Dobrodružný spravodaj 10/2021

0 Komentárov
166 Zobrazení

Na jednom sa všetci zhodneme. Výchova je občas ako labyrint alebo zložitý prístroj bez návodu na použitie. Učíme sa za pochodu, tešíme sa, keď niečo „zaklapne“, ale aj veľa tápeme a premýšľame, kde sme mohli urobiť viac alebo, naopak, ubrať. A správne odpovede neexistujú, rovnako ako keď si s labyrintom poradí každý po svojom. Niekto prácne hľadá cestičky von, iný ho prelezie a ďalší sa preseká priamo cez krovie.

Existuje ale čosi, čoho v rodičovstve (ani učiteľstve) nikdy nemôže byť priveľa. A to je čas strávený spoločným čítaním. Veď si to len predstavte, bude sa raz vaše dieťa v dospelosti sťažovať: „Och, moji rodičia so mnou toľko čítali, to bolo hrozné!“? Určite nie. Budú to pre neho tie najnádhernejšie spomienky detských dní. A vôbec nezáleží na tom, či má aktuálne dva roky alebo štrnásť. Pretože čítať si viete spolu (jednu knihu), ale aj spolu (iné knihy, ale pri sebe). Určite to vyskúšajte. Napríklad aj s jednou z pätice tipov nášho októbrového Dobrodružného spravodaja. Zaručene nešliapnete vedľa.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Eric Carle: Nenásytná húsenička

Nenásytná húsenička je dnes už legendárny príbeh, ktorý neomrzí žiadnu generáciu. Vedeli ste vôbec, že tento Carleho celosvetovo vyhľadávaný minipríbeh má už neuveriteľných 52 rokov a za ten čas sa z knihy predalo viac ako 50 miliónov kópií? V čom teda tkvie čaro nekonečnej obľúbenosti tohto krásneho nestarnúceho leporela?

V prvom rade jednoduchá línia príbehu, ktorá sa rutinne opakuje, ako aj dôverne známa téma jedla z Nenásytnej húseničky robia knihu, ktorej bez problémov porozumejú už deti od jedného roka. Môžete si s ňou tak zažiť nádherný prelomový moment, kedy dieťa odrazu prejde z kníh, ktoré ohmatáva, stláča alebo v nich ukazuje na jednotlivé predmety na čosi, čo má príbeh. Ilustrácie sú umelecké, ale zďaleka nie náročné. A čo viac, v knižke sa nachádzajú aj otvory pre malé pršteky! Och, a nepripomína aj vám húseničkin nálet na všetky sladkosti a slanosti naše vlastné večerné chladničkové nájazdy? Eric Carle je jednoducho pán autor, ktorý vytvoril nádhernú nadčasovú záležitosť rozprávajúcu príbeh tak, aby si ho užili nielen najmenšie deti, ale i tie trochu väčšie (a, samozrejme, aj my dospelí). (odporúča Ľudka)

Húsenička sa prehrýzla až do vydavateľstva Zelený kocúr v roku 2012. Zaručene ju majú všetky knižnice aj kníhkupectvá, na ktoré narazíte. Vrátane Martinusu.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Monika Kompaníková: Toddler Punk

Nebudeme predstierať, že to tak nie je. Svet detských pesničiek môže byť pre dospelých hotové peklíčko. Počúvať niečo, čo nám vonkoncom nie je blízke, púšťať to stokrát za sebou (!) a ešte si to nebodaj aj pospevovať a cítiť sa trápne v prvom možnom okamihu uvedomenia, och. Je vám to známe? Našťastie slovenské hudobné vody zachránil pred dvomi rokmi Toddler Punk – projekt, v ktorom sa zoskupili hudobníci, ktorí (pravdepodobne aj na vlastných deťoch) pochopili, že detský poslucháč nie je hlúpy. A že detské pesničky musia lahodiť nielen deťom, ale zároveň aj ich rodičom.

To však nebolo všetko. Tento husársky kúsok v rovnakom čase obohatili aj o knižný počin s podtitulom Ťulinove hudobné príbehy z pera Moniky Kompaníkovej, sviežo ilustrovaný Biankou Török. Vo svojej podstate je to booklet k albumu, v ktorom nájdete všetky pesničky. Toddler Punk však nikdy nejde prvoplánovo, a tak kniha obsahuje aj jedenásť krátkych príbehov zo života Ťulina – chlapca, ktorému je svet občas trochu primalý. Jazyk knihy nie je presladený, ani príliš zjednodušený. Malého čitateľa nepodceňuje a nebojí sa slov, ktoré už bežne možno nepočuť. A práve to sa nám páči. Dokonalý adept na spoločné čítanie. (odporúča Monika)

Toddler Punku pomohol na svet Monokel v roku 2019 a môžete ho zohnať tu (a určite aj v nejednej dobrej knižnici). Ak si rovno chcete vypočuť aj album, klikajte sem alebo zamierte na Spotify. A trikrát hurá, lebo čoskoro uzrie svetlo sveta aj druhý album Zoo srdca!

