Dobrodružný spravodaj 10/2020

0 Komentárov
255 Zobrazení

Všimli ste si? Už je to tu naplno. Farby, farbičky, žltá, oranžová aj červená, hloh, šípky, trnky, pavučinky sivé ako babičkine vlasy. Poletujúce páperkové šťastie. Popadané jablká a tekvicové polievky. Šarkany, vietor a aj zdanlivo nekonečné spŕšky z neba, ktoré po sebe nechávajú tie najlákavejšie jazierka – sivasté mláky pre pestrofarebné detské gumáky. A blato, do ktorého je radosť zabárať sa až po okraj čižmičiek.

Hoci pre nás dospelákov je počas niektorých jesenných dní náročné vystrčiť nos z domu, pre detský svet je jeseň nekonečnou studnicou skúmania, objavovania a neposedných dobrodružstiev. Ale nebojte, máme pre vás aj pár tipov na príjemné, tiché spoločné chvíle, keď sa vám podarí doma udržať nielen tie veľké, ale aj malé nošteky.

Deti vo veku 0 – 3 roky

Sherri Duskey Rinker: Spinkaj tíško, stavenisko

Kombo uspávania a autíčok? Ó, áno! Čo viac si môžu rodičia malých milovníkov/čok áut a strojov priať? Ako povedala naša Marcelka: “Bola to láska na prvý pohľad u mňa aj u syna. A stále sa ľúbime…”

Leporelo obsahuje pestré a farebné ilustrácie, ktoré sú ladené tak do farieb dňa, ako aj večera a noci. Stroje na stavenisku predsa tvrdo pracujú od rána až do západu slnka. Nech už vaše dietko miluje buldozéry, autožeriavy, sklápače či tatrovky a miešačky – je to jedno. Každé dieťa si v ňom nájde svojho hrdinu. Čítať sa dá o každom zvlášť alebo o všetkých naraz. Smelo ho otvorte od druhého roka. Hlavne večer, keď svojich drobcov zvedavých budete ukladať do postelí.

Na melódiu textu si možno budete musieť zvyknúť, alebo túto knižku iba skrátka čítať v pokoji… Možno pomalšie. Večer. Potichučky. (Alebo to tak má byť?)

…pssst…zííív
…stavenisko, pekné sny : )

Pomocníka pri uspávaní odporúča Ľudka. Skúste sa na neho určite popýtať vo vašej knižnici. Keďže je to však u nás na Slovensku pomerne nová záležitosť, možno budete úspešnejší v hľadaní na e-shopoch. Vydalo vydavateľstvo Zelený kocúr v lete 2020.

Deti vo veku 3 – 6 rokov

David Cali: Predajca šťastia

Hovorí sa, že šťastie sa nedá kúpiť. Ibaže by sa našiel niekto, kto vám bude sväto-sväte tvrdiť, že je to presne naopak.

Kúzelný príbeh plný nádherných ilustrácií od Marca Soma, ktorý vás rýchlejšie než lusknutím prsta prenesie do dychberúceho rozprávkového sveta. Predajca šťastia je popretkávaný čistým šťastím a čarom jednoduchosti. Ukazuje nám, že šťastie môžeme nájsť aj v tých najmenších veciach (i na dne prázdnej fľaše), no hlavne kdesi hlboko v nás samých.

Knižka je veľkoformátová, a tak veľkoryso poskytuje príležitosť detailne preskúmať každú stránku. Listy sú vhodné aj pre malé pršteky. (odporúča Mirka)

Opäť novinka v našich kníhkupectvách a knižniciach. Skúste prekutrať oboje. Návod na šťastie nám od roku 2020 ponúka OZ Slniečkovo.

Deti vo veku 7 – 10 rokov

David O´Doherty: Hrozby sú všade okolo nás

Zoznámte sa s Drocentom (doktorom a docentom v jednej osobe) Leonom Neónom a jeho prvou knihou zo série Hrozbológia. Leon je vedec, ktorý má skutočne bujnú fantáziu, vďaka ktorej vám dokáže, že aj bežný domáci miláčik môže predstavovať tú najväčšiu hrozbu v domácnosti. Čo ak je náhodou vaša mačka zamaskovaný tiger? Ste si istí, že ju od tigra viete odlíšiť? Nie?! Tak v tomto prípade by ste jednoznačne mali siahnuť po Hrozbológii!

