LGBTI+ knihy pre najmenšie deti

0 Komentárov
119 Zobrazení

V Krajine čitateľov vieme, že to najdôležitejšie je v našich srdciach. Želáme si, aby každý mal v rukách kompas, ktorý ho dokáže previesť cez náročné obdobia. Takým nástrojom vie byť napríklad aj kniha. Ak nemáme s niečím priamu skúsenosť, často je pre nás náročné pochopiť a prijať to. Preto sme pre vás vybrali knihy, v ktorých sa môžete stretnúť s inakosťou a LGBTI+ témou. Pomôžu vám pochopiť, že rodina a láska má mnoho podôb.

Pár lastovičiek vyšlo už aj v slovenčine. Časť výberu však tvoria knihy od našich českých susedov. Na záver odporúčame aj niekoľko obrázkových kníh v anglickom jazyku. Všetky knihy sú krásne ilustrované a vo svojej podstate jednoduché. Výborné čítanie pre deti od 3 rokov. 

Náš svet je pestrý

Najmladšie deti potrebujú spoznávať svet okolo seba. Z tohto dôvodu pre ne vyberáme knihy, kde sa LGBTI+ téma objavuje ako prirodzená súčasť života. Možno ešte nemali vo svojom najbližšom okolí príležitosť sa s inakosťou stretnúť. Výborne sa teda hodia príbehy v knihách, ktoré im vedia ľahko priblížiť aj niečo, čo pre ne môže byť novinkou. Dôležitú úlohu hrajú, samozrejme, ilustrácie. Už aj u nás v dobrých leporelách pre bábätká je vidieť obrázky aj reálne fotky zobrazujúce rasovú či etnickú pestrosť.

Lawrence Schimel, Elīna Brasliņa: Oteckovia, mamičky, deti, psy a mačičky
preklad: Slavo Sochor
Literárna bašta, 2021

Leporelo s dvoma príbehmi zo života detí. Malý chlapec sa ráno zobudí skôr než jeho rodina. Je síce hladný, ale ľahko si pripraví chlebík s maslom. Aj kocúrikovi sa ujde nejaká mňamka. V druhom príbehu sa dievčatko chystá na spánok. Večernú rutinu však kazí psík, ktorý má stále chuť na hranie. Všetko dobre skončí a na záver sa dočkáme aj čítania pred spaním. Prečo je teda kniha v našom výbere? V prvom prípade má chlapec dve mamy, v druhom dievčatko dvoch ockov.

Oliver Jeffers: Tu sme – Poznámky k životu na planéte Zem
preklad: Michal Zidor
Stonožka, 2018

Kniha, ktorú autor napísal svojmu vlastnému dieťatku ako uvítanie do života na našej Zemi, sa vlastne nedotýka priamo LGBTI+ tém. Zato je výbornou ukážkou, že život je úžasne pestrý. A to je krásny začiatok nášho spoločného života, nemyslíte?
„Ľudia majú veľa rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Môžeme vyzerať rozdielne, inak sa správať a rozprávať… …ale nedaj sa tým oklamať, všetci sme ľudia.”

Justin Richardson, Peter Parnell, Henry Cole: Tango – Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny
preklad: Markéta Navrátilová
LePress, 2017

Príbeh o skutočnej udalosti z newyorskej zoo. Ošetrovateľ si raz všimol, že dvaja tučniaci si postavili hniezdo a prikotúľali si doň namiesto vajíčka kamienok. Striedavo na ňom sedeli, ale nič sa nestalo. Neskôr sa však nanešťastie jedno vajíčko ocitlo bez starostlivosti. Nebolo o čom rozmýšľať. Nemiesto inkubátora putovalo vajíčko do hniezda dvoch tučniačích oteckov. Obaja sa o mláďatko starali pekne starali.
Bohato ilustrovanú knihu nájdete ešte v českom preklade, ale ľahko ju kúpite aj v anglickom origináli.

Linda De Haan, Stern Nijland: Princ & princ
preklad: Adéla Elbel
Meander, 2013

Mama kráľovná už má dosť vladárskych povinností a rada by si užila zaslúžený oddych. Nechať ale v kráľovskom paláci svojho mladého syna len tak bez pomoci? Najskôr mu treba nájsť manželku. Aké je však jej prekvapenie, keď si synáčik namiesto princezien vyberie princa! Toto je však rozprávkový príbeh. Vystrojí sa teda veľká svadba a šťastní princovia môžu spolu žiť (a vládnuť) až do smrti. 
Baví nás, že v bláznivo ilustrovanej knihe nenájdete žiadne moralizovanie na tú či onú stranu. Všetko je tu ako v klasickej rozprávke: láska na prvý pohľad, svadba a šťastný koniec. To je všetko.