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Kuang Tsai Hao: Tajomstvo čaju

Čierny, zelený, biely, u nás možno i ovocný a bylinkový. Voňavý, upokojujúci i prebúdzajúci. Čaj. Ani vy si bez neho neviete predstaviť svoj deň? Potom je táto knižka ušitá práve pre vás. Vedeli ste napríklad vy alebo vaše deti, že čaj pochádza z Číny, odkiaľ ho istý mních priniesol do Japonska spolu so zvitkami starej filozofie? Ak nie, určite si v tejto knihe zalistujte. Okrem pôvodu čaju sa v nej totiž dočítate aj o jeho spracovaní, vychutnávaní, rôznych druhoch a tiež zistíte, že nie všetko, čo my voláme čaj, je naozajstný čaj. Rovnako sa dozviete, že výrok „koľko ľudí, toľko chutí“ platí nielen pri jedle, ale aj pri servírovaní a dochucovaní čaju.

Jazyk diela je z veľkej časti veršovaný a poetický a možno trošku nezvyčajný. Pri spoločnom predčítaní sa ho však vôbec netreba báť, je to veľmi pekná šanca ako obohatiť slovnú zásobu vášho dieťaťa o krásne výnimočné slová ako indigový či ceremoniál. A aby sme nezabudli, za spomenutie bez pochýb stojí aj ilustrátorka Monica Barengo, ktorá je pre takéto typy kníh ako stvorená. Jej ilustrácie pripomínajú staré maľby ázijských umelcov a privanú vám dokonalý pocit, že ste sa ocitli kdesi uprostred Ázie stáročia dozadu. (odporúča Flori)

Tajomstvo čaju je síce pomerne čerstvá novinka z roku 2021 od vydavateľstva Perfekt, no kým dorazila až k nám, stihla sa vypredať. Šťastie ale ešte môžete skúsiť lokálne v malých kamenných kníhkupectvách alebo miestnych knižniciach.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Laure Flavigny: Atlas – ako je na tom svet?

Toto nie je obyčajný atlas. Toto je pán Atlas, ktorý vás neprevedie iba základnými informáciami o krajinách sveta, ale odpovie vám na otázky, ktoré vám možno ani nenapadlo sa opýtať. Tak schválne, rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako by vyzerala mapa sveta, keby sme na nej chceli znázorniť rozmiestnenie bohatých a chudobných ľudí? Autori tejto knižky áno. A napadlo im aj mnoho ďalších vecí, ktoré sa nebáli zakresliť do máp – napríklad, kde sa ako tancuje (prezradia vám to veľmi pekne ilustrované postavičky znázorňujúce tango, salsu, hip-hop, ale aj menej známe gumboot z juhu Afriky), aké športy na svete pestujeme, kde sú potlačované ľudské práva, odkiaľ pochádza jedlo, ktoré jeme, ale aj prečo emigrujeme a ktoré krajiny sú pre život nebezpečné. A viete vôbec, ako si vyznávajú lásku ľudia na Tahiti?

Kniha je presne taká, po akej by ste sami siahli. Náučná, ale pritom vôbec nie nezáživná a nudná. Všetky fakty sú podané zaujímavo a najmä jednoducho. Vďaka tomu hravo naskáču do hláv a deti majú esá do konverzácií s rovesníkmi, ale aj dospelými. Vrelo odporúčame. Nám je síce trochu ľúto, že sme ju nemali ako deti, no máme ju teraz. A to sa počíta. (odporúča Réka)

Atlas vyšiel tento rok v malom lokálnom vydavateľstve 82 Bøok & Design Shõp. Ak si ho vaša knižnica ešte nestihla uchmatnúť, nájdete ho trebárs aj tu.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Kaiu Širai: Zaslíbená Země Nezemě 1

Stretli ste sa už s mangou? Nie, neposielame vás do zelovocu. Manga je špecifický druh komiksu pôvodom z Japonska. Jednou z jej najväčších zaujímavostí je, že sa číta sprava doľava. Tam, kde by ste čakali koniec knihy, je práve jej začiatok. Pozoruhodné a veľmi pútavé je aj samotné grafické spracovanie príbehov. Pomalé detailné zábery striedajú akčné scény, pri ktorých obraciate jednu stranu za druhou. Hotový filmový zážitok. Niet divu, že manga komiksy sú tak obľúbené na celom svete.

Manga je široký dáždnik a aj u nás nájdete v českom preklade pod týmto označením mnoho žánrov pre rôzne vekové kategórie. Pre tento mesiac sme pre vás vybrali oceňovanú sériu Zaslíbená Země Nezemě. Nenechajte sa zmiasť roztomilou kresbou, je to parádne akčné dystopické dobrodružstvo. Trojica hlavných hrdinov v ňom objavuje pravdu o idylickom detskom domove, v ktorom doteraz žili. Za vysokými múrmi ich totiž čaká krutá realita. Občas vás možno bude mraziť, ale budete držať odvážnym hrdinom palce, aby sa napokon všetko dobre skončilo. (odporúča Alžbeta)

Príbeh o zasľúbenej zemi nezemi má dovedna dvanásť pokračovaní. Tento prvý diel vydalo české vydavateľstvo CREW ešte v roku 2019.


Tak ako, svrbia vás už pršteky na niektorú z nich?

Prajete si takúto pravidelnú dávku vydarených knižných tipov dostávať priamo do vášho emailu? V tom prípade sa spokojne prihláste na odber nášho Dobrodružného spravodaja. Veľa krásnych chvíľ pri spoločnom čítaní prajeme! S deťmi malými, väčšími i tými najväčšími.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...