Krajina čitateľov v roku 2022

0 Komentárov
357 Zobrazení

Cieľom Krajiny čitateľov je pomáhať dospelým, aby spájali deti s knihami. Vo výročnej správe si môžete pozrieť, ako sa nám darilo napĺňať túto misiu v roku 2022.

Triedne knižnice – knihy na dosah ruky

Aj minulý rok sme sa sústredili najmä na náš najdôležitejší projekt: Naša trieda číta. Učiteľom a učiteľkám v ňom pomáhame založiť priamo v ich triedach malé knižnice na mieru. Zdá sa, že práve táto cesta je stále tým najlepším, čo pre vytvorenie dobrého knižného prostredia pre mnoho detí môžeme spraviť. Ak sa samozrejme triedne knižnice naplnia knihami, ktoré sú kvalitné, zodpovedajú záujmom aj čitateľským zručnostiam konkrétnych detí a sú pre nich dosť atraktívne. Ohlasy z tried, kde už Naša trieda číta funguje dlhšie, mám toto všetko potvrdzujú.

Príbehy pomáhajú

Začiatok minulého roka bol pre nás všetkých náročný. Vojna na Ukrajine zmenila svet nielen tam vonku, ale aj v našich srdciach. Množstvo rodín zrazu potrebovalo pomoc. V Krajine čitateľov sa snažíme pomáhať tým, čo vieme najlepšie: prinášať príbehy tam, kde sú potrebné. Keď je nám ťažko, práve príbehy otvárajú dvere do svetov, v ktorých je všetko inak. Práve preto sú knihy pre deti také dôležité. Sú miestom, kde sa dá na chvíľu schovať pred realitou a nechať myseľ odpočinúť. Stali sme sa súčasťou veľkej pomoci ľudí okolo kníh zo Slovenska aj Ukrajiny.

Darujeme knihy tam, kde by sa inak nedostali

Snažíme sa dostať knihy tam, kde k nim deti a rodiny z rôznych príčin majú príliš ťažký prístup. Či už sú to nemocnice, sociálne znevýhodnené skupiny alebo rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Všade tam môžu mať práve knihy obrovský dopad. Pravidelne spolupracujeme s OZ Cesta von a OZ Návrat.

Špeciálnu podporu majú od nás aj rôzne akcie, kde by ste možno knihy nečakali. Napríklad na žilinskom food-festivale Piknik v meste. Alebo také, ktoré si bez kníh nevieme predstaviť. Ako festival Bienále animácie Bratislava, ktorý organizuje Bibiana.

Propagujeme naše skúsenosti aj vedecké poznatky

Dôležitou súčasťou činnosti Krajiny čitateľov je aj šírenie a odovzdávanie informácií, skúseností a poznatkov o detskom čitateľstve. Organizujeme webináre pre širokú verejnosť, semináre pre učiteľky a učiteľov a všetkých, ktorá téma čítania a detí zaujíma. V minulom roku sme začali spolupracovať s Reginálnymi centrami pre podporu učiteľov.

Čo všetko sa dá stihnúť za jeden rok?

Dúfame, že mnoho. Najmä ak máte partnerov, ktorí sú ochotní pomôcť. Naša vďaka patrí hlavne kníhkupectvu Martinus a vydavateľstvám Monokel, Slovart, Albatros, Zelený kocúr, E.J. Publishing, Svojtka a mnohým ďalším.

Výročnú správu Krajiny čitateľov za rok 2022 si môžete stiahnuť tu:


Vaše 2 % = viac čítajúcich detí

Darujte 2 % z vašich daní OZ Krajina čitateľov a...

Detské knihy v ukrajinčine na stiahnutie

Poznáte ukrajinské deti vo svojom okolí? Pomôžte nám dostať k...