Mytologické príbehy, ktoré vaše deti nebudú chcieť prestať čítať

0 Komentárov
193 Zobrazení

Mnohé deti vo svojom živote zažívajú obdobie, kedy sa nevedia nabažiť mytologických príbehov z rôznych kútov sveta – čítajú o bohoch i bohyniach, starovekých civilizáciách a všelijakých mytologických stvoreniach. Deti zbožňujú knihy plné mýtov práve preto, že sa v nich ohromne veľa deje, sú dobrodružné a nepredvídateľné. Okrem toho sú mytologické príbehy pre rastúcich čitateľov obrovskou motiváciou, aby celkom sami a radi čítali aj náročnejšie texty. A podnecujú ich k čítaniu literatúry, ktorá rozširuje poznanie. Preto, ak vaše deti milujú dobrodružstvá, tieto fantastické príbehy im sadnú ako uliate.

Pre začínajúcich a odradených čitateľov

Jan Bajtlik: Ariadnina niť

(SLOVART, 2019)

Prenádherná knižka! Verte či nie, čas pri nej bude utekať prirýchlo. Ak máte doma milovníkov hlavolamov a všakovakých neprebádaných ciest, táto kniha je presne pre nich. Hravých začínajúcich aj odradených čitateľov. Budú v nej blúdiť, strácať sa, objavovať, stretávať tých najmocnejších hrdinov dávnych čias. A keď sa nájdu, zas a znova sa zatúžia stratiť v dobrodružstvách. Ariadnina niť sa stala vďaka svojej legendy symbolom riešenia zamotanej situácie. Rozmotajte ju s vašimi malými čitateľmi!

Thiago de Moraes: Atlas mýtov

(Ella & Max, 2018)

Túžite cestovať naprieč celým svetom až do dávnej minulosti? Cestujte do ďaleka v Atlase mýtov, zastavte sa na dvanástich rôznych miestach a spoznávajte ich prastaré príbehy. Odhaľte, ako odlišne si svet predstavovali ľudia rôznych kultúr – niekde ako obrovitánsky strom, inde svet tvorili štyri podobné roviny, no a ten ďalší vyzeral ako korytnačka. Všetky svety však majú čosi spoločné. Bádajte a nechajte sa prekvapovať s tými najzvedavejšími čitateľmi, ktorých doma máte. A precestujte spolu celý svet.

Pre deti vo veku 7 až 10 rokov

Jean Menzies: Grécke mýty

(SLOVART, 2021)

Grécke mýty sú pre malých i veľkých čitateľov, ktorí túžia gréckych hrdinov poznať ešte viac. Vedieť o nich to, o čom nebolo ani slychu. Dočítate sa, odkiaľ pochádza Pandorina skrinka. No tiež čosi oveľa viac o jej dávnom príbehu, a nielen o nej, ale i ďalších hrdinoch prastarého Grécka. Dozviete sa, ako sa Zeus stal kráľom Olympu. Objabvíte príbehy od stvorenia sveta až po vojnu Titánov. Ak aj vy túžite stretnúť Slnko, Mesiac a Úsvit, poďte sa s nimi stretnúť osobne v Grécku.

Jean Menzies: Egyptské mýty

(SLOVART, 2023)

V tejto knihe sa priblížite príbehom Starovekého Egypta. Krajina vyprahnutých púští, v ktorej sa starnutie prejavuje tak, že vlasy zmenia svoju farbu na modrú. K životu sú tam potrebné striedajúce sa ročné obdobia. Hovorí sa, že Egypťania mali veľmi radi zvieratá i prírodu, aj preto si zobrazovali mnohých bohov ako sčasti zviera a sčasti človeka. Okrem iného, táto krajina je preslávená mumifikáciou. Vyberte sa tam, spoznať ju oveľa viac a odhaľte aj to, kto a ako vytvoril úplne prvú múmiu.

Matt Ralphs: Severské mýty

(SLOVART, 2022)

A teraz do sveta Vikingov, ktorí verili, že vesmír tvorí deväť svetov a uprostred nich stojí veľký strom, čo všetko spája. Tam sú krajiny zasnežených a studených pláži, kde okrem bohov žijú mocnejšie príšery, obri, trpaslíci, elfovia a ďalší hrdinovia. Vedeli ste, že bohovia Vikingov nie sú nesmrteľní? Severské mýty majú svoje výnimočnosti, a tie sú pre zvedavcov chladnejších, no prekrásnych svetov. A pre mocných hrdinov. (A pssst, odporúčame ju hlavne budúcim čitateľom J.R.R. Tolkiena aj ďalších fantastických autorov.)

Good Wives and Warriors: Mytopédia

(STONOŽKA, 2022)

Encyklopédia s dychberúcimi ilustráciami, v ktorej spoznáte najznámejších, ale i menej známych hrdinov z rôznych kútov sveta. Mytopédia tak bude skvelou spoločníčkou k akejkoľvek inej knihe mytologických príbehov. A možnože ju budete chcieť čítať celkom samostatne, spoznávať v nej postavy, aj vďaka tomu vedieť odpovedať na otázky, kým bol Pegas a kto Chiméra. Okrem toho sa dozviete o príbehu dúhovej rybky a o vtákovi, čo požieral slony. Knižka pre milovníkov hrdinov a bytostí, ktoré tvorili pradávne svety. Kto sú a odkiaľ tieto tvory pochádzajú?

Eduar Petiška: Staré grécke báje a povesti

(IKAR, 2022)

Staré grécke báje a povesti Eduarda Petišku sú už takpovediac nestarnúcou klasikou. Ide o pravdivo prerozprávané príbehy, kde dobro nie vždy víťazí nad zlom. V tom neskutočnom svete môžete všeličo – lietať pomocou vlastných krídel, niesť celé nebesia na pleciach, bojovať s dávnymi príšerami a o hocičom snívať. Vyberte sa aj vy spolu s deťmi za týmito dobrodružstvami. Čítajte s nimi mytologické príbehy, rozprávajte o nich a odpovedajte na otázky, ktoré budú mladí čitatelia neustále klásť.

Pre čitateľov vo veku 11 a viac rokov

Ricka Riordan: Percy Jackson 1, Zlodej blesku

(FRAGMENT, 2009)

Príbeh dvanásťročného chlapca, ktorý sa v škole priveľmi nudí a nevie sa na nič sústrediť. Knižky Ricka Riordana o Percym Jacksonovi sú práve pre tie deti, ktoré prahnú po dobrodružstvách. Len si predstavte, aký to musí byť pocit, keď odrazu zistíte, že ste poloboh! S touto knihou si násťroční zakúsia, aké je byť hrdinom, čo pochádza z bežného sveta a stretnú sa s tými najrôznejšími mýtickými bytosťami v celkom novom svetle. Príbeh je inšpirovaný Riordanovým vlastným synom s ADHD a dyslexiou, ľahko v ňom mnohí spoznajú seba či kamaráta.


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...