Múdre hranie – knihy patria deťom do rúk

0 Komentárov
57 Zobrazení

Pulty kníhkupectiev sa každý mesiac plnia novými knihami pre najmenšie deti. Nájsť medzi nimi také, ktoré by boli primerané veku detí v škôlkach a zároveň boli pekné obsahom aj spracovaním, vie byť veru náročné. Preto sme pripravili zoznam, ktorý vám môže pomôcť s výberom kníh práve do vašich škôlok. 

Knihy sme rozdelili do niekoľkých kategórií, aby sa vám vyberalo ešte jednoduchšie: knihy na predčítanie, obrázkové knihy (picture books), náučné knihy a básničky.

Radi by sme ešte pripomenuli, že knihy patria deťom do rúk. Krásne obálky predsa tak lákajú k listovaniu! Vďaka blízkosti a dostupnosti si deti budujú vzťah ku knihám a čítaniu. Vyhraďte teda v triede špeciálne miesto pre malú knižnicu prístupnú deťom. Najlepšie je, ak sú v nej knihy vystavené obálkami von. Potom stačí takúto výstavkovú knižnicu doplniť truhličkou, kde si deti budú môcť voľne vyberať ďalšie knihy. Voľne dostupný knižný kútik by mal byť súčasťou každej školkárskej triedy. 

Pri nákupe kníh do vašej školkárskej knižničky odporúčame vyberať čo najširšie spektrum kníh. Žánrovo aj spracovaním. Deti sa prirodzene zaujímajú o množstvo tém, ktoré v knihách nájdete. Okrem toho je dobré ponúknuť deťom aj široký výber spôsobov výtvarného spracovania jednotlivých kníh. Najmä obrázkové knihy sú často takmer umelecké diela, ktoré kladú dôraz na umelecké spracovanie ilustrácií. Tak sa môže formovať literárny aj estetický vkus detí. 

KNIHY NA PREDČÍTANIE

Knihy na predčítanie sú najmä knihy, ktoré majú väčší rozsah textu. Často ich môžete deťom čítať na pokračovanie, alebo z nich vybrať len jeden uzatvorený príbeh.
V našich škôlkach máme pekný zvyk čítať deťom pred spaním. Čítanie však rozhodne patrí aj do iných častí dňa. Knihu môžete s deťmi napríklad vziať na škôlkárske ihrisko či záhradku. Čítanie môže byť súčasťou širších projektových okruhov, ľahko naň naviažete rôzne tvorivé aktivity. Dobré príbehy sa dajú čítať pri každej príležitosti.

Zoznam titulov nájdete na stránke martinus.sk vo výbere Múdre hranie.

OBRÁZKOVÉ KNIHY

Knihy patria deťom do rúk. Práve obrázkové knihy sú k samostatnému listovaniu najvhodnejšie. Je v nich totiž viac ilustrácií, než textu. Dôležité však je, že aj samotné ilustrácie sú súčasťou deja a rozprávajú príbeh knihy. Ak ste s deťmi knihu čítali spoločne, ľahko sa vďaka obrázkom rozpomenú na dej. Môžu si tak knihu užívať v svojom vlastnom tempe.

Zoznam titulov nájdete na stránke martinus.sk vo výbere Múdre hranie.

NÁUČNÉ KNIHY

Zvedavé otázky sú špecialitou všetkých detí. Odpovede môžete spolu hľadať aj v náučných knihách. Ku každej téme, ktorá deti zaujíma, nájdete určite nejakú pútavú encyklopédiu.  

Zoznam titulov nájdete na stránke martinus.sk vo výbere Múdre hranie.

BÁSNIČKY

Rečňovanky a básničky sú často súčasťou života detí od narodenia. Okrem literárnych kvalít pomáhajú deťom napríklad rozvíjať reč. Tu je výber stálic aj noviniek, ktoré sú určené aj deťom v škôlkach.

Zoznam titulov nájdete na stránke martinus.sk vo výbere Múdre hranie.

Výborný dokument o spôsobu výberu kníh do materských škôl nájdete aj priamo na webe Ministerstva školstva:
Viktória Barátová, Tibor Hujdič: Múdre hranie


Knihy na privítanie jari

Ako inak osláviť jar v Krajine čitateľov, než výberom voňavých...

Mapa knižných pokladov

Prekrásna vec sa nám podarila! Pre deti! A na stenu!...