10 vianočných práv čitateľa

0 Komentárov
198 Zobrazení

Práva čitateľa sú niečo, na čom nám veľmi záleží. Bez nich by totiž čítaniu chýbalo to najdôležitejšie – potešenie. Vianoce nám už dýchajú na okná a na zahmlené sklo vám píšeme jediný odkaz: zahoďte očakávania. Nebude to ľahké, predstáv máme mnoho a sviatočná radosť je občas takmer povinná. Ale nie vždy sa túžby stretávajú s realitou a dospelácky svet s tým detským. Aj preto sme pre vás pripravili 10 vianočných práv čitateľa, ktoré vám všetkým pomôžu úprimne sa tešiť z kníh pod stromčekom a oddýchnuť si po svojom.

1. Právo zhltnúť príbeh namiesto šalátu

Určite to sami dobre poznáte. Občas nás kniha chytí tak, že nič naokolo neexistuje. Smäd ani hlad, a to ani v prípade, že nás čakajú tie najlepšie vianočné jedlá. Ak si dieťa číta, doprajte mu priestor, kým ho kniha baví.

2. Právo na oslavný tanec z vytúženej knihy

Nič nie je krajšie ako splnené priania. Ak dieťa dostane knihu, ktorú si samo vypýtalo, motivácia čítať narastá hneď niekoľkonásobne. A to je dobrý dôvod aj na oslavu pre rodiča.

3. Právo byť sklamaný

Rovnako sa môže stať, že si dieťa pod stromčekom nájde knihu, ktorá mu do vkusu nijako nezapasuje. Deti zvyčajne nevedia predstierať nadšenie a niekedy to pre rodiča môže byť zraňujúce. Chceme vás povzbudiť, aby ste si podobné sklamania nebrali osobne, a zároveň ubezpečili dieťa, že jeho pocity sú v poriadku. Ani vás možno nepotešila tretia panvica od svokrovcov, ktorú ste si nikdy nevypýtali. Knihu môžete odložiť na neskôr, darovať kamarátom alebo posunúť do Knihovrátka.

4. Právo odložiť knihu na neskôr

Odolajte nutkaniu pýtať sa svojich detí, či už začali čítať tú knihu od Ježiška. Ak z nej majú radosť, dostanú sa k nej v správnom čase, to vám vieme sľúbiť. Možno majú práve rozčítanú inú knihu alebo chuť na úplne iný žáner.

5. Právo čítať si s rodičmi bez ohľadu na vek

Áno, vždy vám to radi pripomenieme. Nikto nie je príliš starý na to, aby mu niekto predčítal nahlas. Skúste si to. Ak predsa len budete mať pocit, že vám to takto nevyhovuje, môžete si čítať aspoň pri sebe – trebárs rovno pri vianočnom stromčeku.

6. Právo čítať si osamote

Toľko počas sviatkov skloňujeme slovné spojenie spoločný čas, až niekedy úplne zabúdame, aké potrebné je byť občas sám. Kniha je vynikajúci pomocník na chvíle, kedy sa dieťa potrebuje trochu stiahnuť z vysoko spoločenského sviatočného kolobehu.

7. Právo čítať (naozaj) kdekoľvek

Chce si vaše dieťa vziať knihu na vianočné návštevy? Prečo nie! Je to bezpečný priestor, do ktorého sa vie uchýliť, ak mu bude pridlho alebo sa bude cítiť nepríjemne. Navyše si vie výborne vyplniť cestu tam aj späť.

8. Právo na vianočný koláč v druhej ruke

Najlepšia cesta, ako si užiť knihu? Spojiť si ju so zážitkom. Toto je jeden z nich, mňam!

9. Právo nečítať

Právo Daniela Pennaca, ktoré je pre mnohých často bolestné, ale preveľmi dôležité. Deti môžu počas prázdnin aj nečítať. Úplne. A to aj v prípade, že dostanú celú kôpku nových kníh.

10. Právo prahnúť po ďalších knihách

Najväčšie šťastie je, keď dieťa zatúži čítať viac. Ak na vás vychrlí spŕšku titulov, ktoré nutne potrebuje (napríklad v nadväznosti na sériu, ktorú dostalo), uložte si ich spoločne na wishlist ešte predtým, ako stihnete povedať: „Veď si práve dostal/a na Vianoce tri!“

Majte pokojné sviatky plné tých najkrajších príbehov. Tešíme sa na vás v roku 2024, bude to opäť jedna nekonečná knižná jazda!


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...