Dobrodružný spravodaj 1/2021

0 Komentárov
148 Zobrazení

Prelomy rokov sú naše najobľúbenejšie. Človek má pri nich vždy pocit, že môže zmeniť seba aj svet a všetko nešťastie nechať v starých kalendároch. A ak ide o pandemický rok, ktorý chcú mať všetci z krku, platí to dvojnásobne. Ale to nie je, samozrejme, jediný dôvod, prečo nás toto obdobie tak baví. Ten najmilší a najdôležitejší siaha ešte pod vianočný stromček, kde sa pod papierom a mašľou skrýva… Ach áno, knižná nádielka! S novou voňavou výbavou v podobe stránok plných vzrušujúcich príbehov je čakanie na nový rok tou najväčšou radosťou.

A tak sme tu, rok 2021 nám otvoril svoje brány a sľubuje lepšie zajtrajšky. Či ich naozaj prinesie, to sa nechajme prekvapiť, no my vám zatiaľ isto iste vieme sľúbiť, že vám prinesieme päť mňamóznych tipov na tie najlepšie detské knihy od januára do decembra. Tu je prvá pätica, nech sa páči. Že čo to? Ale pravdaže, ešte si stíhate skočiť po keksík a bylinkový čaj. 🙂

Deti vo veku 0 – 3 roky

Snehulienka a sedem trpaslíkov – zvuková rozprávková kniha

Ó áno, nostalgia je silná vec a všetci máme chuť do prvej knižničky našich drobcov zaradiť aj nestarnúce nadčasové rozprávky nášho detstva. Ale čo takto urobiť to o niečo málo inovatívnejšie, so super vychytávkami, o ktorých sme my ako deti ani nechyrovali?

Ale pozor, aj zvukové knižky pre najmenšie deti je potrebné kupovať s rozvahou. Každý rodič totiž vie, že z milej knižky sa vie veľmi rýchlo stať nemilý člen domácnosti, ktorého nie a nie vypoklonkovať. Z tejto série zvukových kníh ale šedivieť zaručene nebudete. Všetky zvukové stopy totiž nie sú len klávesovými napodobeninami, ale nahrávkami skutočných zvukov. A tak pískanie trpaslíkov alebo chrúmanie jabĺčka dostávajú nový rozmer, ktorý pobaví aj dospeláka. (odporúča Viki)

Rozprávku o Snehulienke ako ste ju doteraz nečítali (a nepočuli) vydalo vydavateľstvo Yoyo Books v roku 2019. Môžete ju kúpiť alebo tiež požičať v knižnici. A možno si so sebou vezmite aj… 3 malé baterky LR1130 1,5V. 😉

Deti vo veku 3 – 6 rokov

Katarína Macurová: Blcha Teo

Teo obdivuje svojho dedka, cestovateľa. Sníva o tom, že aj on sa vyberie do ďalekých nepreskúmaných zákutí sveta. Kam? Na tajomné miesto zvané Lev. Teo sa na svojej prvej ceste stretne s inými tvormi, prejde dlhé pláne a nakoniec nájde aj toho bájneho leva. Odvážne sa rozhodne zakončiť svoju cestu skokom do neznáma… len aby sa vrátil priamo do pohodlia domova. Teo sa tak stane nielen známym cestovateľom, ale aj vedcom – odborníkom na biele levy.

Knihu napísala slovenská kráľovná obrázkových kníh Katarína Macurová, ktorá si údajne dala záväzok, že na Slovensko prinesie žáner picture book. A darí sa jej to veru výborne – aj keď je v knihe viac obrázkov, text nie je infantilný. Práve naopak, stačí jej len pár viet na rozpovedanie príbehu o odvahe, statočnosti a chuti objavovať nové veci.

Príbeh môžete čítať s deťmi v rôznom veku. Kým váš dvojročník bude sledovať obrázky a cestu malej odvážnej blšky, päťročný potomok sa už pobaví aj nad faktom, že blcha seká “trávu” na chrbte orangutana. Tiež mu už neunikne vtipná pointa “s miestom zvaným Lev”. Tak sa môže jedna kniha čítať viacerým deťom naraz a každé sa pobaví rovnako dobre (sen každého rodiča, ktorý má viac detí). (odporúča Alžbeta)

Príbeh o Teovi vydal Albatros v roku 2018. Je veľmi obľubený, a tak už ho nájdete skôr v knižniciach. Alebo ho možno má vaša knihomoľská susedka? A požičia?

