam na dušu obsahuje všetky najdôležitejšie pravdy každodenného života, na ktoré buď zabúdame, alebo nás ich jednoducho nikto nenaučil (prípadne pred nimi tak trochu schválne zatvárame oči). Hĺbka tejto knihy nestojí na prevratnom deji a zápletkách, ale prediera sa v rozhovoroch len tak pomimo, v láskavosti aktérov, v slovách, ktoré si máte chuť rozvešať po stenách či iba tak poslať dobrému priateľovi.

Je to bezpečný priestor, čo spája deti a dospelých, a to bude jedna z najčarovnejších vecí, aké si s vašimi deťmi popri chlapcovi, krtkovi, líške a koňovi zažijete. Pretože o živote vieme pramálo, či máme jedenásť alebo štyridsať a najdôležitejšie veci sú spravidla tie najjednoduchšie, ktoré máme celý čas pred očami. Tak nech sa páči, smelo si otvorte knihu, kde len chcete. Môžete ju začať čítať od konca, otvoriť naslepo či skákať na každú tretiu stranu. Nikdy vás nesklame. (odporúča Monika)

Slovenský preklad tejto knihy prinieslo vydavateľstvo Tatran v roku 2020. Ovtedy sa ním pýši už nejedna knižnica, pohľadajte. Ale nájdete, samozrejme, aj v Martinuse.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

TJ Klune: Dom na azúrovom pobreží

Dom na azúrovom pobreží - TJ Klune

Posledných 17 rokov žije Linus Baker pokojným životom. Pracuje ako riešiteľ prípadov na oddelení, ktoré má na starosti magickú mládež v sirotincoch schválených vládou. Hoci je to skľučujúca úloha, Linus je najstarostlivejší a najsvedomitejší pracovník, akého kedy oddelenie malo. Na konci každého pracovného dňa sa vracia domov, do prázdneho domu, utešovaný len svojou klasickou zbierkou platní a mačkou Calliope. Až kým jedného dňa nedostane prísne tajné zadanie – cestovať do sirotinca na ostrove Marsyas, kde žije šesť magických a nebezpečných detí. Od Linusa sa očakáva, že bude pozorovať deti aj pána sirotinca Arthura Parnassa a následne rozhodne, či by mal byť sirotinec zatvorený. Len čo však vkročí do Domu na Azúrovom pobreží, všimne si, že deti sú iné ako tie, ktoré stretol doteraz. Usilovne sa snaží držať svojej objektivity a knihy pravidiel a predpisov, no vôbec to nie je ľahké. Možno svet predsa len nie je taký čierno-biely, ako si kedysi myslel.

Príbeh je síce pomerne dlhý, ale o to viac si ho môžete vychutnať. Ani minútu sa nebudete nudiť a po dočítaní odídete šťastní a s nádejou. Je to to najláskavejšie, najjemnejšie čítanie, aké vás túto jeseň postretne. Napríklad aj o predsudkoch a o tom, ako ich korene siahajú do strachu a nepochopenia. O akceptovaní a slobode milovať, koho chcete. Ak ste náhodou stratili svoje srdce niekde na tejto zradnej ceste známej ako život, Dom na azúrovom pobreží môže byť práve tým príbehom, ktorý vám ho pomôže opäť nájsť. Určite potiahnite deťom z poličky. (odporúča Bianka)

Toto krásne čítanie je ešte pomerne horúcou novinkou z vydavateľstva Metafora (2022). Popýtajte sa vo vašom miestnom kníhkupectve.


Určite vám pri nejakej zabúchalo srdce. Doprajte si ju s deťmi (alebo aj sami), nebudete ľutovať.

Ak radi čítate náš Dobrodružný spravodaj a chcete o nás počuť častejšie, tu sa prihláste na odber nášho newslettra. Občas vám niečo pekné pošleme. Ten čaj už máte zaliaty? 😉


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...