Linda De Haan, Stern Nijland: Král & král & rodina
preklad: Adéla Elbel
Větrné mlýny, 2017

V pokračovaní dobrodružstiev dvoch princov (teda už kráľov) si môžete prečítať, ako sa títo dvaja vydajú na výlet do ďalekej džungle. Cestou natrafia na opustené dievčatko bez rodiny. Rýchlo si dieťa obľúbia a sprevádza ich na akčnej ceste divočinou. Všetkých ale prekvapí, keď doma zistia, že sa schovala do kufra, aby s nimi mohla žiť ďalej. Z kráľov sa teda stanú hrdí oteckovia a stará kráľovná má vnúčatko na rozmaznávanie.
Ako predchádzajúca kniha, aj táto je pomerne priamočiara. Okrem malého čierneho pasažiera sa nič v príbehu dramaticky nerieši. Nie je to paráda?

Boldizsár M. Nagy, Lilla Bӧlecz: Rozprávková krajina pre všetkých
preklad: Ágnes Csáky
Drama Qeer, 2021

Rozprávky v tejto zbierke sú plné fantázie, nástrah a zázrakov, ale s hrdinami podobajúcimi sa aj deťom, ktoré sú trochu iné. Každé dieťa sa rado stotižní s odvážnou hrdinkou či hrdinom zo známych príbehov. Rozprávky sú od rôznych autorov a autoriek, a tak sa líšia žánrom aj obsahom. Vo všetkých však nájdete netradičný pohľad na tradičný rozprávkový motív. Dve dievčatá, Bacuľka a Šálka, sú hrdinkami prerozprávania Zimnej kráľovnej. Je tu aj kúsok o Jankovi Hraškovi s veľmi prekvapivou témou. Motív Šípkovej Ruženky je tiež výborne a nečakane spracovaný. Môžete si prečítať o princoch, ktorí sa zamilovali do iných princov. Nájdete tu hrdinov, čo chcú len byť sami sebou. Aj deti, čo žijú s krutými rodičmi. Hrdinov malých aj veľkých, so svetlou či tmavou pleťou.

Sophie Beer: Love Makes a Family
Little Tiger Press, 2021

Čo je pre deti najdôležitejšie? Predsa láska rodiny. Čo všetko to znamená, vám ukáže toto farebne ilustrované leporelo. Láska v nej má podobu hlučného ranného zobudenia, pikniku s oteckom v domčeku na strome, mamičky, ktorá vždy vie nájsť stratenú vec alebo čítania pred spaním. Na stránkach môžete vidieť rodiny všetkých možných farieb a tvarov: aj dve mamičky či oteckov. Aj my túto dúhovú knihu odporúčame všetkým, čo sa majú radi.

Jessica Love: Julian is a Mermaid
Candlewick, 2018

Každý rok sa v New Yorku koná sprievod morských tvorov. Julian so svojou babičkou stretnú v metre trojicu vyparádených víl. Julian je ohromený ich krásou a len čo príde domov, vytvorí si podobný kostým z kvetov a záclony. Keď ho však uprostred fantazírovania pristihne babička, cíti sa zahanbene. Tá mu však s úsmevom podá náhrdelník a spolu sa pridajú k sprievodu v meste. Tam, kde sú aj ostatné morské víly. Julian is a Mermaid je obrázková kniha v tom pravom zmysle: nádherné ilustrácie pridávajú sporému textu význam a hĺbku. Malí čitatelia sa budú cítiť ako v rozprávke. Inšpiráciou pre nás dospelých zase môže byť prijatie a porozumenie, ktoré Julian od babičky dostane.

Joana Estrela, Jay Hulme: My Own Way – Celebrating Gender Freedom for Kids
Wide-Eyed Editions, 2022

Hravá ilustrovaná kniha podnecuje deti k slobodne a otvorenosti. Nabáda ich hľadať svoju vlastnú cestu. Od výberu spôsobu obliekania, účesu, hier a záľub, všetko záleží len na tom, čo ich baví. Namiesto rozhodnutí buď-alebo ponúka možnosť vybrať si podľa svojho vlastného cítenia. Rodičom aj deťom dáva priestor priniesť do spoločných rozhovorov tému hľadania vlastnej identity. Ale bohato stačí si ju len prezerať a baviť sa.
„Boy or girl, none or both? It’s your heart that matters most.” 


Knihoradci odporúčajú: Moja šálka umenia

Päť plus jedna kniha o umení v rozličných podobách. Ktorá...

Detské knihy na oslavu jari

Jar nám už všade navôkol vonia. Poďme ju teda spolu...