8 kníh, ktoré vás prevedú dňom s batoľaťom

0 Komentárov
105 Zobrazení

Jednou z úloh kníh v batoľacom veku je príjemným spôsobom priblížiť dieťaťu svet okolo neho, taký, ako ho dôverne pozná, urobiť si v ňom poriadok a zapamätať si určité informácie a postupnosti. Možno sa to nám dospelým nezdá, no napríklad aj také obliekanie, jedenie či uloženie telíčka do určitej polohy je hotová veda! Aby dieťa nadobudlo takúto zručnosť, musí ju tisíckrát zopakovať. Ako to majú ísť tie pančušky? A kde musím položiť nohu, aby som vyliezol či vyliezla na šmykľavku? Mama hovorí: „Poď ideme, upratovať!“, ale kde začať? A prečo ma tato ženie do postele?

Vybrali sme pre vás osem kníh, ktoré vášmu drobcovi pomôžu s každodennými činnosťami a prevedú vás dňom od rána až do večera. Okrem toho, že dieťatku pomôžu zorientovať sa vo svete, ktorý je preň stále veľmi chaotický, podporujú aj rozvoj jeho pozornosti, porozumenia a reči. A najmä, už najmenšie deti si takto budujú vzťah k čítaniu a ku knihám ako takým. A to si mnohí preveľmi prajeme.


Dobré ráno, spachtoška, dobré ráno, spachtoš!

Marta Galewska-Kustra: Kubko želá dobré ráno
Stonožka, 2022

Občas je také ťažké rozlepiť očká! Kubko želá dobré ráno je jedno fantastické leporelo, ktoré vám s vašimi najmenšími pomôže privítať nový deň. Najprv zobudíte Kubka a Mišku, potom si s nimi v kúpeľni umyjete zúbky aj tvár. Oblečiete sa, naraňajkujete a možno aj zatancujete. Táto milá kniha rozhodne nie je žiadna nuda a priamo vyzýva deti k činnosti – môžete tak štekliť, hladkať, vyberať oblečenie, zapínať vetrovky. Ideálny kúsok, ako rozprúdiť rannú energiu.


Energie na rozdávanie

Eric Carle: Od hlavy po päty
Zelený kocúr, 2018

Hups! Žeby tej energie bolo odrazu priveľa? Presne vieme, ako s ňou naložiť! Ranná rozcvička vždy dobre padne. Pri legendárnej knihe od Erica Carleho Od hlavy po päty sa spolu s vaším malkáčom nielen ponaťahujete, ale aj výborne zabavíte, to vám vieme sľúbiť. Tak schválne, zohnúť krk ako žirafa, nahrbiť sa ako bizón, mávať rukami ako opica, vlniť bokmi ako krokodíl – ty to dokážeš? Ja? Jasné!


A teraz obliecť

Ľudmila Mičianová: Šup Šup
E.J. Publishing, 2022

Nie je to vôbec ľahké, toto ranné obliekanie. Toľko kusov oblečenia, čo kam patrí? Pančušky na hlavu, tričko na nohy. Ale nie! To je popletené! Rodičia pomôžu. Šup Šup je malým návodom pre deti, ako sa správne poobliekať, no zároveň má ďalšiu tajnú misiu. Rozviazať deťom jazýček. Napísala ho totiž logopedička Ľudmila Mičianová s cieľom pomôcť deťom rozvíjať reč a obohatiť slovnú zásobu. Dve muchy jednou ranou, nie je to úžasné?


Hurá na preliezky!

Nicola Edwards: Maco a myška: Na ihrisku
Meda, 2022

Už na to všetci netrpezlivo čakáme, vybehnúť na ihrisko, vyliezať, preliezať, hojdať sa. Skúšať s tou správnou dávkou dospeláckej podpory. Nasypať piesok do formičiek a občas veru aj do vlasov. Niet dieťaťa, ktoré by sa na ihrisku neprebavilo. Veď deň bez pohybu pre deti ani nie je dňom – aj maco a myška o tom vedia svoje. V tejto krásnej farebnej knižke s typickými ilustráciami Márie Nerádovej sa nájde každé neposedné batoľa, ktoré po dočítaní bude mamu či tata ťahať rovno ku dverám.


Oj, ale už škvŕka v brušku!

Ľudmila Mičianová: Ham Ham
E.J. Publishing, 2021

Kto nepočul o knihe Ham Ham, akoby ani nebol. Jednoduché rozprávanie o dieťatku, ktoré je hladné a potrebuje papať, sa hravo uchytí v domácnosti malých jedákov aj nejedákov. Deti tému dôverne poznajú zo svojho každodenného života a rýchlo sa s príbehom kŕmenia a umývania po jedle stotožnia. Fantastické čítanie napríklad aj pred obedom, kým sa dovarí polievka. Opäť logopedicky funkčne vystavaná a v každom smere ohromne užitočná záležitosť.


Telo si potrebuje odpočinúť

Tomáš Janovic: Zažmúr očká
Buvik, 2016

Útla básničková knižka od Tomáša Janovica Zažmúr očká síce nie je len o spinkaní, ale je výborným adeptom na uvoľnenie a spoločný čas pred poludňajším odpočinkom. Krátke rytmické verše príjemne „odsýpajú“ a postupne sa prepracujú cez rozličné veselé témy až ku spánku. Okrem úvodnej a večernej spacej básne v nej nájdete aj štyri verše s názvom Buvi-buvi, ktoré si možno aj hneď zapamätáte. S obmenou mena ich môžete recitovať aj každý deň.


Pohráme sa a potom upraceme

Moje malé príbehy Montessori – Upratovanie
Svojtka&Co., 2017

Zas tie rozhádzané hračky! Ach, aj Marie Kondo už s upratovaním popri deťoch vyhlásila porážku. Jediná cesta, ako sa aspoň ako-tak z tohto večného kolotoča dostať von, je od malička viesť deti k upratovaniu svojich vecí. Dnes už vypredaná kniha Moje malé príbehy Montessori: Upratovanie (stále sa dá zohnať ako čítaná alebo v knižnici) k tomu deti vedie príjemným a zábavným spôsobom. A rovno si popri tom môžete pustiť skvelú detskú pieseň od Toddler Punk – Upratovanie.


Dobrú noc, maličká, dobrú noc, maličký!

Svetlana Kapalková: Nina ide spinkať
OZ Krajina čitateľov, 2020

Stovky slovenských detí si Ninu opakovane nosia do postieľok a my z toho máme obrovskú radosť. Pretože je v nej všetko, čo takéto malé dieťa potrebuje. Láskavý rodič, pochopenie emócií, ktoré sa v únave tak často vyostrujú, aj milovaný plyšák, bez ktorého sa v istom období jednoducho nedá žiť. Táto malá obrázková knižka navyše rozumie jazyku malého čitateľa a prihovára sa mu len o krok zložitejšou rečou, akou dieťa samo hovorí.

A tak sme tu, na konci dňa, ani nevieme, ako to prešlo! Dobrú noc a zase ráno! 😴


Knihoradci odporúčajú: viac lásky

Čítanie valentínske aj nevalentínske o tom, ako vieme znásobiť lásku...

13 dôvodov, prečo zoznamovať deti s riekankami a piesňami už od narodenia

Dôverne známe riekanky a piesne nám občas môžu pripadať banálne,...