Deti vo veku 7 – 10 rokov

Patrik Oriešek: Cesta do krajiny Draka

Aj tento náš svet bol kedysi neznámym miestom, ktoré bolo treba prebádať. Sila príbehov bola v tých časoch ešte o čosi väčšia a ľudia hltali opisy divokej prírody, tajomných miest a neznámych cudzincov ako maličkí ľudia rozprávky pred spaním. A čo rozprával a zažil Marco Polo, benátsky kupec, objaviteľ a cestovateľ, sa traduje a inšpiruje nás už viac ako sedem storočí. Dobrodružné príbehy z dvora veľkého chána poznáme ako cestopisy, historické dokumenty i beletriu, ale až minulý rok v správnej konštelácii hviezd a tvorivých ľudí sa premenili na magickú slovenskú (!) rozprávku.

Text, za ktorým stojí Patrik Oriešek, je mimoriadne pútavý a popisy tak farbisté, že nebudete mať najmenší problém predstaviť si, že putujete po Marcovom boku do najväčších diaľav sveta. Ilustrácie má na svedomí Han, sú úžasne pohlcujúce a imaginatívne a vôbec sa nemožno čudovať, že nejeden jazyk zaradil Cestu do krajiny draka medzi najkrajšie knihy minulého roka. (odporúča Monika)

Ak máte doma malých veľkých dobrodruhov, toto je kúsok, ktorý im bezpochyby nemôže chýbať. Preto neváhajte a vydajte sa na výpravu do najbližšej knižnice či kníhkupectva. Vydal Monokel v roku 2020.

Deti vo veku 11 – 13 rokov

Kenneth Grahame: Vietor vo vŕbach

Klasický príbeh o dobrodružstvách Krtka, Potkana a Žabiaka pozná mnoho z nás. Teraz máte možnosť vychutnať si ich v novom preklade a s fascinujúcimi ilustráciami. Napriek tomu, že pôvodne ich autor napísal pred viac ako 100 rokmi, dokážu zaujať aj dnešné deti. Pravda, môžu sa smiať, že Žabiakovi učaroval nový vynález – automobil. Možno aj jazyk im bude zo začiatku trošku zvláštny. Ale priateľstvu, ochote pomôcť, aj tej túžbe po nových vzrušujúcich veciach a zážitkoch budú rozumieť deti vždy.

Ilustrácie vytvorila talentovaná Inga Moore. Jej obrázky vás okamžite prenesú nielen do správnej doby, ale aj na všetky tie nádherné miesta anglického vidieka a krásnej prírody. Odporúčame vyhradiť si čas špeciálne na spoločné čítanie. Vietor vo vŕbach si totiž budete chcieť užiť spolu s deťmi. (odporúča Alžbeta)

Vydal Ikar na jeseň 2020, no v každej dobrej knižnici túto knihu už určite nájdete. Keby nie, môžete kúpiť v napríklad v Martinuse.

Mládežníci vo veku 14 – 16 rokov

Giovanna a Tom Fletcher: Posledná ilúzia

Posledné dievča na zemi, Eva, sa po šestnástich rokoch dozvie, že celý svoj život prežila v jednom obrovskom klamstve. Odvážne sa rozhodne utiecť pred tvrdým režimom, bojovať proti systému a pridáva sa ku skupine zúfalých rebelov. Komu môže veriť? Dokáže rozhodovať o vlastnom osude sama, keď za ňu doteraz rozhodovali iní?

Posledná ilúzia je po Dcére ľudstva druhou časťou dystopickej trilógie o svete, do ktorého sa prestali rodiť dievčatá. Až na jedno jediné. Kniha otvára perspektívu viacerých hrdinov, čo ju robí zaujímavou a jemne tajomnou. Aj keď sa občas zazdá, že jednotlivé línie spolu vôbec nesúvisia, napokon do seba sofistikovane zapadnú, aby vytvorili jasný a celistvý obraz. Prekvapujúce, strhujúce, mysteriózne a veľmi, preveľmi čitateľné. (odporúča Pavli)

Knihu vydal Slovart na jeseň 2020 a rozhodne po jej prečítaní neprídete o svoje ilúzie. Miminálne nie tie knižné. 🙂 Hľadajte už aj v knižniciach.


Už viete, ktorá bude vaša prvá tohtoročná?

Ak by ste v novom roku chceli dostávať našich päť knižných odporúčaní každý mesiac, neváhajte sa zapísať na odber Dobrodružného spravodaja (kliknutím na tento link). Prajeme vám, nech vás január zasype toľko vytúženým snehom a kvalitnou literatúrou. A možno nech nás všetkých tento rok prekvapí o čosi menej, aby sme ho preplávali na pokojných vodách. Ako inak, s knihou v ruke.


Dobrodružný spravodaj 6/2022

"Predstav si more. Zavri na chvíľočku oči a skús to....

Dobrodružný spravodaj 5/2022

Tak ako to je, robia šaty človeka či nerobia? Poďte...