Kniha Hrozby sú všade okolo nás je vynikajúca najmä pre čitateľov, ktorí práve začínajú spoznávať písmenká. Rovnako je však vhodná aj pre deti, ktoré čítanie až tak nebaví alebo im ešte robí problém. Leon ich pri čítaní zabaví nezmyselnými scenármi o najrozličnejších hrozbách, ktoré si vďaka skvelým ilustráciám budú vedieť aj celkom hravo predstaviť. Preto si pripravte vaše ONUĽ-ky (Osobné NÚdzové Ľadvinky), na chrbát nasaďte HRP (HRozbologickú Pelerínku) a ide sa na to! (odporúča Lea)

Túto skvelú príručku hrôz (nielen) pre všetkých začínajúcich čitateľov vydal v lete 2020 Slovart. Nebojte sa poprosiť o ňu v knižnici. Nie je to hrozba.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Chris Colfer: Krajina príbehov

Žili spolu šťastne až do smrti? Na posledných stránkach obľúbených rozprávkových kníh určite. Dvojičky Alex a Conner nikdy ani len nedúfali, že by po „šťastnom konci“ mohlo niečo pokračovať, nie to ešte, že štastný koniec nemusí byť vždy… šťastný.

Čerství dvanásťroční „takmer tínedžeri“ dostanú od starej mamy knihu, ktorá ani na prvý pohľad, ani v ich spomienkach nie je ničím výnimočná. Jej stránky sú zapísané tisíckrát vypočutými príbehmi a ilustráciami, ktoré po rokoch predčítania poznajú ako vlastnú dlaň. Ale čo ak sa odrazu ocitnú uprostred všetkého, čo celý život považovali za vymyslené? Čo ak sa zo Zlého vlka stane ozajstné nebezpečenstvo, Zlá kráľovná skutočne túži ovládnuť kráľovstvo a čo keď rozprávkové postavy vôbec nie sú také, aké si ich dvojčatá predstavovali?

Čarovný príbeh, ktorý vás vtiahne do deja skôr ako do rozprávok vtiahol samotné dvojčatá Alex a Connera. Zažijete si dobrodružstvo v kráľovstvách z vašich obľúbených príbehov, spolu s dvojičkami budete lúštiť hádanky a hľadať predmety potrebné pre zaklínadlo, zasmejete sa na Connerovom zmysle pre humor a spolu s Alex budete obdivovať pokračovania rozprávok, ktoré ste nikdy nepoznali. Kúzelnú atmosféru a napätie z dobrodružstva dotvárajú snové ilustrácie a mapa kráľovstiev, ktorá Alex a Connerovi pomáha pri putovaní. (odporúča Janka)

Krajinu príbehov vydalo vydavateľstvo Fragment v roku 2016 a určite ju nájdete vyčnievať kdesi medzi rozprávkovými príbehmi vo vašej knižnici.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Laini Taylor: Zasnený neznámy

Zasnený Neznámy je originálny príbeh, ktorý vás chytí hneď v úvode. Začína sa totiž smrťou. Nejde ale o žiadnu tragédiu. Naopak, celý príbeh je romantickým hľadaním seba samého, svojho miesta vo svete a napokon aj lásky.

Dvaja hrdinovia žijú vo fantastickom svete, ktorý pripomína obdobie renesancie. Akurát je v ňom viac mágie. V jednej rovine rozprávania sledujete sirotu Lazla, ktorý miluje knihy a príbehy o zabudnutom meste, ktorého pravé meno si už nik nepamätá, a tak ho všetci volajú Nárek. V druhej zase dievča Sarai a jej súrodencov, ktorí žijú uväznení v podivnom zámku. Sarai má okrem modrej pokožky ešte jeden zvláštny dar: dokáže cestovať do snov.

Autorka má nevšedný, veľmi poetický jazyk. Spolu s napínavým hľadaním, odhaľovaním právd aj vlastných citov je tak kniha najmä unikátnym čitateľským zážitkom pre mládežníkov aj dospelých. (odporúča Alžbeta)

Túto knihu vydalo vydavateľstvo CooBoo v roku 2019, a tak sa za záhadami strateného mesta Nárek a jeho zajtrajškami môžete vybrať aj do knižníc. Možno aj zajtra.


Už viete, s ktorou z kníh sa spoločne zašijete pod jednu veľkú deku a ktorá vám bude robiť spoločnosť na lavičke počas babieho leta?

Ak ste z radu nedočkavcov a chceli by ste dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac ako prví, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link).


Diverzita a inklúzia v detských knihách

Príbehy nám môžu veľmi dobre slúžiť ako zrkadlá, okná a...

Knihoradci odporúčajú: Vianočné knihy, ktoré chcete doma

Na pultoch kníhkupectiev sa opäť obajvilo množstvo vianočných noviniek. Ak...